A pragmatista esztétikáról I Interjú Stefano Marinóval

Dátum: 2022.05.24
Az olasz esztétikai gondolkodás kiemelkedő alakjával Veres Bálint beszélgetett.

Stefano Marino, a Bolognai Egyetem oktatójának fűződőjéről többek között a Radiohead vagy Frank Zappa filozófiájáról, a populáris kultúráról és a divat filozófiai perspektíváiról megjelent kötetek, valamint Adorno, Gadamer és Richard Shusterman műveinek olasz fordítása és interpretálása. 

A filozófussal Veres Bálint esztéta, a MOME habilitált egyetemi docense és DLA programjának vezetője készített interjút, melyben Shusterman Pragmatista esztétikájához való viszonyáról is kérdezte. 

A teljes interjú a Műút oldalán olvasható: http://www.muut.hu/archivum/38334 

Marino hamarosan Magyarországra látogat, hogy a világ számos neves esztétájával közösen vesznek részt a MOME Doktori Iskolájának éves konferenciáján. A 2022. május 25–28. között megrendezésre kerülő esemény díszvendége Richard Shusterman lesz, aki 1992-ben megjelent alapművével valósággal revitalizálta az esztétikai gondolkodást. Az első kiadás harmincadik évfordulója alkalmából a pragmatista esztétika és a szómaesztétika önfejlesztő megközelítését, szerteágazó formáját és hatását vizsgáljuk. 

A nemzetközi konferencia (The Promise of Pragmatist Aesthetics: Looking Forward after 30 Years) részletei:

https://mome.hu/hu/esemeny/222/a-pragmatista-esztétika-ígérete-30-év-konferencia-előretekintve 

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.

Az egyetem jelenéről, jövőjéről, az igazi MOME-identitásról és az álmokról is szó esett az idei diplomaosztón, amelyen nemcsak háromszázhúsz hallgató vehette át diplomáját, de új hagyományokkal is gazdagodott az egyetem legszebb ünnepe. Az eseménynek ezúttal a RaM-ArT Színház adott otthont, ahol az alapszakos és mesterszakos végzősök mellett rektori különdíjasokat, jubilálókat, valamint a Wartha-díj és az Etikus Építészeti Viselkedés Díj kitüntetettjeit is köszöntték. Ilyen volt a MOME Diplomaosztója 2025–ben!