Egyszerre játékos és funkcionális – Elkészült a 2025-ös MOME-diplomaarculat!

Dátum: 2025.05.27
Akár a közösségi jövőépítés vizuális metaforája is lehetne a MOME 2025-ös diplomaarculata. Hagyomány, hogy a MOME-diploma vizuális identitását, kezdve a grafikai arculattól az alapszakos és mesterszakos hallgatók portréfotózásáig, hallgatók készítik, a koncepciót pályázati úton válaszja ki az egyetem munkatársaiból álló szakmai zsűri. Az évről évre megújuló arculat fontos korlenyomat.

A 2025-ös MOME-diplomaarculatot Beliczky Dániel és Sáránszky Bence, a Tervezőgrafika MA elsőéves hallgatói alkották meg, a közös jövőkép építésének a gondolata mentén. A koncepció fókuszában az együttműködés, a vizuális modularitás és az adaptálhatóság állt, amely nemcsak a grafikai rendszer felépítésében, hanem annak térbeli és digitális alkalmazhatóságában is hangsúlyosan megjelenik. Az építkezést idéző formavilág és a geometrikus alapelemek az arculat könnyű térbeli átültethetőségét is lehetővé teszik – üvegtextúra, fénytörés és mozgás révén –, így az installációk és a fotózás számára is vizuálisan gazdag lehetőségeket kínálnak. 

Az arculat két színpárosításban készült: a BA-programokat a kék, míg az MA-képzéseket a zöld árnyalatai kísérik, egy második verzióban pedig a fekete és a zöld kombinációja jelenik meg. Az informatív grafikai elemek angol nyelvű kiterjesztése az egyetem egyre erőteljesebb nemzetközi jelenlétére reflektál, így a rendszer nemcsak esztétikailag, hanem funkcionálisan is a MOME jövőorientált szemléletét képviseli. 

A portréfotózások koncepcióját egy négytagú fotográfia szakos csapat, Gál Teodóra, Sárkány Eszter, Szilágyi Zsombor és Szűcs Lili Janka dolgozta ki, céljuk az volt, hogy a BA-s és MA-s hallgatók képei összhangban, de különböző vizuális hangsúlyokkal jelenjenek meg. Míg a BA-fotókhoz szivárvány- és lágyító szűrőket használtak, a fényeket kifejezetten hajfényre és finom tónusokra hangolták, az MA-hallgatók esetében csillagszűrő és irányított légmozgás adta meg a képek dinamikáját, kiemelve a haj mozgását és a fényelés játékosságát. A domináns kékes-zöldes színhasználat és a csillogó, fényes effektusok összhangban állnak az arculat látványvilágával. 

A portréfotózásokhoz készült egy alternatív megoldás is azok számára, akik nem tudtak személyesen jelen lenni: az ő esetükben egy próbababát világítottak meg az eredeti fénybeállítások szerint, biztosítva a vizuális koherenciát a többi portréval. 

A MOME 2025-ös diploma arculata grafikai rendszerként egyszerre különböző értelmezési lehetőségeket is felkínál, mindezzel pedig egyensúlyt teremt az egyéni és az intézményi megjelenés között. 

További hírek

Idén először a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) is részt vesz a Budapest100 eseménysorozatban, amely 2025-ben a városi zöldfelületek, kertek és parkok fontosságára hívja fel a figyelmet. A MOME 15 ezer négyzetméteres, megújuló campuskertje nemcsak helyszínként csatlakozik, hanem aktív, ökotudatos fejlesztéseivel és közösségi programjaival is. A Budapest100 építészeti-kulturális fesztivál a közösségek és a város ünnepe, az esemény közelebb hozza egymáshoz a városlakó szomszédokat. 2025. május 22–25. között a városi zöldfelületeket, belső udvarokat, kerteket, zöld gangokat és az azokat gondozó közösségeket ünnepeljük.

Tizedik alkalommal rendezték meg 2025–ben a Startup Safarit, a magyar startup-ökoszisztéma legnagyobb közösségi eseményét, a kétnapos esemény 700 ember részvételével, 200 programelemmel, hét helyszínen zajlott, ebből az egyik legizgalmasabb programkínálatot a Zugligeti úti campus nyújtotta az érdeklődőknek. A konferencia második napján nem csak a helyszín volt a MOME, de olyan szakmai események házigazdája is, amelyek megismertették a résztvevőket az egyetem szakembereinek jövőbemutató projektjeivel, innovatív együttműködéseivel.

Milyen eszközökkel tanul ma egy formatervező, építész vagy médiaművész? Hogyan készül fel a MOME a jövő generációinak technológiai és szakmai igényeire, és miért alap, hogy egy tervező tudjon bánni 3D nyomtatóval, lézervágóval? Ebbe nyerhettek betekintést a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) bemutatóján, ahol a legfrissebb fejlesztésekkel találkozhattak a résztvevők. Ezeknek köszönhetően a hallgatók a hagyományos technikák elsajátítása mellett a high-tech eszközök vagy a professzionális filmes felszerelések használatát is megtanulhatják.