Designtudatossággal az üzleti növekedésért I Megjelent a MOME friss közép-kelet-európai design-érettség kutatása

Date:
Mennyire design-érettek a közép-kelet-európai vállalkozások, azaz milyen mértékben alkalmazzák a design eszközeit növekedésük, üzleti teljesítményük javítása érdekében?

A kérdés megválaszolására a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Innovációs Központja (IK) 2023-ban már másodjára indított kutatást, melyben a magyarok mellett szlovák és lengyel vállalatvezetőket kérdezett meg arról, hogyan használják a designt működésük különböző területein, legyen szó új termék vagy szolgáltatás tervezéséről, ügyfélszerzésről vagy stratégiaalkotásról. A jelentés a mai naptól ingyenesen érhető el angol nyelvű kiadvány formájában az egyetem honlapján. 

A hiánypótló kutatás a design szerepét és jövőjét, a vállalkozások designtudatosságát vizsgálta. Ma már kimondható: egyértelmű kapcsolat van a designközpontú gondolkodás és a vállalkozások növekedése között. A közel 300 üzleti vezető megkérdezésével zajlott felmérés célja, hogy felhívja a figyelmet a design adta üzleti növekedés és fejlődés lehetőségeire, a jelenlegi helyzetelemzés mellett rákérdez a válaszadók jövőbeni terveire is. 

Az eredményekből kiderül, hogy a régióban a design, mint szemlélet még nem igazán elterjedt: a cégek elsősorban esztétikai megoldásokra, a termékek külső megjelenésére gondolnak, amikor meghallják a kifejezést. Az igazi sikerhez azonban a design mélyebb rétegein át vezet az út, ezek nemcsak a termékfejlesztést, stratégiai döntéshozatalt, de a költségcsökkentést, a jobb gazdálkodást és a zöldebb működést is segíthetik. 

A most megjelenő, ingyenesen letölthető kiadvány összegzésében olvashatjuk, hogy a régió válaszadóinak 7%-a  néhány belső folyamat megoldására használ design thinking eszközöket , míg mindössze 2%-a alkalmazza ezeket  működésük minden területén, azaz holisztikusan.  A kutatásban résztvevők 91%-a csak a fogyasztókra irányuló tevékenységek területén él design megoldásokkal, elsősorban a terméktervezés, tervezőgrafika, UX és UI design vagy a brand positioning területén. A leginkább designtudatos országként pedig Szlovákia végzett, de a három ország átlagmutatója nem különbözik nagy mértékben.

Érdekesség, hogy kitöltők túlnyomó többsége (85%) szívesen venne igénybe design kompetenciával bíró munkaerőt, méghozzá házon belül - sokan hajlandók lennének erre a célra extra pénzügyi erőforrásokat mozgósítani, továbbképzéseket biztosítani. A vállalatok a designerek jövőbeni szerződtetése mellett egyéb részlegeik dolgozóit is ellátnák design módszertani tudással, ezen keresztül vonva be őket a döntéshozatalba. 

A közép-kelet-európai vállalatok nagy része készen áll a designtudatos fejlesztésekre, a design központú innovációhoz azonban további pénzügyi és egyéb erőforrások befektetésére van szükség, például a házon belüli designszakértelem bővítésére, és arra, hogy a designnak a felhasználókat érintő alkalmazásával együtt az egyéb folyamatokat érintő használata mellett is elköteleződjünk” - összegzett a kutatás lezárultával Lasma Ivaska, a MOME Innovációs Központ igazgatója. 

A kiadvány a számszerű eredmények mellett olyan szakmai tartalmakkal segíti a téma megértését, amelyek a designhasználat különböző előnyeit és területeit mutatják be. A kommentátorok közt ott találjuk Orosz Márton gazdasági újságírót, a Portfolio.hu tartalomfejlesztési igazgatóját, Jónás Lászlót, a Design Terminal stratégiai-és ügyvezető igazgatóját, Szabó Bélát, a Telekom brand-és kommunikációs igazgatóját, vagy Knausz Beátát, az OTP Csoport Service Design vezetőjét. 
 

Töltsd le a riportot: https://mome.hu/en/use-of-design-report-2023 

More news

Ismét dominált a társadalmi érzékenység, valamint a technológia és a művészet találkozásában rejlő lehetőségek kibontakoztatása az idei Stefan Lengyel-ösztöndíjasok munkáiban. Idősgondozó applikáció, több oktatási célú játék, izgalmas építészeti koncepciók és egy drónokat hangszerként használó projekt is a nyertesek között van. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem nyolcadik alkalommal adta át a Stefan Lengyel Kiválósági Ösztöndíjat, amellyel legkiemelkedőbb hallgatóinak a munkáját ismeri el.

Ő az, akinek a kézre álló porszívót, a modern benzinkutat, a kettes villamost és még sok ikonikus tárgyat köszönhetünk... Stefan Lengyel a magyar és a német designszakma egyik legnagyobb hatású alakja, akinek életműve előtt a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem egy új, sokrétű munkásságát bemutató könyvvel tiszteleg. A Stefan Lengyel designer című kötet lebilincselő történetekkel és lenyűgöző képanyaggal meséli el Lengyel István, azaz Stefan Lengyel ipari formatervező történetét.

2025. február 11-én zárt ülés keretében szavazott a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem szenátusa a rektor személyéről. Ahogy azt előzetesen a MOME rektora jelezte, a bizalmi szavazás eredményét tiszteletben tartja és elfogadja. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány, mint a MOME fenntartója és az egyetem rektorának munkáltatója kézhez kapta Koós Pál rektor lemondását. Tekintettel arra, hogy az Egyetem vezetőjével együtt annak általános helyettese is távozik pozíciójából, az Alapítvány megbízott rektor kinevezését kívánja előkészíteni.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121