Egy nap alatt telepítettek öt hektár erdőt a MOME hallgatói!

Date:
Idén novemberben háromnapos program keretében a MOME hallgatói, oktatói és munkavállalói a Balaton-felvidéki Nemzeti Park (BfNPI) erdészmérnökei és természetvédelmi szakemberek támogatásával közösen ültették el az első MOME-erdőt a Zala vármegyei Garaboncon, összesen húszezer éger facsemetét. A MOME Zero program keretében az egyetem közössége öt hektáron, azaz mintegy tíz focipályányi területen dolgozott, dacolva az erős széllel és némi esővel rekordidő alatt ültetve el 20 000 fát.

Az akció egy, a MOME károsanyag kibocsátásának semlegesítését elősegítő tágabb projekt része, melyet 2022-ben MOME Zero néven indított el az egyetem. Ennek keretében az intézmény a Balaton-felvidéki, a Duna-Dráva és a Duna-Ipoly Nemzeti Parkkal együttműködve félszáz hektáron telepít új erdőket, amelyek a jövőben hozzájárulnak a MOME karbonlábnyomának csökkentéséhez.

A most mérföldkőhöz érkezett kezdeményezés első része volt a novemberi erdőtelepítés, melynek célja az is, hogy bővítse a résztvevő kétszász hallgató fenntarthatósághoz kapcsolódó ismereteit, élő ökológiai labort biztosítson az egyetemi kutatásoknak, valamint közösségformáló erejével erősítse az egyetemi polgárok közti kapcsolatot.

Az akció előestéjén a lelkes résztvevőknek Anne Therese Gennari, klímaoptimista, a The Climate Optimist Handbook című könyv szerzője, TED-előadó tartott előadást a helyszínen. Közvetlenül az ültetés megkezdése előtt pedig a hallgatók rövid elméleti és gyakorlati ismertetőt kaptak a csemeték ékásós ültetésének technikájáról erdész szakemberektől, majd ültetőpárokba rendeződtek és 99 darab ékásóval felszerelve 20 000 db, kb. fél méteres mézgás éger csemetét ültettek az előzőleg vadkár elleni kerítéssel körbevett területen előkészített talajba.  

Az egybegyűltek elszántságát jól tükrözte, hogy a munkálatok kezdésekor a szakadó eső ellenére, az egész napos nagy szélben is kitartottak. Ahogy a Balaton-felvidéki Nemzeti Park munkatársai is fogalmaztak: “Olyat, hogy egyetlen nap alatt 5 hektár erdőt elültessenek, valószínűleg még senki nem csinált Magyarországon.” Mint a szervezők elmondták, fantasztikus élmény volt együtt elültetni az első MOME erdőt, köszönik mindenkinek, aki velük volt!

A történet folytatódik a csemeték tavaszi megeredését követően a terület további gondozásával, erdőápolással, illetve a következő 5 hektár erdő telepítésével…  

Az ültetésben a Kisalföldi Agrár Oktatási Centrum Roth Gyula Erdészeti Technikum hallgatói is részt vettek. 

More news

A Jövő Egyeteme a MOME fejlesztéséről és átfogó megújulásáról szól, ami az idei év egyik kiemelt fókuszpontja. Az elmúlt időszakban tizenkét munkacsoport dolgozott a programon, akik a Jövő Egyeteme Műhely vezetésével, az egyetem polgárainak széleskörű bevonásával megvalósították a MOME történetének legátfogóbb tervezési folyamatát és kidolgozták a 2023 decemberében a Szenátus által támogatott Jövő Egyeteme program, azaz a „Három Iskola modell” részletes implementációs tervét. Most pedig újabb mérföldkőhöz ért az egyetem. 2024. július 18-án tartott ülésén a MOME Szenátusa meggyőző többséggel és ellenszavazat nélkül támogatásáról biztosította a tervezetet, így tovább folytatódhat a közös munka annak érdekében, hogy jövő télen életbe léphessen az új struktúra, és a MOME Európa meghatározó design-felsőoktatási intézményévé váljon...

A világ egyik legrangosabb digitális művészeti fesztiváljára, az Ars Electronica 2024-re kapott meghívást egyetemünk. A nagy múltú fesztivál Campus-sorozatában minden évben bemutat egy-egy művészeti egyetemet; a kiállítást a linzi egyetemmel közösen szervezik – Linz főterén ezúttal a MOME hallgatói mutatkozhatnak be. Kárpáti Judit Eszter, Esteban de la Torre és Nagy Ágoston kurátorok az elmúlt évek kiemelkedő diplomamunkáiból válogattak.

Új szimbólummal bővült azoknak az emléktárgyaknak a köre, amelyeket a MOME közösségének a tagjai egyetemi pályafutásuk különböző mérföldköveit elhagyva vehetnek át. Az összetartozást erősítő új jelkép egy esztergálással, forgácsolással készült polírozott felületű bronztárgy, a koncepció alapja a MOME emblémájából kiemelt „O” betű. A Fülöp József rektor kezdeményezésére alkotott tárgyat Ádám Krisztián, a MOME mesteroktatója tervezte, és 2024-től valamennyi képzési szint végzősei vehetik át az oklevelükkel együtt.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121