Fél évszázados a bűvös kocka

Date:
Geometriai modellnek indult, majd a világ egyik legismertebb térbeli logikai játéka lett belőle. Generációk nőttek fel a bűvös kocka oldalait forgatva, és a mai napig versenyeket rendeznek abból, ki tudja minél rövidebb idő alatt kirakni, azaz a kilenc azonos színű kisebb kockát egy-egy oldalra mozgatni anélkül, hogy szétszedné. A bűvös kocka, amelyet Rubik Ernő a MOME elődintézményében, az Iparművészeti Főiskolán alkotott meg, 2024-ben ünnepli 50. születésnapját, sőt alkotója is jubilál, idén 80 éves.

Ebből az alkalomból tart átfogó, a bűvös kocka kulturális és társadalmi hatásait elemző szimpóziumot a MOME. A Moholy-Nagy-díjas Rubik Ernő, aki maga is részt vesz a MOME ünnepi eseményén, 1974-ben épp a zugligeti intézményben tanított, a kockát pedig egy geometriai problémán töprengve, annak illusztrálására alkotta meg. Az építész az akkori főiskolán előbb tanársegéd, majd adjunktus, végül docens lett. A bűvös kockáról, amely eredetileg a térbeli mozgások szemléltetőeszközének készült, később derült ki, hogy játékként is nagyszerű. 

A szimpóziumot egy jubileumi eseménysorozat nyitányának is tekinthetjük, melynek keretében ősszel hallgatói munkák, különleges installációk ünneplik majd a kockát és tervezőjét világszerte. A mostani szakmai eseményen a hazai tudományos és művészeti élet jelentős képviselőit hallhatjuk; rövid előadásaikban arról beszélnek majd, hogy ez a tárgy miként épült be civilizációnkba, kultúránkba. Megszólal Rohmann Ditta gordonkaművész, aki Problémamegoldás a zenében című, zenével illusztrált előadásában párhuzamokat mutat a Rubik-kocka működési elve és a zeneszerzői, kompozíciós gyakorlatok között. Földényi Irma designer Homok, szél, hullám: Modellek egy ökoszisztémára, Mérő László matematikus A Rubik-kocka mint edutainment, Nádasdy Ádám nyelvész, költő, műfordító A kocka és a kukac – régi szavak új dolgokra, Schneider Ákos pedig a Hatékonyság és élmény az algoritmikus kultúrában címmel tart a bűvös kockának a 20–21. század designkultúrájára, fontos tudományterületekre gyakorolt hatását elemző előadást. Az eseményen köszöntőt mond Fülöp József rektor, a moderátor Boros Krisztina lesz. 

More news

Látványos videó készült az XX Trianguli (XX Tri) nevű vörös óriáscsillag felszínén megjelenő csillagfoltok időbeli változásáról, amelyet a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) adattudósai, Radványi Ádám és Varga Viktor készítettek. A Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam (AIP) és a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézetének kutatói 16 éves méréssorozat alapján rekonstruálták a vörös óriáscsillag felszínén megjelenő, az átlagosnál hűvösebb területek, úgynevezett csillagfoltok időbeli változását, melyet a két szakember adatvizualizációs animációval tett közérthetővé.

Milyen terápiás hatása lehet egy szép virtuális természeti sétának vagy a kertészkedésnek az immerzív térben? Többek közt ezekre a kérdésekre keresi a választ a MOME FutureCare Labban a Bakk Ágnes Karolina PhD vezetésével zajló Zenctuary VR+ projekt, amely kiemelkedő, közel 1 millió eurós támogatást nyert a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal HU-rizont pályázatán. Az egészségügyi intézmények számára fejlesztett virtuális természeti környezet, amely a tervek szerint rehabilitációs és diagnosztikai célokat is szolgál, javítani tudja majd a betegek ellátását, az idősek életminőségét, elősegíti a regenerálódást, és csökkenti az egészségügyi dolgozók terhelését.

„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a MOME Doktori Iskola vezetőjeként folytathatom a munkámat egy olyan intézményben, amely mindig is az innováció, a kreativitás és a minőség szinonimája volt” – ezekkel a szavakkal fogadta el Szalontai Ábel egyetemi tanár kinevezését a Doktori Iskola élére, mely mostantól 2025. december 31-ig szól.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121