A pragmatista esztétikáról I Interjú Stefano Marinóval

Date:
Az olasz esztétikai gondolkodás kiemelkedő alakjával Veres Bálint beszélgetett.

Stefano Marino, a Bolognai Egyetem oktatójának fűződőjéről többek között a Radiohead vagy Frank Zappa filozófiájáról, a populáris kultúráról és a divat filozófiai perspektíváiról megjelent kötetek, valamint Adorno, Gadamer és Richard Shusterman műveinek olasz fordítása és interpretálása. 

A filozófussal Veres Bálint esztéta, a MOME habilitált egyetemi docense és DLA programjának vezetője készített interjút, melyben Shusterman Pragmatista esztétikájához való viszonyáról is kérdezte. 

A teljes interjú a Műút oldalán olvasható: http://www.muut.hu/archivum/38334 

Marino hamarosan Magyarországra látogat, hogy a világ számos neves esztétájával közösen vesznek részt a MOME Doktori Iskolájának éves konferenciáján. A 2022. május 25–28. között megrendezésre kerülő esemény díszvendége Richard Shusterman lesz, aki 1992-ben megjelent alapművével valósággal revitalizálta az esztétikai gondolkodást. Az első kiadás harmincadik évfordulója alkalmából a pragmatista esztétika és a szómaesztétika önfejlesztő megközelítését, szerteágazó formáját és hatását vizsgáljuk. 

A nemzetközi konferencia (The Promise of Pragmatist Aesthetics: Looking Forward after 30 Years) részletei:

https://mome.hu/hu/esemeny/222/a-pragmatista-esztétika-ígérete-30-év-konferencia-előretekintve 

More news

Látványos videó készült az XX Trianguli (XX Tri) nevű vörös óriáscsillag felszínén megjelenő csillagfoltok időbeli változásáról, amelyet a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) adattudósai, Radványi Ádám és Varga Viktor készítettek. A Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam (AIP) és a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézetének kutatói 16 éves méréssorozat alapján rekonstruálták a vörös óriáscsillag felszínén megjelenő, az átlagosnál hűvösebb területek, úgynevezett csillagfoltok időbeli változását, melyet a két szakember adatvizualizációs animációval tett közérthetővé.

Milyen terápiás hatása lehet egy szép virtuális természeti sétának vagy a kertészkedésnek az immerzív térben? Többek közt ezekre a kérdésekre keresi a választ a MOME FutureCare Labban a Bakk Ágnes Karolina PhD vezetésével zajló Zenctuary VR+ projekt, amely kiemelkedő, közel 1 millió eurós támogatást nyert a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal HU-rizont pályázatán. Az egészségügyi intézmények számára fejlesztett virtuális természeti környezet, amely a tervek szerint rehabilitációs és diagnosztikai célokat is szolgál, javítani tudja majd a betegek ellátását, az idősek életminőségét, elősegíti a regenerálódást, és csökkenti az egészségügyi dolgozók terhelését.

„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a MOME Doktori Iskola vezetőjeként folytathatom a munkámat egy olyan intézményben, amely mindig is az innováció, a kreativitás és a minőség szinonimája volt” – ezekkel a szavakkal fogadta el Szalontai Ábel egyetemi tanár kinevezését a Doktori Iskola élére, mely mostantól 2025. december 31-ig szól.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121