Ferenczy-díjas Szűcs Edit, a MOME adjunktusa

Date:
Kiemelkedő iparművészeti, ipari tervezőművészeti tevékenysége elismeréseként Ferenczy Noémi-díjban részesült Szűcs Edit öltözék- és jelmeztervező, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem adjunktusa. Az díjat 2023. március 15-én a nemzeti ünnep alkalmából Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára és Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár adta át a Pesti Vigadóban.

Szűcs Edit szakmai munkáját az elmúlt évek során számos díjjal ismerték el, legutóbb 2021-ben a Dán Filmakadémia az év jelmeztervezőjének választotta. A többek közt az Oscar-díjat nyert Saul fia ruha- és jelmeztervezőjeként ismert, és a MOME Design Intézet adjunktusaként dolgozó jelmeztervező a díjat akkor Az emberünk Amerikában (2020) című filmért kapta.

Az oktatóként sokéve közreműködő szakember Divat- és Jelmeztervezés, kutatás tárgyakat oktat, munkájáról így vall: “A tervezési munka minden esetben egy expedíció, annak minden izgalmával, rácsodálkozásával, élményével. Ha a rutin átvenné az irányítást, más területet keresnék.”  

A kísérletezni szerető Szűcs Edit jelmeztervezőként a független színházi szférában, a klasszikus kőszínházban, és a film területén egyaránt alkot, rendszeresen vesz részt kiállításokon. Portfoliójában több mint kétszáz jelmeztervezői munka szerepel, a karakteralakítás mellett számára meghatározó a textília megmunkálásából eredő tapasztalat, amely a végeredmény gazdag variációs lehetőségeihez vezet.

A 2021-ben kapott díj kapcsán a Divat és Dizájn című televíziós műsor készített róla adást, amelyet itt lehet megtekinteni. 

More news

Látványos videó készült az XX Trianguli (XX Tri) nevű vörös óriáscsillag felszínén megjelenő csillagfoltok időbeli változásáról, amelyet a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) adattudósai, Radványi Ádám és Varga Viktor készítettek. A Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam (AIP) és a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézetének kutatói 16 éves méréssorozat alapján rekonstruálták a vörös óriáscsillag felszínén megjelenő, az átlagosnál hűvösebb területek, úgynevezett csillagfoltok időbeli változását, melyet a két szakember adatvizualizációs animációval tett közérthetővé.

Milyen terápiás hatása lehet egy szép virtuális természeti sétának vagy a kertészkedésnek az immerzív térben? Többek közt ezekre a kérdésekre keresi a választ a MOME FutureCare Labban a Bakk Ágnes Karolina PhD vezetésével zajló Zenctuary VR+ projekt, amely kiemelkedő, közel 1 millió eurós támogatást nyert a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal HU-rizont pályázatán. Az egészségügyi intézmények számára fejlesztett virtuális természeti környezet, amely a tervek szerint rehabilitációs és diagnosztikai célokat is szolgál, javítani tudja majd a betegek ellátását, az idősek életminőségét, elősegíti a regenerálódást, és csökkenti az egészségügyi dolgozók terhelését.

„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a MOME Doktori Iskola vezetőjeként folytathatom a munkámat egy olyan intézményben, amely mindig is az innováció, a kreativitás és a minőség szinonimája volt” – ezekkel a szavakkal fogadta el Szalontai Ábel egyetemi tanár kinevezését a Doktori Iskola élére, mely mostantól 2025. december 31-ig szól.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121