Az Európai Unió Szellemi Tulajdon Hivatalának ügyvezetője látogatott el a MOME-ra

Dátum: 2024.10.16
A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala Szellemi tulajdon a mesterséges intelligencia korában című szakmai konferenciájával párhuzamosan, annak keretében látta vendégül a MOME a European Union Intellectual Property Office (EUIPO) ügyvezető igazgatóját, João Negrãót, valamint az SZTNH elnökhelyettesét, dr. Lábody Pétert.

Az EUIPO és az SZTNH képviselői több, a MOME mindennapi működésébe beillesztett szellemi tulajdonjogi programmal ismerkedhettek meg. Az egyetem vezérigazgatójával, Matheidesz Rékával és az IP Pont vezetőjével, dr. Gubicz Flórával az egyetemi szellemi tulajdonjogi portfóliók építéséről, valamint az ott zajló, szellemi tulajdonjoggal kapcsolatos közösségépítő tevékenységekről, oktatásról beszélgettek. 

 

A látogatóknak bemutatták a MOME-n 2021 óta megújult formában zajló IP- tevékenységet, valamint a „Szerezd meg az első designoltalmad!” című workshopsorozatot is, amelynek eredményeképpen tavaly óta megduplázódott a hallgatók designbejelentéseinek a száma. Az aktív IP-tevékenység hatására nemcsak ez növekedett, hanem a női bejelentők száma is, hiszen a bejelentések háromnegyede ebbe a csoportba tartozik. Ez a szám, noha jelentősen meghaladja a nemzetközi trendeket, természetesen visszavezethető arra is, hogy milyen arányban képviseltetik magukat a nemek az egyetemen, de jól mutatja azt is, hogy megfelelő ismeret és támogatás mellett javíthatók a globális arányok is. 

 

Mindezek mellett a szakmai találkozón a vendégek a Mobility Design Labban azt is megtekinthették, hogy milyen folyamatokban alkalmazzák az AI-t már ma is a tervezésben, valamint a Lab hallgatóival együtt azt boncolgatták, milyen hatással lesz a mesterséges intelligencia a tervezési folyamatokra a jövőben. 

 

2024-ben a MOME tevékenységének elismeréseként elnyerte a Millenniumi-díjat, melyet a Magyar Szabadalmi Hivatal annak érdekében hozott létre, hogy a szellemi tulajdon védelmében kiemelkedő szerepet játszó intézményeket és véllalatokat díjazza. A MOME 2012 óta tudatosan foglalkozik a szellemi tulajdonvédelemmel, különös figyelmet fordít az IP területeire, 2021-ben létrehozta új szellemitulajdon-kezelési szabályzatát, kurzust és IP információs pontot alakított ki a téma jobb megismerésére. Mindezen lehetőségek nem csak a hallgatókat, de az oktatókat és kutatókat is segíti a szellemi termékeikhez kapcsolódó jogosultságok tudatos kezelésében. 

További hírek

Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.

Ismét indul a CheckINN Revitalizátor ötletverseny, amelynek célja az elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek és épületek turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek díjazása.

A technológia, a művészet és az elméleti kutatás határterületeit vizsgálja az Immersive Beats: 360-degree music video joint hackathon, amelyet a MOME Média design szak és a koreai Chung-Ang University közösen szervez. A hatnapos eseményen magyar és dél-koreai hallgatók AI-eszközöket is felhasználva egyesítik a zenét, a mesterséges intelligenciát és az immerzív filmes technológiákat, hogy egyedi 360 fokos víziókat komponálva videóklipeket hozzanak létre. A projekt nemcsak kreatív kísérlet, de egy hosszú távú nemzetközi kapcsolat fontos állomása is.