(El)váratlan lehetőségeket tervezni – interjú Jens Richter építésszel, a Architectural Matters sorozat legutóbbi előadójával

Dátum: 2023.08.18
A MOME Építészeti Intézet nyilvános, Neville Zoltán vezetésével indult „Architectural Matters” eseménysorozatának legutóbbi évadát Jens Richter, az estudio Herreros építésziroda munkatársának előadása zárta. Az építésszel és várostervezővel az előadást követően Gollob Lilla, MOME alumna beszélgetett az Octogon magazin megbízásából.

Az Ágora-Bogotá rendezvényközpont, az új oslói Munch Múzeum, valamint szociálisan érzékeny lakókomplexumok Barcelonában, Casablancában és Marseilleben – a legtöbben ezekről a projektekről ismerik a spanyol estudio Herreros építészirodát. A stúdió munkatársa 2018 óta, a cég nemzetközi konszolidációjának éve óta társtulajdonosa Jens Richter építész. Jens a Kasseli Egyetemen végzett építészként és várostervezőként, de dolgozott Hollandiában, Kínában, majd végül Spanyolországban alakította ki a bázisát, a sok utazás, különböző kultúrák közötti átjárás pedig számottevően alakította építészeti praxisát, tervezői attitűdjét is.  

A MOME Építészeti Intézete és Neville Zoltán által életre hívott „Architectural Matters”  előadássorozaton Jens „Designing (unexpected) opportunities” címmel adott elő, a cím pedig magában hordozza az estudio Herreros egyik legfigyelemre méltóbb képességét, azaz, hogy sokszor olyan igények, korábban azonosítatlan problémák alapján tervez, melyeket még a megrendelő, vagy az adott közösség sem ismert fel.  

Az OCTOGON magazin 184-es (2023/4-es) lapszámában megjelent interjúban Jens Richter beszél az egyik legnagyobb médiaszenzációt aratott oslói Munch Múzeum koncepciójáról, a szépséghez és a funkcióhoz való hozzáállásáról az építészetben, valamint a régi ipari épületek újrahasznosításának fontosságáról is. A cikk online ezen a linken olvasható: https://www.octogon.hu/epiteszet/az-epiteszet-mozgatorugoja/ 

/Az eseményt a Global Voices, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány programja és a Budapesti Cervantes Intézet támogatta./ 
 

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

A Q&Alumni sorozatunk első írásos interjújában Harsány Patrícia 2021-es Fémművesség MA-alumna mesélt nekünk a MOME-n töltött éveiről: az egyetemi közösségről, a mindig izgalmas kolis élményekről, a kollaboratív projektekről. Az ékszertervező azóta is aktívan vesz részt a szakmában és a MOME életében is, Milánótól a Zugligeti útig zajlanak projektjei. Ezekről a munkákról is beszámolt Patrícia.

Magyarország volt a díszvendége, a MOME Anim pedig kiemelt szereplője a világ egyik legrangosabb animációs eseményének, a júniusi 8–14. között megrendezett Annecyi Nemzetközi Animációs Filmfesztiválnak és a MIFA szakmai vásárnak. Az egyetem sokszínű animációs közössége hallgatói alkotásokkal, filmtervekkel, installációkkal és szakmai előadásokkal képviselte világszínvonalú oktatását.