Az egyetem jövője, a jövő egyeteme

Date:
Hogyan tanulhatunk a MOME-en tíz, vagy éppen húsz év múlva? Milyen képzésekkel, kurzusokkal maradhat az egyetem naprakész, és adhat hiteles válaszokat a jövő társadalmi, piaci és hallgatói igényeire? A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány a modellváltás részeként kérte fel az egyetem közösségét, hogy dolgozza ki az intézmény új korszakához, nemzetközi ambícióihoz illeszkedő, 21. századi képzési modellt, azaz a "Jövő Egyeteme 2025-2045" programot. A MOME december eleji szenátusi ülésén a programot tartózkodás és ellenszavazat nélkül, százszázalékos szavazataránnyal biztosította támogatásáról az egyetem szenátusa - ilyen támogatottságú reformra még sosem volt példa az intézmény történetében.

Az egyetemen belül életre hívott Jövő Egyeteme műhely szakértői az elmúlt két évben közelről megvizsgálták a világ számos vezető intézményét, majd a példák értékelését követően, a munkába számtalan kiemelkedő külföldi szakértőt is bevonva, megtervezték azt a sajátos, karakteres művészeti és designegyetemet, amely csak Budapesten létezik majd, idecsábítva Közép-Európa tehetségeit. A modell megalkotásának célja, hogy a MOME képzése ne csak időtálló maradjon, de az itt végző hallgatók egy lépéssel a jelenünk előtt járva cselekvőképes művészekké, tervezőkké váljanak, akik a minket körülvevő komplex világ kihívásaira releváns módon tudnak reagálni. 

„Az, amit az új program keretében a következő években létrehozunk, példátlan legitimációval bír, így lehetőséget ad arra, hogy az elmúlt években a modellváltással megkezdett folyamat — a bérek és az ösztöndíjak jelentős emelésével, a hátrányos helyzetű tehetségek felkarolásával, évente félszáz külföldi előadónkkal, a nemzetközi szinten egyedülálló fenntarthatósági szerepvállalással, többi eredményünkkel—a képzés megújításában is kiteljesedjen” – fogalmazott Böszörményi-Nagy Gergely, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány elnöke.

Számos új modullal gazdagodik, és erősödik majd az alapképzés, amelyek keretében a hallgatók egyetemi tanulmányaik kezdetén szakoktól függetlenül együtt tanulnak majd; a közös kurzusok lényege, hogy megtanuljanak tanulni, gondolkodni, párbeszédet folytatni és csapatban dolgozni. A szakválasztást megelőző képzések visszatérve az első európai egyetemek hagyományaihoz feladatuknak tekintik, hogy olyan alapvető filozófiai és művészeti tudást adjanak át, amellyel az idejárók világképe szélesedik, stabil értékrendjükön keresztül pedig a világ bonyolult összefüggéseit is értelmezni tudó, szellemi önrendelkezésre képes polgárokká válhatnak. A mesterképzések dinamizálásában fontos szerepet kapnak majd a hallgatói közösségi kihívások, a csapat- és projektmunka. A hallgatók a Homo sapiens előtt álló társadalmi és ökológiai problémák megoldásán dolgoznak majd a művészetek, a design és az innováció eszközeivel. 

A MOME megújuló felnőttképzésein keresztül pedig további - akár távoli - szakterületekről érkezők, fiatalok és idősebbek számára is elérhetővé teszik az intézményben felhalmozott tudást. Mindezek elengedhetetlen képességek a jövő kihívásainak leküzdéséhez, a komplex problémák vizsgálatához. A Jövő Egyeteme program keretén belül három új iskola jön létre, egy a klasszikus tudás átadására, egy a jövő feltérképezésére, egy a tanulni és továbbfejlődni vágyó diplomásoknak —miközben a MOME közösségének, oktatóinak, kutatóinak szakmai fejlődésére, előmenetelük támogatására is kiemelt figyelmet fordít az intézmény. 

More news

Az Elle magazin harmadik alkalommal rendezi meg az ELLE Decoration International Design Awards Hungaryt (EDIDA), amelyen a hazai design kiemelkedő alkotóit díjazzák. A MOME-alumni tervezői idén is nagy számban szerepelnek a díj shortlistjén, mind „Az Év Fiatal Tervezője”, „Az Év Terméke”, „Az Év Márkája” és „Az Év Fenntartható Kezdeményezése” kategóriákban.

Budapest–Róma A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) és a Collegium Hungaricum Róma rezidenciaprogramot indít a művészi kreativitás, az interdiszciplinaritás és a kulturális értékteremtés jegyében. A két intézmény együttműködésében létrejövő Római Hallgatói Rezidenciaprogram ünnepélyes szerződésének az aláírására október 21-én, a MOME Campusán került sor.

A fenntarthatóság és a környezetvédelem iránti elkötelezettségének újabb bizonyítékaként, valamint a FISU Healthy Campus program részeként a GreenGo- és a MOL Bubi-együttműködés keretében a MOME új, zöld közlekedési lehetőségeket biztosít minden hallgató, oktató és dolgozó számára, zöld közlekedésre ösztönözve az egyetem közösségét a Zugligeti úti Campus vonzatában is.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121