A prágai Designblok-on állítottak ki a MOME Design Intézet hallgatói

Dátum: 2023.10.29
Az idén 25. alkalommal megrendezett Designblok Közép-Európa legnagyobb design vására, ahol a MOME Design Intézet standján kerámia és formatervező szakos hallgatóinak munkáját láthatta a nagyközönség.

Október 4-8. között rendezték meg a Designblok nemzetközi designfesztivált a cseh fővárosban, amely során a Nemzeti Galériától át a kisebb showroomokig és galériákig számos design program várta az érdeklődőket. 
A fesztiválon a Tárgyalkotás szak egyik sikeres féléves projektjének tervezési eredményeit mutatta be, amely a MOME és az ONYX étterem közötti kollaboráció kapcsán jött létre, Gerbeaud Örökség címen: ebben a hallgatók feladata az volt, hogy olyan tálalási eszközöket tervezzenek a Műhely számára, melyek a kortárs desszertkultúra és az ahhoz kapcsolódó tálalás vizsgálatára épülnek, a Gerbeaud örökségét véve alapul. A projekt előzőleg a Design Week Budapest, illetve a Ambiente Frankfurt kiálltásain is szerepelt, és most a Designblokon is nagy sikerrel debütált.  

A kerámiák mellett négy, formatervező mesterszakos hallgató is kiállíthatta munkáit a Design Intézet standján.  

A fesztiválon való megjelenés kiváló lehetőséget biztosított a MOME Design Intézetének portfóliójának szakmai érdeklődőknek való bemutatására, valamint a cseh és magyar design egyetemek közötti együttműködések kezdeményezésére is. A magyar fiatal tervezők számára is több szempontból fontos volt a látogatás, hiszen egyrészt felkelthették a gyártók érdeklődését, másrészt betekintést nyerhettek egy éles kiállítási szituációba, illetve a cseh kultúra szakmai miliőjébe is.  

További hírek

Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.

Ismét indul a CheckINN Revitalizátor ötletverseny, amelynek célja az elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek és épületek turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek díjazása.

A technológia, a művészet és az elméleti kutatás határterületeit vizsgálja az Immersive Beats: 360-degree music video joint hackathon, amelyet a MOME Média design szak és a koreai Chung-Ang University közösen szervez. A hatnapos eseményen magyar és dél-koreai hallgatók AI-eszközöket is felhasználva egyesítik a zenét, a mesterséges intelligenciát és az immerzív filmes technológiákat, hogy egyedi 360 fokos víziókat komponálva videóklipeket hozzanak létre. A projekt nemcsak kreatív kísérlet, de egy hosszú távú nemzetközi kapcsolat fontos állomása is.