Egyetlen ötlet is átformálhatja a jövőt! Jön az ötödik Ugrás a jövőbe! kreatív pályázat

Dátum: 2025.02.12
Milyen lesz a világ, s benne a vízhez való viszonyunk néhány évtized múlva? Mesterségesen állítjuk majd elő, vagy aranyárban mérik? Miképpen juthatunk hozzá, hogyan gazdálkodunk ezzel az életet adó erőforrással? Többek között ezeket a kérdéseket teszi fel az ötödik Ugrás a jövőbe!, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) kreatív pályázata. A diákokkal csapatmunkában együttgondolkodó alkotóverseny olyan 7–10. osztályos, magyarországi és határon túli általános és középiskolás tanulókból álló teamek jelentkezését várja, amelyek tagjainak van elképzelésük a jövőről, vagy egyszerűen csak szeretnek álmodozni arról, hogy milyen lesz a világ húsz év múlva, 2045-ben.

A pályázóknak első körben csupán regisztrálniuk kell, a pályaműveket pedig 2025. május 8-ig kell majd feltölteni. Ezt követően a második fordulóba jutó tíz csapat személyes mentorálás mellett, többhetes közös munka keretében, az egyetem hallgatóiból és oktatóiból álló szakemberek segítségével alkothatja meg döntős pályamunkáját. Az első fordulóba akár rajzot, grafikát, videót, animációs videót, fotót, makettet is be lehet küldeni, legyen szó akár termékkoncepcióról, épülettervről vagy szolgáltatásról, a szervezők nyitottak például az oktatást, a közlekedést, a szabadidőt érintő, a jövőről, a fenntarthatóságról, az újrahasznosításról szóló kreatív ötletekre. 

Az idei téma a víz, amely az élet alapvető feltétele. Ma még természetes, hogy elérhető: ha kinyitjuk a csapot, egyből ivóvíz folyik belőle, az ipari folyamatokhoz pedig mérhetetlen mennyiségben használjuk el, egy rövid ujjú póló legyártásához például átlagosan 2700, egy hamburger előállításához körülbelül 3000 literre van szükség. 

Rendben van ez így egy olyan világban, ahol a klímaváltozás a Föld vízkészleteit veszélyezteti? – teszi fel a kérdést a 2025-ös pályázati kiírás, amely emellett még számos gondolattal inspirálja az indulást. A startot több esemény is támogatja, a március 3-i online bemutató a regisztrációval kapcsolatosan tájékoztat, míg március 24-én a szintén online kérdezz-felelek alkalmával meghívott szakértők előadásait hallhatjuk, és mindenki kérdezhet, tájékozódhat, bátorítást kaphat. 

Az ötödik évadához érkezett pályázat szervezői csapata idén megújul, az Ugrás a jövőbe! mostantól a Jövő Egyeteme keretében létrejött, az alapszakokat tömörítő Klasszikus Tanulmányok Iskolájához tartozik. A korábbi évek jó gyakorlataira építve még több figyelmet fordítanak majd a fiatal korosztályok kreatív fejlesztésére.

„Ez egy fantasztikus program, és az egyetemi képzés valójában itt kell hogy elkezdődjön” – fogalmaztak a stafétabotot átvevők, hozzátéve, hogy szándékuk szerint az Ugrás a jövőbe! továbbra is egy izgalmas közösségépítő verseny marad, ahol meghökkentő, komplex és látványos eredmények születnek, hiszen ez a tehetséggondozás, az utánpótlás-nevelés első állomása lehet. 

Természetesen idén sem maradnak el az értékes nyeremények, leginkább azonban tudásukban léphetnek szintet a résztvevők, akik számára ez egy életre szóló kaland. 

„Nagyon sok mindent köszönhetek ennek a versenynek, alapjaiban határozza meg az életemet, rendkívül hasznos ismeretekre tettem szert, a pályázat átformálta a gondolkodásomat” – foglalta össze Papp Hanna, a zsűri idei junior tagja, aki a 2022-es verseny második helyezettje volt, hogy szerinte miért érdemes részt venni a megmérettetésen. 

A pályázat együttműködő partnere a budapesti Light Art Museum, amely a fénnyel folytatott művészeti kísérletek helyszíne, kifejezetten ilyen karakterű művek gyűjtésére, kutatására, bemutatására szakosodott, köztük több Moholy-Nagy-mű-reflexiót is prezentált. Fontos küldetésének tartja, hogy ne csak a kreatív technológiai szakemberek számára szervezzen különböző szakmai eseményeket, de az általános és középiskolások oktatását saját és partneségi programokkal támogassa. 

A legutóbbi, 2024-es Ugrás a jövőbe! versenyről

2024-ben az első fordulóba 38 csapat nevezett be pályamunkát, a második fordulóba kerülésért így összesen 124 fő küzdött. A mezőnyben fele-fele arányban voltak a vidékiek és a fővárosiak, a nagyvárosok közül ismét Budapestről érkezett a legtöbb pályamunka, de sokan adtak be Kecskemétről, Szegedről is. A tavalyi verseny középpontjában az űr állt, a pályaművek között számos, a jövő életkörülményeit modellező anyagot találunk, ilyen volt például a BOARDűr, a Gene Bank vagy a Roboherbs projektje, amelyek az űrben való élelmiszer-termeléssel foglalkoznak lebegő kertek, növénynevelő kapszulák formájában. Több munka is tematizálta a már elveszett Föld miatt szükségessé váló új életterek megtalálását, kialakítását, köztük a Life Bubble vagy az Űrkalandorok csapaté. Az Autofashion projekt ugyanakkor már egy ilyen új élettérben, egy mesterséges bolygón a divat lehetőségeit képzelte el hulladékmentesen. A szemét, az űrszemét és az újrahasznosítás problematikájával foglalkozott a Némó nyomában projekt, de olyan csapat is volt, amely az új világokat alkotó és bemutató társasjátékot készített Ladder néven, ennek célja a bolygót fenyegető veszélyek tudatosítása, a szemléletváltás. 

Pályázati kiírás, regisztráció: 

Web: https://ugrasajovobe.mome.hu 

Regisztráció: https://go.mome.hu/Ugras_a_jovobe_2025_regisztracio 

További információ: 

Facebook-oldal: facebook.com/ugrasajovobe

Instagram-oldal: instagram.com/ugrasajovobe 

YouTube: https://www.youtube.com/@momeugrasajovobe5206/videos

További hírek

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) a FISU Healthy Campus program részeként 2024-ben elindította a MOME Balance programot, amely Magyarországon egyedülálló módon támogatja a tudatos életmódváltást. A kezdeményezés célja az egészségmegőrzés, a stressz és a kiégés megelőzése egy komplex, integrált rendszer segítségével, ahol a mozgás, a megfelelő táplálkozás és az életmódtanácsadás találkozik.

Idén a 110 éves magyar animáció előtt tiszteleg a világ legjelentősebb nemzetközi animációsfilm-fesztiválja, az eseményre a MOME Anim mint a magyar animációs film kiemelkedő műhelye is készül. Ennek részeként jártak egyetemünkön a MOME partneriskolája, a Gobelins Paris hallgatói, akik Budapesten inspirálódtak, hiszen ők készítik majd a világfesztivál függönyfilmjeit.

A nyolcadik ArtHungry Díj Formatervezési kategóriájának nyertesei között számos egykori MOME-hallgató részesült elismerésben, így Guthy Máté, Kristóffy Róbert, Szilágyi Nóra At least otthoni edzőpadja, Dávid Márk Puritaan – 03 kollekciója. A kategória fődíjasa az idén a Stockholm Furniture Fairen debütált MAIII COLLECTIVE Fragments kollekciójával. Szintén fődíjat nyert a Tervezőgrafika kategóriában Kaszanyi Nóra Biedermeier mindennapok / Művészet és polgárosodás a 19. századi Magyarországon (1815–1867) című albumával és kiállítási arculatával. A díjakat március 6-án vehették át a budapesti Deák Palotában rendezett átadóünnepségen, amely egyben a döntős projektek pop-up kiállításának a megnyitója is volt.