
Egyszerre játékos és funkcionális – Elkészült a 2025-ös MOME-diplomaarculat!
A 2025-ös MOME-diplomaarculatot Beliczky Dániel és Sáránszky Bence, a Tervezőgrafika MA elsőéves hallgatói alkották meg, a közös jövőkép építésének a gondolata mentén. A koncepció fókuszában az együttműködés, a vizuális modularitás és az adaptálhatóság állt, amely nemcsak a grafikai rendszer felépítésében, hanem annak térbeli és digitális alkalmazhatóságában is hangsúlyosan megjelenik. Az építkezést idéző formavilág és a geometrikus alapelemek az arculat könnyű térbeli átültethetőségét is lehetővé teszik – üvegtextúra, fénytörés és mozgás révén –, így az installációk és a fotózás számára is vizuálisan gazdag lehetőségeket kínálnak.
Az arculat két színpárosításban készült: a BA-programokat a kék, míg az MA-képzéseket a zöld árnyalatai kísérik, egy második verzióban pedig a fekete és a zöld kombinációja jelenik meg. Az informatív grafikai elemek angol nyelvű kiterjesztése az egyetem egyre erőteljesebb nemzetközi jelenlétére reflektál, így a rendszer nemcsak esztétikailag, hanem funkcionálisan is a MOME jövőorientált szemléletét képviseli.
A portréfotózások koncepcióját egy négytagú fotográfia szakos csapat, Gál Teodóra, Sárkány Eszter, Szilágyi Zsombor és Szűcs Lili Janka dolgozta ki, céljuk az volt, hogy a BA-s és MA-s hallgatók képei összhangban, de különböző vizuális hangsúlyokkal jelenjenek meg. Míg a BA-fotókhoz szivárvány- és lágyító szűrőket használtak, a fényeket kifejezetten hajfényre és finom tónusokra hangolták, az MA-hallgatók esetében csillagszűrő és irányított légmozgás adta meg a képek dinamikáját, kiemelve a haj mozgását és a fényelés játékosságát. A domináns kékes-zöldes színhasználat és a csillogó, fényes effektusok összhangban állnak az arculat látványvilágával.
A portréfotózásokhoz készült egy alternatív megoldás is azok számára, akik nem tudtak személyesen jelen lenni: az ő esetükben egy próbababát világítottak meg az eredeti fénybeállítások szerint, biztosítva a vizuális koherenciát a többi portréval.
A MOME 2025-ös diploma arculata grafikai rendszerként egyszerre különböző értelmezési lehetőségeket is felkínál, mindezzel pedig egyensúlyt teremt az egyéni és az intézményi megjelenés között.