Elhunyt Nádas László, Munkácsy Mihály-díjas formatervező, volt egyetemi adjunktus
Nádas László 1936. február 4-én született Szegeden.
1955-ben érettségizett a Képző- és Iparművészeti Gimnázium szobrász osztályában, mestere Somogyi József Kossuth-díjas szobrászművész, a Képzőművészeti Főiskola (ma Magyar Képzőművészeti Egyetem) későbbi rektora volt.
1961-ben diplomázott a Magyar Iparművészeti Főiskola (ma MOME) díszítőszobrász szak első formatervező tagozatán. Főiskolai mesterei Borsos Miklós és Dózsa Farkas András voltak.
1963-tól szerepelt munkáival kiállításokon és nemzetközi vásárokon.
1974-ben részt vett a torontói (Kanada) Interdesign nemzetközi konferencián.
1976 és 1982 között az Ipari Formatervezési Tájékoztató Központ (Design Center) munkatársa. Számos programban formatervező szakértőként vett részt, emellett aktívan közreműködött a szervezet nemzetközi kapcsolatainak kiépítésében és gondozásában. Jelentős szerepet vállalt a szakmai közéletben és az oktatásban.
1969 és 1975 között a Magyar Képző- és Iparművészeti Szövetség Ipari Formatervező szakosztály titkára.
1983-tól 10 éven át a Magyar Iparművészeti Főiskola Formatervezési tanszékének adjunktusa, a Tempus diákcsere program és kiállítás mentora.
1998-ban, 2000-ben, valamit 2002-ben és 2004-ben részt vett a Design Biennale-n, a franciaországi St.Etienne-ben.
Nádas László számos hazai és nemzetközi játékkiállításon és vásáron vett részt. A német Sigikid Játékgyártó és Nagykereskedelmi Vállalat (Sigikid Spiel- und Texilwaren Verwaltung) számára 1989 és 1993 között több sorozat gyermekjátékot tervezett feleségével és állandó alkotótársával, Antoni Rozival együtt. Szintén közös munkájuk az 1983-ban kiadott Filcből-fából című könyv, mely több korosztálynak szóló ötlettár, alkotási segédlet.
1993-ban megalapította az ABN Stúdió formatervező irodát, melynek vezető tervezője volt. Az iroda a klasszikus szakmai tevékenység mellett teret biztosított generációkon átívelő együttműködéseknek, valamint nagy hangsúlyt fektetett, a feltörekvő, fiatal designerek mentorálasára.
Formatervezői munkái mellett képzőművészeti tevékenysége is jelentős. Országszerte több kiállításon mutatta be rajzait, festményeit, melyeken főként a férfi-nő, természet (balatoni táj) és ember kapcsolat, szakralitás, valamint az 1956-os forradalom témákat járja körbe. 2009-ben ez utóbbi témában alkotott grafikáiból és a forradalommal kapcsolatos élményeinek szöveges elbeszéléséből saját kiadványt hozott létre, melynek a Palackposta… címet adta. 2015-ben jelent meg összefoglaló, életét és munkásságát bemutató könyve, rajzaival illusztrálva, ÉletRajz címmel.
“Ha a munkám határait meg kellene határozni, nehéz dolgom lenne. De van egy fontos pont, ahol minden összeér. Az összes munkám kiindulópontja a RAJZ. A rajz a gondolat és minden elképzelés első rögzítése, amit mások is látnak, dokumentum és elbeszélés egyben.”
Jelentősebb díjak, elismerések:
- 1963 BNV nagydíj (Budapest)
- 1967 “Legszebb műanyag Termék” - díj (Kerékpárlámpa-család, Finomszerelvénygyár Eger)
- 1969 BNV vásárdíj
- 1973 III. díj Nemzetközi Kerékpár Pályázat (megosztva, Tokió, Japán)
- 1974 II. díj Iparművészeti Vállalat Lámpapályázat
- 1975 Játszótéri pályázat I. díja; Környezettervezési pályázat II. díja, (Dunaújváros)
- 1978 I. díj Országos Játszótéri Pályázat (Budapest, Városliget, Almási tér)
- 1978 Nívódíj Fajáték-család (Monori játékgyár)
- 1979 Munkácsy Mihály-díj
- 1979 Inter Play Expo elismerő diplomája.
- 1999 Szabadalmi hivatal Design díja (Momert mechanikus üvegmérleg)
- 2000 BNV Vásárdíj (FÉG Látványkonvektor)