Engage4BIO a Pápai Expo és Agrárpikniken

Dátum: 2024.06.18
A körforgásos gazdaság talajra gyakorolt hatását mutatta be az Engage4BIO a Pápai Expo és Agrárpikniken. A csapat a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával együttműködve egy interaktív adatvizualizációs táblával vett részt május közepén a kétnapos agrárszakmai eseményen. A program célja az volt, hogy felhívják a figyelmet a talajminőség fenntartásának és javításának kiemelt jelentőségére, valamint a körforgásos biomassza-alapú gazdálkodás talajra gyakorolt pozitív hatására.

Az Engage4BIO csapata az eseményen egy adatgyűjtő tábla kitöltésére invitálta azokat a szakképzésben résztvevő diákokat és gazdálkodással foglalkozó felnőtteket, akiket érdekel a körforgásos gazdaság talajra gyakorolt hatása, és szívesen bővítik ismereteiket a területen. A Pápai Expora kidolgozott interaktív táblán a látogatók a talajminőséggel és talajgazdálkodással kapcsolatos kérdésekre adhattak válaszokat színes fonalak segítségével. A válaszadások következtében a fonalak egy vizuálisan izgalmas és könnyen értékelhető eredményt rajzoltak ki, a résztvevők pedig mindeközben játékos módon tanulhattak a talajminőség megőrzésének fontosságáról. A válaszadást a szervezők egy kézzel készült virágmag bombával jutalmazták, amelyet elültetve a résztvevők személyesen is hozzájárulhatnak a biodiverzitás megőrzéséhez. 

Az Engage4Bio 5 ország 21 intézményének együttműködésében, a Horizont Európa program keretében zajló projekt, melynek célja, hogy erősítse a körforgásos biomassza-alapú gazdaságot és a fenntartható regionális fejlődést a tervezési gondolkodás, a közös alkotás, az (újra)képzés és a készségfejlesztés folyamatain keresztül. A projekt fókuszterülete országonként különbözik.   

Magyarország az agrár-élelmiszeripari területtel foglalkozik a Bay Zoltán Kutatóközpont szakmai vezetésével és a MOME részvételével, a cél ezen belül pedig a körforgásos biomassza-alapú gazdaság népszerűsítése és erősítése és a fenntartható regionális fejlődés elősegítése a művészet és design eszközeivel. A két intézmény közösen vezeti a magyarországi agrár-élelmiszeripari platform létrehozását, a kapcsolódó, innovatív tájékoztató és kommunikációs kampányok megtervezését, valamint a művészet és design beemelését ezekbe a tevékenységekbe.  

A további résztvevő országok között Hollandia a textil és divat iparral, Ausztria a bútor gyártással és belsőépítészettel, Finnország a csomagolással, Olaszország pedig a fenntartható gazdasággal vagy más néven "kék gazdasággal" foglalkozik, a konzorciumot az osztrák Zentrum für Soziale Innovation vezeti. 

A projektpartnerek regionális együttműködési platformokat és különböző értékláncokhoz (fa építőanyag és belsőépítészet, mezőgazdaság és agrár-élelmiszeripar, körforgásos és bio-alapú textilipar, bio-alapú és fenntartható csomagolóipar, és a “blue bioeconomy” azaz a tengeri biomassza alapú gazdaság) kapcsolódó hálózatokat hoznak létre a felsőoktatási és felnőttképzési intézmények, a szakpolitika, a civil társadalom és az üzleti szféra szereplőinek bevonásával, melyeken az adott régió társadalmi, gazdasági és kulturális sajátosságait figyelembe vevő modelleket terveznek kialakítani. Ezekre építve növelhető lesz a társadalmi tudatosság, gördülékenyebbé tehetők majd a szakpolitikával kapcsolatos visszajelzési folyamatok, és elősegíthetők a fenntartható innovációs rendszerek kialakulása. 

https://www.engage4bio.eu/ 

További hírek

Kevés művészeti ágban öröklődik olyan töretlenül a tradíció, mint a japán kerámiaművészetben. A MOME Tárgyalkotás szak hallgatói 2025 márciusában rendkívüli lehetőséget kaptak, hiszen az egyik leghíresebb kortárs japán keramikusmester, XI. Ohi Toshio Chozaemon tartott mesterkurzust egyetemünkön. A műhelymunka során a résztvevők nemcsak a világhírű Ohi-kerámia készítési technikájával ismerkedhettek meg, hanem egy autentikus japán teaszertartáson is részt vehettek.

Tizennégy, az ország legkülönbözőbb pontjáról érkező, különböző hátterű középiskolai tanár részvételével indult el a Tiéd a holnap pedagógus-ösztöndíjprogram.

Élsport, ambíció, feszültség, extrém lelki és fizikális terhelés – ezeket a témákat dolgozza fel Tőkés Anna Az utolsó dobás című filmje, amelyet beválogattak a világ egyik legrangosabb animációs szemléje, az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztivál diplomafilmes versenyprogramjába. A rendezvény mindeközben idén a magyar animáció előtt tiszteleg, bemutatva Magyarország filmiparát, alkotóit, stúdiót és iskoláit.