Baden - Württemberg 70 – Hagyományosan innovatív

Dátum: 2022.12.14
Animációs filmben mutatja be az idén 70 éves Baden-Württemberg tartományban született innovációkat a Liszt Intézet-Magyar Kulturális Központ Stuttgart a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemmel (MOME) együttműködésben. A filmet az Intézet kezdeményezésére, a MOME alumnikból álló Piros Animation alkotócsapata készítette, a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) támogatásával.

A rövid, animációs film célja egyfelől, hogy köszöntse az idén 70. születésnapját ünneplő tartományt, tisztelegjen az ott megszületett innovatív, a hétköznapjainkat észrevétlenül is meghatározó szellemi termékek előtt, mint amilyen például az autó, a pillanatragasztó, vagy a szélerőmű. A film célja másfelől az, hogy felhívja a figyelmet arra a több évtizede virágzó német-magyar gazdasági és kulturális partneri viszonyra, amelynek egyik fontos manifesztuma a járműtervezés és mobilitás terén a MOME és a tartományban működő Mercedes AG között létrejött, immár 20 éves együttműködés.  

Mivel a tartományi innovációk halmaza meglepően gazdag és szerteágazó, ezért a vizuális koncepció kialakításakor az alkotók ezt szerették volna játékos, ugyanakkor közérthető módon megragadni, újszerű animációs technikával kísérletezve. A film a múlt német szabadalmaitól indítva - téren és időn át - kalauzol el bennünket a jelenbe, az együttműködést szimbolizáló Mercedesben ülve a budapesti Citadellára megérkezve.   

A Liszt Intézet - Magyar Kulturális Központ Stuttgart idén több rendezvénnyel is tiszteleg az évfordulók előtt, az elkészült filmet ezek záróakkordjaként 2022. december 1-én mutatták be Stuttgartban. Az eseményen Dr. Szabó B. Dezső, az Intézet igazgatójának meghívására részt vett Dr. Izsák András főkonzul, Gorden Wagener (Mercedes AG, Chief Design Officer), Robert Lesnik (Mercedes Exterior Design Director), Fülöp József DLA, a MOME rektora. A film ezen a linken megtekinthető

ötletgazda: Dr. Szabó B. Dezső 
producer - supervisor: Fülöp József 
kreatív producer: dr. Vincze Zsuzsanna 
animáció: PIROS Animation (Hárshegyi Vivi, Hlavay Bence, Lazin Damján, Erhardt Domonkos, Tóth-Justh Barni) 
projektmenedzser: Zsömbör Krisztina, Szilasi Flóra 

További hírek

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) a FISU Healthy Campus program részeként 2024-ben elindította a MOME Balance programot, amely Magyarországon egyedülálló módon támogatja a tudatos életmódváltást. A kezdeményezés célja az egészségmegőrzés, a stressz és a kiégés megelőzése egy komplex, integrált rendszer segítségével, ahol a mozgás, a megfelelő táplálkozás és az életmódtanácsadás találkozik.

Idén a 110 éves magyar animáció előtt tiszteleg a világ legjelentősebb nemzetközi animációsfilm-fesztiválja, az eseményre a MOME Anim mint a magyar animációs film kiemelkedő műhelye is készül. Ennek részeként jártak egyetemünkön a MOME partneriskolája, a Gobelins Paris hallgatói, akik Budapesten inspirálódtak, hiszen ők készítik majd a világfesztivál függönyfilmjeit.

A nyolcadik ArtHungry Díj Formatervezési kategóriájának nyertesei között számos egykori MOME-hallgató részesült elismerésben, így Guthy Máté, Kristóffy Róbert, Szilágyi Nóra At least otthoni edzőpadja, Dávid Márk Puritaan – 03 kollekciója. A kategória fődíjasa az idén a Stockholm Furniture Fairen debütált MAIII COLLECTIVE Fragments kollekciójával. Szintén fődíjat nyert a Tervezőgrafika kategóriában Kaszanyi Nóra Biedermeier mindennapok / Művészet és polgárosodás a 19. századi Magyarországon (1815–1867) című albumával és kiállítási arculatával. A díjakat március 6-án vehették át a budapesti Deák Palotában rendezett átadóünnepségen, amely egyben a döntős projektek pop-up kiállításának a megnyitója is volt.