Baden - Württemberg 70 – Hagyományosan innovatív

Dátum: 2022.12.14
Animációs filmben mutatja be az idén 70 éves Baden-Württemberg tartományban született innovációkat a Liszt Intézet-Magyar Kulturális Központ Stuttgart a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemmel (MOME) együttműködésben. A filmet az Intézet kezdeményezésére, a MOME alumnikból álló Piros Animation alkotócsapata készítette, a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) támogatásával.

A rövid, animációs film célja egyfelől, hogy köszöntse az idén 70. születésnapját ünneplő tartományt, tisztelegjen az ott megszületett innovatív, a hétköznapjainkat észrevétlenül is meghatározó szellemi termékek előtt, mint amilyen például az autó, a pillanatragasztó, vagy a szélerőmű. A film célja másfelől az, hogy felhívja a figyelmet arra a több évtizede virágzó német-magyar gazdasági és kulturális partneri viszonyra, amelynek egyik fontos manifesztuma a járműtervezés és mobilitás terén a MOME és a tartományban működő Mercedes AG között létrejött, immár 20 éves együttműködés.  

Mivel a tartományi innovációk halmaza meglepően gazdag és szerteágazó, ezért a vizuális koncepció kialakításakor az alkotók ezt szerették volna játékos, ugyanakkor közérthető módon megragadni, újszerű animációs technikával kísérletezve. A film a múlt német szabadalmaitól indítva - téren és időn át - kalauzol el bennünket a jelenbe, az együttműködést szimbolizáló Mercedesben ülve a budapesti Citadellára megérkezve.   

A Liszt Intézet - Magyar Kulturális Központ Stuttgart idén több rendezvénnyel is tiszteleg az évfordulók előtt, az elkészült filmet ezek záróakkordjaként 2022. december 1-én mutatták be Stuttgartban. Az eseményen Dr. Szabó B. Dezső, az Intézet igazgatójának meghívására részt vett Dr. Izsák András főkonzul, Gorden Wagener (Mercedes AG, Chief Design Officer), Robert Lesnik (Mercedes Exterior Design Director), Fülöp József DLA, a MOME rektora. A film ezen a linken megtekinthető

ötletgazda: Dr. Szabó B. Dezső 
producer - supervisor: Fülöp József 
kreatív producer: dr. Vincze Zsuzsanna 
animáció: PIROS Animation (Hárshegyi Vivi, Hlavay Bence, Lazin Damján, Erhardt Domonkos, Tóth-Justh Barni) 
projektmenedzser: Zsömbör Krisztina, Szilasi Flóra 

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

Az egyetem jelenéről, jövőjéről, az igazi MOME-identitásról és az álmokról is szó esett az idei diplomaosztón, amelyen nemcsak háromszázhúsz hallgató vehette át diplomáját, de új hagyományokkal is gazdagodott az egyetem legszebb ünnepe. Az eseménynek ezúttal a RaM-ArT Színház adott otthont, ahol az alapszakos és mesterszakos végzősök mellett rektori különdíjasokat, jubilálókat, valamint a Wartha-díj és az Etikus Építészeti Viselkedés Díj kitüntetettjeit is köszöntték. Ilyen volt a MOME Diplomaosztója 2025–ben!

Demeczky Nóra neve sok helyről lehet ismerős a design világából, nem csak a MOME polgárságának. A 2015-ben tervezőgrafikusként végzett alumna a méltán ismert DE_FORM designügynökség társalapítója, munkáikkal pedig lépten-nyomon találkozhat az ember a Magyar Tudományos Akadémiától kezdve az Inota Fesztiválon keresztül a Light Art Museumig. A MOME-n is lehet látni Nóra kéznyomát, egy ideig tanított is egyetemünkön, több egyetemi kommunikációs projekten dolgozott már, de vissza-visszajár azóta is különböző előadásokra és közösségi eseményekre. Most nekünk egyebek közt arról mesélt, hogy milyenek voltak az egyetemi évei, milyen életre szóló kapcsolatokat kötött, illetve arról is, hogy kivel kollaborálna szívesen, vagy éppen hogy min dolgoznak most a DE_FORM-mal.