Az Európai Unió Szellemi Tulajdon Hivatalának ügyvezetője látogatott el a MOME-ra

Dátum: 2024.10.16
A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala Szellemi tulajdon a mesterséges intelligencia korában című szakmai konferenciájával párhuzamosan, annak keretében látta vendégül a MOME a European Union Intellectual Property Office (EUIPO) ügyvezető igazgatóját, João Negrãót, valamint az SZTNH elnökhelyettesét, dr. Lábody Pétert.

Az EUIPO és az SZTNH képviselői több, a MOME mindennapi működésébe beillesztett szellemi tulajdonjogi programmal ismerkedhettek meg. Az egyetem vezérigazgatójával, Matheidesz Rékával és az IP Pont vezetőjével, dr. Gubicz Flórával az egyetemi szellemi tulajdonjogi portfóliók építéséről, valamint az ott zajló, szellemi tulajdonjoggal kapcsolatos közösségépítő tevékenységekről, oktatásról beszélgettek. 

 

A látogatóknak bemutatták a MOME-n 2021 óta megújult formában zajló IP- tevékenységet, valamint a „Szerezd meg az első designoltalmad!” című workshopsorozatot is, amelynek eredményeképpen tavaly óta megduplázódott a hallgatók designbejelentéseinek a száma. Az aktív IP-tevékenység hatására nemcsak ez növekedett, hanem a női bejelentők száma is, hiszen a bejelentések háromnegyede ebbe a csoportba tartozik. Ez a szám, noha jelentősen meghaladja a nemzetközi trendeket, természetesen visszavezethető arra is, hogy milyen arányban képviseltetik magukat a nemek az egyetemen, de jól mutatja azt is, hogy megfelelő ismeret és támogatás mellett javíthatók a globális arányok is. 

 

Mindezek mellett a szakmai találkozón a vendégek a Mobility Design Labban azt is megtekinthették, hogy milyen folyamatokban alkalmazzák az AI-t már ma is a tervezésben, valamint a Lab hallgatóival együtt azt boncolgatták, milyen hatással lesz a mesterséges intelligencia a tervezési folyamatokra a jövőben. 

 

2024-ben a MOME tevékenységének elismeréseként elnyerte a Millenniumi-díjat, melyet a Magyar Szabadalmi Hivatal annak érdekében hozott létre, hogy a szellemi tulajdon védelmében kiemelkedő szerepet játszó intézményeket és véllalatokat díjazza. A MOME 2012 óta tudatosan foglalkozik a szellemi tulajdonvédelemmel, különös figyelmet fordít az IP területeire, 2021-ben létrehozta új szellemitulajdon-kezelési szabályzatát, kurzust és IP információs pontot alakított ki a téma jobb megismerésére. Mindezen lehetőségek nem csak a hallgatókat, de az oktatókat és kutatókat is segíti a szellemi termékeikhez kapcsolódó jogosultságok tudatos kezelésében. 

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

A víz ma még magától értetődő része az életünknek – de meddig? Diákok gondolták újra az alapvető anyag jövőjét a 2025-ös kreatív alkotópályázat keretében, amelyen 7–10. osztályosokból álló csapatok a második fordulóban MOME-mentorokkal dolgozták ki a terveiket. A júnus 25-i finálén tíz középiskolás csapat mutatta be az elképzeléseit, közülük négyet díjazott a MOME-oktatókból álló zsűri. Az első helyezést az Ísbíltúr, a másodikat a Bacsaók, a harmadikat a Code Noir csapat szerezte meg, míg a különdíjat a Newwave vihette haza. A rendszerszintű gondolkodást tükröző munkák arra figyelmeztetnek: a víz kérdése nem jövőbeli probléma – már most tennünk kell érte.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.