Elkezdődött a Tiéd a holnap pedagógus-ösztöndíjprogramja

Dátum: 2025.04.03
Tizennégy, az ország legkülönbözőbb pontjáról érkező, különböző hátterű középiskolai tanár részvételével indult el a Tiéd a holnap pedagógus-ösztöndíjprogram.

A hátrányos helyzetű tehetségeket célzó ösztöndíjprogram tapasztalatai azt mutatják, hogy ezen diákokat csak elkötelezett pedagógusok bevonásával lehet megtalálni és motiválni, hiszen ők azok, akik a mindennapok során segítik, valamint praktikus tanácsokkal látják el őket a tehetségük kibontakoztatásában. Ezért fontos a pedagógusoknak létrehozott ösztöndíjprogram, amely során megoszthatják egymással a tudásukat és a tapasztalataikat. 

A múlt heti nyitóeseményen résztvevő tanárok nemcsak rajz vagy művészeti, de fizika, matematika, magyar nyelv és irodalom vagy éppen turisztika tantárgyakat is tanítanak, az ország különböző szegleteiből, így Nádudvarról, Bajáról, Miskolcról, Zalaegerszegről, Nyíregyházáról, Békéscsaba környékéről érkeztek a MOME-ra. 

A tavaszi szemeszter háromalkalmas képzésének fókuszában a kreatív tanulás különböző formáinak megismerése és a tanári közösség felépítése áll. A tudásmegosztás, a közös gondolkodás és a jó gyakorlatok, helyi tapasztalatok átadása is cél, ezeket a tanárok beépíthetik majd a saját pedagógiai programjukba. 

A résztvevők az első találkozón nemcsak egymással, hanem a MOME campusával, képzéseivel, valamint a Tiéd a holnap-ösztöndíjprogram részleteivel is megismerkedtek. A második eseményen design gondolkodást segítő workshopon vehetnek majd részt, és betekinthetnek az egyetem utánpótlásnevelő programjaiba, mint amilyen a PreMOME és az Ugrás a jövőbe országos és határon túli 7-10. osztályos tanulóknak szóló kreatív alkotóverseny. A májusi harmadik találkozón pedig újabb kreatív tanulási technikák alkalmazásában mélyíthetik el ismereteiket. 

A MOME Tiéd a holnap ösztöndíjprogramja 2023 őszén indult, hogy a hátrányos helyzetű középiskolásokat a kreatív pályák elérésében támogassa. A kezdeményezés szakmai és mentális segítséget nyújt a diákoknak, segíti őket, hogy eljussanak a művészeti felsőoktatási intézmények felvételijének kapujába. A program hatékonyságának kulcsa azonban olyan elkötelezett pedagógusok bevonása, akik nemcsak motiválják, hanem praktikus tanácsokkal is segítik a fiatalokat a tehetségük kibontakoztatásában. A tavaly indított tanároknak szóló ösztöndíjprogram most kapcsol élesbe.

A pedagógus-ösztöndíjprogram célja, hogy országszerte olyan tanárokat támogasson, akik lelkesedéssel és kreatív módszerekkel segítik diákjaikat a továbbtanulás útján. Az ösztöndíj havi támogatást, szakmai képzéseket, utazási hozzájárulást és oktatásfejlesztő eszközöket, tudásmegosztási platformokat kínál a résztvevőknek. A tanárok mindemellett egy inspiráló közösség tagjaivá válhatnak, ahol műhelymunkák keretében közösen dolgozhatnak ki módszereket a hátrányos helyzetű fiatalok esélyteremtésére. 

További hírek

Idén először a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) is részt vesz a Budapest100 eseménysorozatban, amely 2025-ben a városi zöldfelületek, kertek és parkok fontosságára hívja fel a figyelmet. A MOME 15 ezer négyzetméteres, megújuló campuskertje nemcsak helyszínként csatlakozik, hanem aktív, ökotudatos fejlesztéseivel és közösségi programjaival is. A Budapest100 építészeti-kulturális fesztivál a közösségek és a város ünnepe, az esemény közelebb hozza egymáshoz a városlakó szomszédokat. 2025. május 22–25. között a városi zöldfelületeket, belső udvarokat, kerteket, zöld gangokat és az azokat gondozó közösségeket ünnepeljük.

Tizedik alkalommal rendezték meg 2025–ben a Startup Safarit, a magyar startup-ökoszisztéma legnagyobb közösségi eseményét, a kétnapos esemény 700 ember részvételével, 200 programelemmel, hét helyszínen zajlott, ebből az egyik legizgalmasabb programkínálatot a Zugligeti úti campus nyújtotta az érdeklődőknek. A konferencia második napján nem csak a helyszín volt a MOME, de olyan szakmai események házigazdája is, amelyek megismertették a résztvevőket az egyetem szakembereinek jövőbemutató projektjeivel, innovatív együttműködéseivel.

Milyen eszközökkel tanul ma egy formatervező, építész vagy médiaművész? Hogyan készül fel a MOME a jövő generációinak technológiai és szakmai igényeire, és miért alap, hogy egy tervező tudjon bánni 3D nyomtatóval, lézervágóval? Ebbe nyerhettek betekintést a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) bemutatóján, ahol a legfrissebb fejlesztésekkel találkozhattak a résztvevők. Ezeknek köszönhetően a hallgatók a hagyományos technikák elsajátítása mellett a high-tech eszközök vagy a professzionális filmes felszerelések használatát is megtanulhatják.