Az emberközpontú tervezés határai - Spekulatív design és poszthumán állapot

Date:
Megjelent Schneider Ákos, a MOME Elméleti Intézet oktatójának 'Az emberközpontú tervezés határai - Spekulatív design és poszthumán állapot' című könyve a Typotex kiadó gondozásában.

A könyv alternatív kiindulópontokat keres a kortárs designkultúra számára, és spekulatív módon igyekszik áthangolni a tervezés időbeli-térbeli síkját egy olyan megkerülhetetlen helyzetben, amiben a „természetes” és a „mesterséges” határa elmosódik.

Kényelmesen vagyunk idegenek a saját világunkban – erre az alapvető designproblémára reflektál a könyv” – írja a szerző, aki az ökológiai válság és a hálózati technológia felől kíséreli meg az emberközpontú tervezés kritikáját, hogy teret nyisson egy tágasabb tervezői kultúrának. Az ember, mint „minden dolgok mércéje” már egyre kevésbé jelent biztos középpontot: poszthumán rendszerekbe gabalyodva élünk, miközben a kezünkre álló, jól megtervezett interfészeink kitakarják az eszközök belső mechanizmusait. A felhasználói élmények és a barátságos felületek önmagunk félreértéséhez vezetnek, a „jó design” pedig emberi arcot kölcsönöz a léptékünket meghaladó világnak. A könyv alternatív kiindulópontokat keres a kortárs designkultúra számára, és spekulatív módon igyekszik áthangolni a tervezés időbeli-térbeli síkját egy olyan megkerülhetetlen helyzetben, amiben a „természetes” és a „mesterséges” határa elmosódik.

A könyv megrendelhető a kiadó oldalán: https://www.typotex.hu/book/12822/az_emberkozpontu_tervezes_hatarai
Az elektronikus változat ugyanitt open access hozzáférhető.

More news

Hogyan mutathatja be a grafikai tervezés a toleranciát? Mirko Ilić Boszniában született, ma New Yorkban élő és dolgozó művész hat éve indította útjára a Tolerance Poster Showt, amelyet április 2-ig a MOME Groundban lehet megtekinteni.

Mi kell ahhoz, hogy sikeres legyen egy fiatal tervező? Legyen az egy grafikai vagy animációs stúdió működtetése, saját divatmárka alapítása, vagy az alkalmazotti forma; a jövő designereinek az érvényesüléshez, szakmai céljaik eléréséhez piaci és vállalkozói ismeretekre is szükségük van. A MOME oktatói ezért egy Kelet-Közép Európában egyedülálló tantárgyat fejlesztettek ki, amely kifejezetten a kreatívipar igényeire válaszolva adja át az üzleti szemléletet a hallgatóknak. Ez a Business to Design (B2D) oktatási program, melynek kidolgozásában a szektor elismert szakemberei, vállalkozói, a MOME alumnija valamint meghívott nemzetközi előadók is részt vesznek. Különlegesség, hogy az oktatási program a tanterv része, minden alapszakos hallgató számára kötelező tárgy.

Több szinten, anyanyelvi tanárok vezetésével indultak el az angol nyelvi kurzusok a MOME-n, amelynek célja nem csak az általános nyelvi képzés, de az akadémiai szaknyelv, a kreatív területek, az egyetemen tanulható szakmák szókincsének oktatása is.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121