Ferenczy-díjas Szűcs Edit, a MOME adjunktusa

Dátum: 2023.04.06
Kiemelkedő iparművészeti, ipari tervezőművészeti tevékenysége elismeréseként Ferenczy Noémi-díjban részesült Szűcs Edit öltözék- és jelmeztervező, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem adjunktusa. Az díjat 2023. március 15-én a nemzeti ünnep alkalmából Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára és Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár adta át a Pesti Vigadóban.

Szűcs Edit szakmai munkáját az elmúlt évek során számos díjjal ismerték el, legutóbb 2021-ben a Dán Filmakadémia az év jelmeztervezőjének választotta. A többek közt az Oscar-díjat nyert Saul fia ruha- és jelmeztervezőjeként ismert, és a MOME Design Intézet adjunktusaként dolgozó jelmeztervező a díjat akkor Az emberünk Amerikában (2020) című filmért kapta.

Az oktatóként sokéve közreműködő szakember Divat- és Jelmeztervezés, kutatás tárgyakat oktat, munkájáról így vall: “A tervezési munka minden esetben egy expedíció, annak minden izgalmával, rácsodálkozásával, élményével. Ha a rutin átvenné az irányítást, más területet keresnék.”  

A kísérletezni szerető Szűcs Edit jelmeztervezőként a független színházi szférában, a klasszikus kőszínházban, és a film területén egyaránt alkot, rendszeresen vesz részt kiállításokon. Portfoliójában több mint kétszáz jelmeztervezői munka szerepel, a karakteralakítás mellett számára meghatározó a textília megmunkálásából eredő tapasztalat, amely a végeredmény gazdag variációs lehetőségeihez vezet.

A 2021-ben kapott díj kapcsán a Divat és Dizájn című televíziós műsor készített róla adást, amelyet itt lehet megtekinteni. 

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

A víz ma még magától értetődő része az életünknek – de meddig? Diákok gondolták újra az alapvető anyag jövőjét a 2025-ös kreatív alkotópályázat keretében, amelyen 7–10. osztályosokból álló csapatok a második fordulóban MOME-mentorokkal dolgozták ki a terveiket. A júnus 25-i finálén tíz középiskolás csapat mutatta be az elképzeléseit, közülük négyet díjazott a MOME-oktatókból álló zsűri. Az első helyezést az Ísbíltúr, a másodikat a Bacsaók, a harmadikat a Code Noir csapat szerezte meg, míg a különdíjat a Newwave vihette haza. A rendszerszintű gondolkodást tükröző munkák arra figyelmeztetnek: a víz kérdése nem jövőbeli probléma – már most tennünk kell érte.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.