Elnöki köszöntő Kopek Gábor 70. születésnapja alkalmából

Dátum: 2025.01.27
Tisztelt MOME Polgárok,  Engedjék meg, hogy egyetemünk teljes nyilvánossága előtt köszöntsem hetvenedik születésnapján Kopek Gábort, a MOME korábbi rektorát, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány kuratóriumának tagját. 

Gábor életművét, egyetemünkért tett erőfeszítéseinek történetét mindannyian ismerjük. Bár a MOME mai hallgatói közül nem mindenkinek adatik meg, hogy ismerje őt és eszmét cseréljen vele, azáltal, hogy személyes kezdeményezésére az intézmény Moholy-Nagy László nevét viseli, a közösség egésze részesül az iránymutatásából. Mi pedig, akik együtt is dolgozhatunk és gondolkodhatunk vele, mindannyian sokat tudnánk mesélni – meg is tesszük, amikor éppen időszerű – a tőle és általa tanultakból. 

Gábor vezetői krédója nálunk, Zugligetben élő örökség. Mindazok a reformok és újítások, amelyeket a MOME közössége ezekben az években együttes erővel véghezvisz (közöttük kiemelten a tudásterületek közötti együttműködés előmozdítása), az általa megkezdett munka szerves folytatásának tekinthetők, amelyben – az Alapítvány vezető testületének tagjaként – intelmeivel, javaslataival ő maga is fontos szerepet vállal. Mi sem természetesebb, hiszen a cél változatlan – a mindennap világszínvonalra törekvő, a művészetek és a design területén a világ bármely szakmai műhelyével valódi párbeszédre képes Moholy-Nagy Művészeti Egyetem. 

Kedves Gábor!  
Hetvenedik születésnapod alkalmából szeretettel gratulálok!  

Budapest, 2025. január 27.  
 

Böszörményi-Nagy Gergely 
alapítványi elnök  

További hírek

Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.

Ismét indul a CheckINN Revitalizátor ötletverseny, amelynek célja az elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek és épületek turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek díjazása.

A technológia, a művészet és az elméleti kutatás határterületeit vizsgálja az Immersive Beats: 360-degree music video joint hackathon, amelyet a MOME Média design szak és a koreai Chung-Ang University közösen szervez. A hatnapos eseményen magyar és dél-koreai hallgatók AI-eszközöket is felhasználva egyesítik a zenét, a mesterséges intelligenciát és az immerzív filmes technológiákat, hogy egyedi 360 fokos víziókat komponálva videóklipeket hozzanak létre. A projekt nemcsak kreatív kísérlet, de egy hosszú távú nemzetközi kapcsolat fontos állomása is.