(El)váratlan lehetőségeket tervezni – interjú Jens Richter építésszel, a Architectural Matters sorozat legutóbbi előadójával

Dátum: 2023.08.18
A MOME Építészeti Intézet nyilvános, Neville Zoltán vezetésével indult „Architectural Matters” eseménysorozatának legutóbbi évadát Jens Richter, az estudio Herreros építésziroda munkatársának előadása zárta. Az építésszel és várostervezővel az előadást követően Gollob Lilla, MOME alumna beszélgetett az Octogon magazin megbízásából.

Az Ágora-Bogotá rendezvényközpont, az új oslói Munch Múzeum, valamint szociálisan érzékeny lakókomplexumok Barcelonában, Casablancában és Marseilleben – a legtöbben ezekről a projektekről ismerik a spanyol estudio Herreros építészirodát. A stúdió munkatársa 2018 óta, a cég nemzetközi konszolidációjának éve óta társtulajdonosa Jens Richter építész. Jens a Kasseli Egyetemen végzett építészként és várostervezőként, de dolgozott Hollandiában, Kínában, majd végül Spanyolországban alakította ki a bázisát, a sok utazás, különböző kultúrák közötti átjárás pedig számottevően alakította építészeti praxisát, tervezői attitűdjét is.  

A MOME Építészeti Intézete és Neville Zoltán által életre hívott „Architectural Matters”  előadássorozaton Jens „Designing (unexpected) opportunities” címmel adott elő, a cím pedig magában hordozza az estudio Herreros egyik legfigyelemre méltóbb képességét, azaz, hogy sokszor olyan igények, korábban azonosítatlan problémák alapján tervez, melyeket még a megrendelő, vagy az adott közösség sem ismert fel.  

Az OCTOGON magazin 184-es (2023/4-es) lapszámában megjelent interjúban Jens Richter beszél az egyik legnagyobb médiaszenzációt aratott oslói Munch Múzeum koncepciójáról, a szépséghez és a funkcióhoz való hozzáállásáról az építészetben, valamint a régi ipari épületek újrahasznosításának fontosságáról is. A cikk online ezen a linken olvasható: https://www.octogon.hu/epiteszet/az-epiteszet-mozgatorugoja/ 

/Az eseményt a Global Voices, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány programja és a Budapesti Cervantes Intézet támogatta./ 
 

További hírek

Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.

Ismét indul a CheckINN Revitalizátor ötletverseny, amelynek célja az elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek és épületek turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek díjazása.

A technológia, a művészet és az elméleti kutatás határterületeit vizsgálja az Immersive Beats: 360-degree music video joint hackathon, amelyet a MOME Média design szak és a koreai Chung-Ang University közösen szervez. A hatnapos eseményen magyar és dél-koreai hallgatók AI-eszközöket is felhasználva egyesítik a zenét, a mesterséges intelligenciát és az immerzív filmes technológiákat, hogy egyedi 360 fokos víziókat komponálva videóklipeket hozzanak létre. A projekt nemcsak kreatív kísérlet, de egy hosszú távú nemzetközi kapcsolat fontos állomása is.