Búcsúzunk az első Moholy-Nagy-díjastól, elment Hattula Moholy-Nagy

Dátum: 2024.11.29
91 éves korában, 2024. november 26-án elhunyt Hattula Moholy-Nagy, archeológus, régész, Moholy-Nagy László lánya. Hattula tevékenysége nemcsak saját területén volt kiemelkedő, de édesapja, a Bauhaus jelentős képviselője, művészeti és oktatói szellemi hagyatékának az ápolása terén is.

2006-ban, amikor az Iparművészeti Egyetem felvette a Moholy-Nagy nevet, ő szavazott bizalmat intézményünknek, úgy látta, a MOME hosszú távon meg tud felelni annak a szellemiségnek, azoknak az elvárásoknak, amelyeket édesapja iskolateremtőként is képviselt. Mindezért még abban az évben átvehette a frissen alapított Moholy-Nagy-díjat. 

Hattula Moholy-Nagy 1933. október 11-én született Berlinben, Moholy-Nagy László és Moholy-Nagy Sibyl gyermekeként. Családjával 1937-ben emigrált az Egyesült Államokba. A Michigani Egyetemen történészként, majd a Chicagói Egyetemen antropológusként diplomázott, és pályája során a maja kultúrát tanulmányozta, kutatta. Régészeti munkái és szakmai publikációi, különösen az obszidiántárgyak elemzésében, nemzetközileg elismertek. 

Mindemellett 2003-ban létrehozta a Moholy Foundationt, amellyel célja a szellemi örökség fenntartása mellett édesapja munkásságának a kutathatóvá tétele is volt. Az alapítvány kuratóriumának ma több olyan tagja van, akik a MOME-hoz is kapcsolódnak. Szántó András kulturális stratéga nemzetközi tanácsadó testületünk tagja, míg Oliver A. I. Botar magyar származású művészettörténész, a School of Art professzora és igazgatóhelyettese a University of Manitobán, Moholy-Nagy-díjas. 

Hattula számára mindig is fontos volt a kapcsolata Magyarországgal: támogatta a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) munkáját, hozzájárulva Moholy-Nagy szellemiségének átadásához, örökségének ápolásához. 

Hattulát két fia, három unokája és számos rokon gyászolja az Egyesült Államokban, Németországban és Magyarországon. Életét a tudomány, a család és az emberi kapcsolatok iránti elkötelezettség, valamint édesapja művészeti örökségének a gondozása töltötte ki, emlékét szívünkben őrizzük. 

További hírek

Akár a közösségi jövőépítés vizuális metaforája is lehetne a MOME 2025-ös diplomaarculata. Hagyomány, hogy a MOME-diploma vizuális identitását, kezdve a grafikai arculattól az alapszakos és mesterszakos hallgatók portréfotózásáig, hallgatók készítik, a koncepciót pályázati úton válaszja ki az egyetem munkatársaiból álló szakmai zsűri. Az évről évre megújuló arculat fontos korlenyomat.

Idén először a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) is részt vesz a Budapest100 eseménysorozatban, amely 2025-ben a városi zöldfelületek, kertek és parkok fontosságára hívja fel a figyelmet. A MOME 15 ezer négyzetméteres, megújuló campuskertje nemcsak helyszínként csatlakozik, hanem aktív, ökotudatos fejlesztéseivel és közösségi programjaival is. A Budapest100 építészeti-kulturális fesztivál a közösségek és a város ünnepe, az esemény közelebb hozza egymáshoz a városlakó szomszédokat. 2025. május 22–25. között a városi zöldfelületeket, belső udvarokat, kerteket, zöld gangokat és az azokat gondozó közösségeket ünnepeljük.

Tizedik alkalommal rendezték meg 2025–ben a Startup Safarit, a magyar startup-ökoszisztéma legnagyobb közösségi eseményét, a kétnapos esemény 700 ember részvételével, 200 programelemmel, hét helyszínen zajlott, ebből az egyik legizgalmasabb programkínálatot a Zugligeti úti campus nyújtotta az érdeklődőknek. A konferencia második napján nem csak a helyszín volt a MOME, de olyan szakmai események házigazdája is, amelyek megismertették a résztvevőket az egyetem szakembereinek jövőbemutató projektjeivel, innovatív együttműködéseivel.