Elment Maczó Péter, a magyar tipográfia kiemelkedő egyénisége, generációk szakmai atyja

Dátum: 2025.01.29
Kiváló tipográfusok sorát nevelte ki, tanítványai rendkívüli szeretetének örvendett Maczó Péter, akinek ars poeticája Moholy-Nagy László elvein alapult, azon, hogy a tipográfia a közlés eszköze, legyen tiszta, érthető és hatásos... az olvashatóság nem szenvedhet hátrányt.

Maczó Péter, a MOME egyetemi docense, a METU professor emeritusa 76. életévében, 2025. január 25-én fejezte be földi életét. 1982-től 2014-ig oktatott a MOME-n, illetve a jogelődjének számító Magyar Iparművészeti Főiskola Typográfiai Tanszékén, 1988-tól megszűnéséig a gyakorlati képzés intézetének igazgatója és az 1985-ben indított felsőfokú tipográfusképzés vezetője volt. 

Indulása nem volt felhőtlen, egy sikertelen felvéteilnek köszönhette, hogy a betűk világába csöppent, átmenetinek gondolta, hogy kéziszedést tanul, ez mégis életre szóló döntés lett. Noha újságírónak készült, a vizualitás fontosabbá vált számára az írásnál, a betűtervezés, „a betűkből való komponálás” lett az élete. 

Tehetségét igazán a Könnyűipari Műszaki Főiskola nyomdaipari szakának elvégzése után bontakoztatta ki.Felsorolni is nehéz, mennyi jelentős nagyvállalat arculatterve fűződik a nevéhez, többek között a Videoton, Magyar Villamos Művek, B+V Kiadó, az Etalon Stúdió, a TÁRKI, a Magyar Energetikai Társaság, a Magyar Atomenergia Hivatal, az Állami Nyomda, a Budapest–Bécs Világkiállítási Programiroda, a Magyar Urbanisztikai Társaság megjelenését is neki köszönhetjük, ahogy számos laptervet is, így például a Magyar Naplóét, a Piac és Profitét vagy a Napi Gazdaságét. Jelentős munkát végzett 2001-től a Magyar Grafika című szakmai lap élén mind tervezőként, mind művészeti vezetőként, a „Grafika a grafikában” rovat szerkesztőjeként saját kulturális szakmai cikkeket is publikált. 

2006-ban a Nyugat-magyarországi Egyetemen, Sopronban szerzett formatervezőművész-diplomát, 2009-ben DLA-fokozatot szerzett a MOME Doktori Iskolájában, kutatási területe az infodesign és a vizuális kommunikáción belül hangsúlyosan a tipográfia volt. 

A könyvkiadásban szerzőként is jegyzett munkái jelentek meg: A csomagolásról, (Scolar), Ön itt áll (Scolar), A tipografikáról (Scolar). Előadó tanárként dolgozott a Partium Egyetemen Kolozsvárott, valamint a Nyugat-agyarországi Egyetemen. Hazai és nemzetközi zsűrik tagja (Pro Typographia, Szép Magyar Könyv, Best Book of the World), konferenciák gyakori előadója, kiállítások kurátora és látványtervezője volt. 

Számos díjjal ismerték el, többek között 2006-ban Magyar Grafika folyóirat nívódíjával, 2009-ben Magma-díjjal (Magyar Grafika), 2010-ben az Ön itt áll könyvért szerzőként a minisztérium alkotói különdíját, a Szép Magyar Könyv versenyen a felsőoktatási és tudományos könyvek kategóriadíját, valamint a legszebb könyvborítóért járó elismerést is ő kapta. 

Családja, barátai február 17-én, 13:30 órakor vesznek végső búcsút tőle az Óbudai temetőben. 

További hírek

Melyek a rovarmágnes növények, mit kell tenni, ha méhlegelőt szeretnénk a kertünkbe? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre válaszolt a Hegyvidéki Önkormányzat április végi beporzóbarát programja, amelynek szakmai partnere a MOME volt. A kedvezményes magkeverékvásár mellett a látogatók előadásokat hallhattak a témában, és benézhettek a MOME méhcsaládjaihoz is.

Három diplomafilm, Balogh Mirjana Wish You Were Ear, Tőkés Anna Az utolsó dobás (The Last Drop), valamint Sárdi Kata Üvegház (Glasshouse) című alkotása is versenyez a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztiválon. A Friss Hús Magyarországon elsőként vált Oscar-kvalifikáló fesztivállá, így egyes kategóriák díjazottjai automatikusan nevezési jogot nyernek az Oscar-díjra.

Újabb két családdal bővült a tavaly ökológiai és oktatási céllal indult MOME-méhészet: az április 30-án, a méhek napján tartott kaptáravatón Mézengúzék és Pempőék költöztek Tóték és Mézgáék mellé; a négy méhcsalád együtt sokat tehet a negyed ökoszisztémájáért. Az esemény egyszerre volt közösségi ünnep és ismeretterjesztő foglalkozás, a résztvevők még friss gyümölcsvirágmézet is pergethettek.