Búcsúzunk az első Moholy-Nagy-díjastól, elment Hattula Moholy-Nagy

Date:
91 éves korában, 2024. november 26-án elhunyt Hattula Moholy-Nagy, archeológus, régész, Moholy-Nagy László lánya. Hattula tevékenysége nemcsak saját területén volt kiemelkedő, de édesapja, a Bauhaus jelentős képviselője, művészeti és oktatói szellemi hagyatékának az ápolása terén is.

2006-ban, amikor az Iparművészeti Egyetem felvette a Moholy-Nagy nevet, ő szavazott bizalmat intézményünknek, úgy látta, a MOME hosszú távon meg tud felelni annak a szellemiségnek, azoknak az elvárásoknak, amelyeket édesapja iskolateremtőként is képviselt. Mindezért még abban az évben átvehette a frissen alapított Moholy-Nagy-díjat. 

Hattula Moholy-Nagy 1933. október 11-én született Berlinben, Moholy-Nagy László és Moholy-Nagy Sibyl gyermekeként. Családjával 1937-ben emigrált az Egyesült Államokba. A Michigani Egyetemen történészként, majd a Chicagói Egyetemen antropológusként diplomázott, és pályája során a maja kultúrát tanulmányozta, kutatta. Régészeti munkái és szakmai publikációi, különösen az obszidiántárgyak elemzésében, nemzetközileg elismertek. 

Mindemellett 2003-ban létrehozta a Moholy Foundationt, amellyel célja a szellemi örökség fenntartása mellett édesapja munkásságának a kutathatóvá tétele is volt. Az alapítvány kuratóriumának ma több olyan tagja van, akik a MOME-hoz is kapcsolódnak. Szántó András kulturális stratéga nemzetközi tanácsadó testületünk tagja, míg Oliver A. I. Botar magyar származású művészettörténész, a School of Art professzora és igazgatóhelyettese a University of Manitobán, Moholy-Nagy-díjas. 

Hattula számára mindig is fontos volt a kapcsolata Magyarországgal: támogatta a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) munkáját, hozzájárulva Moholy-Nagy szellemiségének átadásához, örökségének ápolásához. 

Hattulát két fia, három unokája és számos rokon gyászolja az Egyesült Államokban, Németországban és Magyarországon. Életét a tudomány, a család és az emberi kapcsolatok iránti elkötelezettség, valamint édesapja művészeti örökségének a gondozása töltötte ki, emlékét szívünkben őrizzük. 

More news

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) erdőtelepítő programjának keretében ezúttal – a Duna-Dráva Nemzeti Park szakembereivel összefogva – Vízvár területén telepítenek erdőt az egyetem hallgatói és dolgozói. A november 14–16-ra meghirdetett akciót a hét elején a témához kapcsolódó szakmai programok előzik meg az egyetem budapesti campusán. A MOME Zero program keretében november 12-én délután a biomimézis témájával foglalkozó tel-avivi kutató, Yael Helfman-Cohen tart előadást, 13-án pedig Gálhidy László biológus, a WWF Magyarország Erdő programjának vezetője érkezik a MOME-ra.

A varázslatos Zoom alkotója, a sajtótörténet, a magazinok hőskorának meghatározó alakja, a The New Yorker, a Rolling Stone, a New York és a Playboy révén ismertté vált Bányai István grafikus idén lenne hetvenöt éves. Az alkotó alma matere, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem november végén a grafikus életművéből mutat be válogatást, kiállítással tiszteleg a művész előtt, amelyen kortárs nézőpontból mutatja be munkásságát végre itthon is.

Egy tárgy, amiből erőt meríthet tulajdonosa... – így jellemezte a Highlights of Hungary új díjtárgyát Szalai Bálint designer, aki Király Adrienn-nel, ugyancsak formatervező alkotótársával közösen tervezte meg az idén második évtizedébe lépő esemény új díjtárgyát. 2024 díjazottjai már ezt a díjat vehették át, a Kreatív különdíját pedig Temesi Apol, a MOME adjunktusa, a Your Nature kollekció megalkotója kapta. Mindhárman a MOME-alumni tagjai, aktív kapcsolatban alma materükkel.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121