Balkó Dorottya hallgató volt a kurátora Januskó Klaudia női identitást vizsgáló kiállításának

Dátum: 2023.06.23
2023 júniusában, a Liget Galériában nyílt Her Body, Himself ? című kiállítás úgy építette fel a női identitást, akár egy receptet.

“A női identitás elkészítéséhez mindössze egy nagyméretű tálra és egy emberöltőnyi időre van szükségünk. Elsőként összegyúrjuk az anyáinktól és nagyanyáinktól örökölt példákat, a készülő, nyers masszához pedig ízlés szerint költők, festők személytelen múzsáit és filmek, videójátékok elnagyolt archetípusait adagoljuk.” – olvashatjuk Januskó Klaudia önálló kiállításának szinopszisában, melyet Drozdik Orsolya Sétáló agyak - Kortárs feminista diskurzus, valamint Széplaky Gerda Állat-e az asszony? és Az ember teste című művei, illetve a Wikipédia Konyhai műveletek szócikkének húsok előkészítését tárgyaló része inspirálták. 

A kiállítás anyagában vegyesen voltak objektek, festmények és videóinstallációis, a kurátor pedig a Design- és művészetmenedzsment szakon hallgató Balkó Dorottya volt. A tárlat záróeseményen egy kapcsolódó zine kiadványt is bemutattak, melynek szerzői szerzői Balkó Dorottya, Drozdik Orshi, Fajgerné Dudás Andrea és Tayler Patrick voltak. 

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

A víz ma még magától értetődő része az életünknek – de meddig? Diákok gondolták újra az alapvető anyag jövőjét a 2025-ös kreatív alkotópályázat keretében, amelyen 7–10. osztályosokból álló csapatok a második fordulóban MOME-mentorokkal dolgozták ki a terveiket. A júnus 25-i finálén tíz középiskolás csapat mutatta be az elképzeléseit, közülük négyet díjazott a MOME-oktatókból álló zsűri. Az első helyezést az Ísbíltúr, a másodikat a Bacsaók, a harmadikat a Code Noir csapat szerezte meg, míg a különdíjat a Newwave vihette haza. A rendszerszintű gondolkodást tükröző munkák arra figyelmeztetnek: a víz kérdése nem jövőbeli probléma – már most tennünk kell érte.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.