Belépőkártyák a tudatalattiba – Kupics Zsófia álomfejtő társasjátéka

Dátum: 2022.09.26
Bármilyen furcsán is hangzik: kártyák között élünk. Pontgyűjtő a kávézóban, focis kártya a hipermarket kasszájánál, névjegy az irodában. Kártyával igazoljuk magunkat, kártyával kapunk kedvezményt, kártyák felmutatásával nyerünk bebocsátást helyekre, ahova másképp nem jutnánk be.

Tulajdonképpen az életbenmaradásunk záloga is egy plasztikkártya, ha pedig nagyon unjuk ezt az egészet, kikapcsolódásképp kártyákkal játszunk. Hol az asztalt körbeülve másokkal, hol egyedül a számítógépen. És ha már kütyük: valami furcsa oknál fogva még a digitális térben sem tudunk elszakadni tőlük. Kártyákat szvájpolunk, kártyákat szkrollozunk. Szimbolikus értelemben tehát egyszerre hétköznapi és szakrális tárgy a kártya: kidobjuk, elhagyjuk, beváltjuk, mindig magunknál tartjuk, féltett kincsként őrizzük, éveken keresztül gyűjtögetjük. Kupics Zsófia (Tervezőgrafika MA) Ábránd c. kártyajátéka többek között ezért is érdekes: kártya a szó legmélyebb értelmében. Egyszerre hétköznapi és misztikus.

Tovább a teljes cikkre a Designisso-n…

További hírek

Hogyan lehet a divat egyszerre fenntartható, hagyománytisztelő és mélyen személyes? Erre a kérdésre keresi a választ a What will we wear in the future? – azaz Mit viselünk majd a jövőben? – című kiállítás, amely áprilisban nyílt meg a bakui Nemzeti Szőnyegmúzeumban. A szemle a Közép-európai Kulturális Platform (PCCE) együttműködés keretében valósult meg, amely négy közép-európai ország (Ausztria, Szlovákia, Csehország és Magyarország) felsőoktatási intézményeinek design- és művészeti hallgatóinak alkotásaiból válogatott. A kiállított munkák között tíz MOME Divat- és Textiltervezés mesterszakos hallgató alkotásai is helyet kaptak.

Hét első díj, öt harmadik helyezés és két különdíj – április 23-25 között rendezték Egerben az egyetemi hallgatók legrangosabb hazai tudományos-művészeti versenyét, a 37. OTDK-t, melyen a MOME hallgatói minden korábbinál nagyobb sikert értek el. Összesen 14 díjat nyertek hallgatóink a négyszáz hallgató részvételével zajló Művészeti és Művészettudományi Szekcióban.

Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.