Az Európai Unió Szellemi Tulajdon Hivatalának ügyvezetője látogatott el a MOME-ra

Dátum: 2024.10.16
A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala Szellemi tulajdon a mesterséges intelligencia korában című szakmai konferenciájával párhuzamosan, annak keretében látta vendégül a MOME a European Union Intellectual Property Office (EUIPO) ügyvezető igazgatóját, João Negrãót, valamint az SZTNH elnökhelyettesét, dr. Lábody Pétert.

Az EUIPO és az SZTNH képviselői több, a MOME mindennapi működésébe beillesztett szellemi tulajdonjogi programmal ismerkedhettek meg. Az egyetem vezérigazgatójával, Matheidesz Rékával és az IP Pont vezetőjével, dr. Gubicz Flórával az egyetemi szellemi tulajdonjogi portfóliók építéséről, valamint az ott zajló, szellemi tulajdonjoggal kapcsolatos közösségépítő tevékenységekről, oktatásról beszélgettek. 

 

A látogatóknak bemutatták a MOME-n 2021 óta megújult formában zajló IP- tevékenységet, valamint a „Szerezd meg az első designoltalmad!” című workshopsorozatot is, amelynek eredményeképpen tavaly óta megduplázódott a hallgatók designbejelentéseinek a száma. Az aktív IP-tevékenység hatására nemcsak ez növekedett, hanem a női bejelentők száma is, hiszen a bejelentések háromnegyede ebbe a csoportba tartozik. Ez a szám, noha jelentősen meghaladja a nemzetközi trendeket, természetesen visszavezethető arra is, hogy milyen arányban képviseltetik magukat a nemek az egyetemen, de jól mutatja azt is, hogy megfelelő ismeret és támogatás mellett javíthatók a globális arányok is. 

 

Mindezek mellett a szakmai találkozón a vendégek a Mobility Design Labban azt is megtekinthették, hogy milyen folyamatokban alkalmazzák az AI-t már ma is a tervezésben, valamint a Lab hallgatóival együtt azt boncolgatták, milyen hatással lesz a mesterséges intelligencia a tervezési folyamatokra a jövőben. 

 

2024-ben a MOME tevékenységének elismeréseként elnyerte a Millenniumi-díjat, melyet a Magyar Szabadalmi Hivatal annak érdekében hozott létre, hogy a szellemi tulajdon védelmében kiemelkedő szerepet játszó intézményeket és véllalatokat díjazza. A MOME 2012 óta tudatosan foglalkozik a szellemi tulajdonvédelemmel, különös figyelmet fordít az IP területeire, 2021-ben létrehozta új szellemitulajdon-kezelési szabályzatát, kurzust és IP információs pontot alakított ki a téma jobb megismerésére. Mindezen lehetőségek nem csak a hallgatókat, de az oktatókat és kutatókat is segíti a szellemi termékeikhez kapcsolódó jogosultságok tudatos kezelésében. 

További hírek

Melyek a rovarmágnes növények, mit kell tenni, ha méhlegelőt szeretnénk a kertünkbe? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre válaszolt a Hegyvidéki Önkormányzat április végi beporzóbarát programja, amelynek szakmai partnere a MOME volt. A kedvezményes magkeverékvásár mellett a látogatók előadásokat hallhattak a témában, és benézhettek a MOME méhcsaládjaihoz is.

Három diplomafilm, Balogh Mirjana Wish You Were Ear, Tőkés Anna Az utolsó dobás (The Last Drop), valamint Sárdi Kata Üvegház (Glasshouse) című alkotása is versenyez a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztiválon. A Friss Hús Magyarországon elsőként vált Oscar-kvalifikáló fesztivállá, így egyes kategóriák díjazottjai automatikusan nevezési jogot nyernek az Oscar-díjra.

Újabb két családdal bővült a tavaly ökológiai és oktatási céllal indult MOME-méhészet: az április 30-án, a méhek napján tartott kaptáravatón Mézengúzék és Pempőék költöztek Tóték és Mézgáék mellé; a négy méhcsalád együtt sokat tehet a negyed ökoszisztémájáért. Az esemény egyszerre volt közösségi ünnep és ismeretterjesztő foglalkozás, a résztvevők még friss gyümölcsvirágmézet is pergethettek.