Búcsúzunk az első Moholy-Nagy-díjastól, elment Hattula Moholy-Nagy

Dátum: 2024.11.29
91 éves korában, 2024. november 26-án elhunyt Hattula Moholy-Nagy, archeológus, régész, Moholy-Nagy László lánya. Hattula tevékenysége nemcsak saját területén volt kiemelkedő, de édesapja, a Bauhaus jelentős képviselője, művészeti és oktatói szellemi hagyatékának az ápolása terén is.

2006-ban, amikor az Iparművészeti Egyetem felvette a Moholy-Nagy nevet, ő szavazott bizalmat intézményünknek, úgy látta, a MOME hosszú távon meg tud felelni annak a szellemiségnek, azoknak az elvárásoknak, amelyeket édesapja iskolateremtőként is képviselt. Mindezért még abban az évben átvehette a frissen alapított Moholy-Nagy-díjat. 

Hattula Moholy-Nagy 1933. október 11-én született Berlinben, Moholy-Nagy László és Moholy-Nagy Sibyl gyermekeként. Családjával 1937-ben emigrált az Egyesült Államokba. A Michigani Egyetemen történészként, majd a Chicagói Egyetemen antropológusként diplomázott, és pályája során a maja kultúrát tanulmányozta, kutatta. Régészeti munkái és szakmai publikációi, különösen az obszidiántárgyak elemzésében, nemzetközileg elismertek. 

Mindemellett 2003-ban létrehozta a Moholy Foundationt, amellyel célja a szellemi örökség fenntartása mellett édesapja munkásságának a kutathatóvá tétele is volt. Az alapítvány kuratóriumának ma több olyan tagja van, akik a MOME-hoz is kapcsolódnak. Szántó András kulturális stratéga nemzetközi tanácsadó testületünk tagja, míg Oliver A. I. Botar magyar származású művészettörténész, a School of Art professzora és igazgatóhelyettese a University of Manitobán, Moholy-Nagy-díjas. 

Hattula számára mindig is fontos volt a kapcsolata Magyarországgal: támogatta a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) munkáját, hozzájárulva Moholy-Nagy szellemiségének átadásához, örökségének ápolásához. 

Hattulát két fia, három unokája és számos rokon gyászolja az Egyesült Államokban, Németországban és Magyarországon. Életét a tudomány, a család és az emberi kapcsolatok iránti elkötelezettség, valamint édesapja művészeti örökségének a gondozása töltötte ki, emlékét szívünkben őrizzük. 

További hírek

Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.

Ismét indul a CheckINN Revitalizátor ötletverseny, amelynek célja az elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek és épületek turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek díjazása.

A technológia, a művészet és az elméleti kutatás határterületeit vizsgálja az Immersive Beats: 360-degree music video joint hackathon, amelyet a MOME Média design szak és a koreai Chung-Ang University közösen szervez. A hatnapos eseményen magyar és dél-koreai hallgatók AI-eszközöket is felhasználva egyesítik a zenét, a mesterséges intelligenciát és az immerzív filmes technológiákat, hogy egyedi 360 fokos víziókat komponálva videóklipeket hozzanak létre. A projekt nemcsak kreatív kísérlet, de egy hosszú távú nemzetközi kapcsolat fontos állomása is.