A tervezői identitás és a fenntarthatóság találkozott az idei MOME Fashion Show kreációiban

Date:
Hatalmas sikerrel zárult az idei MOME Fashion Show: dupla teltház előtt mutatkozott be a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) legújabb divat- és textiltervező generációja az egyetem Zugligeti úti Campusán. A MOME hagyományaihoz hűen és a nemzetközi divathetek ritmusához igazodva október első hetében rendezte meg a rendhagyó divateseményt és kiállítást, mely ezúttal is rengeteg érdeklődőt vonzott. A fiatal tervezők kreációit idén az élet és az anyag állandó körforgásának tematikája ihlette, így az újrahasznosított és lebomló alapanyagok is főszerepet kaptak a bemutatón.

A MOME Divat- és Textiltervezés MA szakvezetője, a KELE Clothing alapítója, Kele Ildikó és a TOMCSANYI márka alapítója, a szintén az egyetemen oktató Tomcsányi Dóra vezetésével megvalósult divatbemutató lehetőséget teremt az egyetem számára, hogy szélesebb közönség előtt is feltárja a jövő tervezőit foglalkoztató témákat.  

A nagyszabású divatshow kifutóján 11 alap- és 4 mesterképzésen végzett hallgató kollekcióját mutatták be, a kísérő kiállításon pedig 5 alap- és 11 mesterképzésen diplomázott tervező munkája mellett két Ékszertervezés MA szakon végzett hallgató anyagait is megismerhette a közönség.  

A különféle kollekciókat a kortárs magyar képzőművészek világa is inspirálta, emellett egészen új, innovatív elemek, módszerek is életre keltek az egyedülálló alkotói kísérletekből. A fenntarthatóság és a tervezői identitás izgalmas találkozásából - többek között – egy iparilag komposztálható cipőkollekció is született, egyes alkotók pedig az örök körforgás-értelmezésből közelítettek a fenntarthatóság témájához, melynek alappillére a folyamatos változás. Ehhez a gondolatkörhöz kapcsolódott a bemutatót nyitó ismert tervező és MOME alumna, Sármán Nóra Cupid’s Quilt nevet viselő 2024-es kollekciója is: olyan esküvő témájú ruhadarabokat vonultatott fel, amelyeket kizárólag szabászati hulladékok felhasználásával készített el.

A hallgatók karakteres mestermunkáinak köszönhetően látványos, emlékezetes divatshow-t láthatott a szakma és a nagyközönség. Az alkotások üzenetei is összességében arról árulkodnak, hogy fiatal generációra nagy hatást gyakorolnak a világ aktuális jelenségei.  „Az energetikai válság még inkább arra kényszerítette a szakmát, hogy a fenntarthatóság felé forduljunk és megfelelően gazdálkodjunk az erőforrásainkkal. Oktatóként próbáljuk ezt a szemléletet átadni a hallgatóinknak, hogy ez a gondolkodásmód alapvető tervezői attitűddé váljon“– nyilatkozta Tomcsányi Dóra.  

A fenntarthatóság inspiráló témájához kapcsolódva a sokszínűség, az inklúzió is jelentős szerepet kap az egyetem szemléletmódjában. A technológia rohamos fejlődése a divat- és textiltervezés világában eddig nem látott alapanyagokat, megoldásokat eredményez, erről a jelenségről tanúskodtak a fiatal tehetségek munkái is. „Az okos textíliák, interaktív ruhák és digitális tervezési eszközök terén bekövetkezett innovációk lehetővé tették a tervezők számára, hogy kreatívabb és funkcionálisabb darabokat hozzanak létre. Az ipari léptékű gyártás felgyorsulása, az elektronikus vezérlésű, digitális technológiák háttérbe szorították a kézművességet, ezért a tradicionális technikákkal való kísérletezés szokatlan, új módokon igazi kihívás és hajtóerő a hallgatók számára“ – foglalta össze Kele Ildikó azt, hogyan tükrözi az egyetemi oktatás az iparág és a technológia változásait, illetve csatornázza be az úttörő technológiákat, teret engedve ezzel a hallgatóknak a kísérletezésre.  

Nem meglepő, hogy a design szakok hallgatói nemzetközi szinten is kiemelkednek munkáikkal: a Gucci együttműködésével megrendezett Global Design Graduate Show 2023 shortlistjén több MOME hallgatói munka is szerepel, közülük kettőt a hazai közönség a MOME Fashion Show keretében megrendezett kiállítás részeként is láthatott.  „Képzésünk az alkotást, a kutatást, a kézművességet és a technológiát ötvözve ösztönzi a felelősségteljes tervezői gondolkodásmódot. Hiszünk abban, hogy a különböző területek közötti együttműködések, a kölcsönös tudásátadás innovatív megoldásokat és pozitív változásokat eredményeznek. Az alapképzés (BA) programunkban sokoldalú tervezőket képzünk, akik a szakmai tudás mellett az iparágat befolyásoló társadalmi, gazdasági és kulturális tényezőket is megismerhetik“ – mondja Kele Ildikó.

Az egyetem több kezdeményezésében, együttműködésében is markánsan jelen van a fenntarthatóság és körkörösség gondolata: 2022-ben a MOME a magyar Nanushka márkával közösen létrehozta a Conscious Textile Group anyaginnovációs kezdeményezést, és idén szeptemberben a MOME Innovációs Központja immár második alkalommal rendezte meg a nemzetközi Future Materials konferenciát, mely platformot nyújtott a tervezők, kutatók és hallgatók számára, hogy az anyagkutatás élvonalbeli technológiáit és legújabb áttöréseit megvitassák, emellett a hulladékból készült új anyagok bemutatásán keresztül a fenntartható tervezés és gyártás új perspektíváit tárta fel.  

A MOME Fashion Show-t követően az érdeklődők számára hamarosan újabb lehetőség nyílik arra, hogy közelebb kerüljenek az egyetem világához: a MOME Nyílt Napon, november 3-án a kíváncsi látogatók átfogó betekintést kaphatnak a Textiltervezés alapszak és Divat- és Textiltervezés mesterképzés felépítésébe és a hallgatók munkáiba. 
 

A MOME Fashion Show 2023 és kiállítás tervezői:
BÁRÁNY JUDIT // BA
KOVÁTS JANKA // BA
CSORBA KINGA // BA
PASKER NÓRA // BA
HUTTER ZSÓFIA CSENGE // BA
KÁROLY ANETT // BA
KOVÁCS LAURA DOROTTYA // BA
FERENCZ KAROLINA // BA
TÓTH ESZTER // BA
ACZÉL SÁRA LUCA // BA
MAKAI PANNA // BA
BRAUNITZER BORBÁLA // MA
MÉSZÁROS LILI // MA
SZABÓ FANNI EPERKE // MA
SZARVAS VALENTIN // MA

Kiállítók:
HORVÁTH EMESE // BA
ZIMONYI GWENDOLIN // MA
ZIEGLER KATALIN // MA
VELKEY VIRÁG // MA
VARJÚ ÁGNES // MA
TRINGER BEA // MA
TAKÁCS EMESE // MA
RADVÁNYI DÁVID // BA
PUSZTAI ENIKŐ // BA
POLGÁR KATA REGINA // BA
NÉMETH VERONIKA // BA
MADARÁSZ RITA // MA
KISS LÚCIA BEATRIX // MA
KAVICZKI  VANDA // MA
BUKOVÁCZ LILLA // MA 

 

More news

A MOME Campusán mutatták be legkülönlegesebb alkotásaikat

A MOME Animáció szak szervezésében médiaművészek és táncművészek reflektáltak arra, hogyan formálja át a technológia a magánéletünket, társadalmi és fizikai létünket.

Miközben új háborúk törnek ki, fajok pusztulnak el, a bolygó felmelegszik, gleccserek olvadnak, erdők tűnnek el, az emberiséget pedig lassan a tömeges kihalás fenyegeti. Személyesen figyelhetjük meg, ahogy az évmilliók alatt kialakult természetes környezet az elmúlt kétszáz év hatására teljesen átalakul. Hogyan reagálhat a fotográfia és a vizuális művészetek a több fronton jelentkező válságra? Erről tartott előadást 2024 tavaszi félévében, április 2- 5 között Krzysztof Candrowicz interdiszciplináris kurátor, szociológus, kutató és aktivista, a Photography MA szak vendége.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121