Ferenczy-díjas Szűcs Edit, a MOME adjunktusa

Date:
Kiemelkedő iparművészeti, ipari tervezőművészeti tevékenysége elismeréseként Ferenczy Noémi-díjban részesült Szűcs Edit öltözék- és jelmeztervező, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem adjunktusa. Az díjat 2023. március 15-én a nemzeti ünnep alkalmából Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára és Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár adta át a Pesti Vigadóban.

Szűcs Edit szakmai munkáját az elmúlt évek során számos díjjal ismerték el, legutóbb 2021-ben a Dán Filmakadémia az év jelmeztervezőjének választotta. A többek közt az Oscar-díjat nyert Saul fia ruha- és jelmeztervezőjeként ismert, és a MOME Design Intézet adjunktusaként dolgozó jelmeztervező a díjat akkor Az emberünk Amerikában (2020) című filmért kapta.

Az oktatóként sokéve közreműködő szakember Divat- és Jelmeztervezés, kutatás tárgyakat oktat, munkájáról így vall: “A tervezési munka minden esetben egy expedíció, annak minden izgalmával, rácsodálkozásával, élményével. Ha a rutin átvenné az irányítást, más területet keresnék.”  

A kísérletezni szerető Szűcs Edit jelmeztervezőként a független színházi szférában, a klasszikus kőszínházban, és a film területén egyaránt alkot, rendszeresen vesz részt kiállításokon. Portfoliójában több mint kétszáz jelmeztervezői munka szerepel, a karakteralakítás mellett számára meghatározó a textília megmunkálásából eredő tapasztalat, amely a végeredmény gazdag variációs lehetőségeihez vezet.

A 2021-ben kapott díj kapcsán a Divat és Dizájn című televíziós műsor készített róla adást, amelyet itt lehet megtekinteni. 

More news

A Jövő Egyeteme a MOME fejlesztéséről és átfogó megújulásáról szól, ami az idei év egyik kiemelt fókuszpontja. Az elmúlt időszakban tizenkét munkacsoport dolgozott a programon, akik a Jövő Egyeteme Műhely vezetésével, az egyetem polgárainak széleskörű bevonásával megvalósították a MOME történetének legátfogóbb tervezési folyamatát és kidolgozták a 2023 decemberében a Szenátus által támogatott Jövő Egyeteme program, azaz a „Három Iskola modell” részletes implementációs tervét. Most pedig újabb mérföldkőhöz ért az egyetem. 2024. július 18-án tartott ülésén a MOME Szenátusa meggyőző többséggel és ellenszavazat nélkül támogatásáról biztosította a tervezetet, így tovább folytatódhat a közös munka annak érdekében, hogy jövő télen életbe léphessen az új struktúra, és a MOME Európa meghatározó design-felsőoktatási intézményévé váljon...

A világ egyik legrangosabb digitális művészeti fesztiváljára, az Ars Electronica 2024-re kapott meghívást egyetemünk. A nagy múltú fesztivál Campus-sorozatában minden évben bemutat egy-egy művészeti egyetemet; a kiállítást a linzi egyetemmel közösen szervezik – Linz főterén ezúttal a MOME hallgatói mutatkozhatnak be. Kárpáti Judit Eszter, Esteban de la Torre és Nagy Ágoston kurátorok az elmúlt évek kiemelkedő diplomamunkáiból válogattak.

Új szimbólummal bővült azoknak az emléktárgyaknak a köre, amelyeket a MOME közösségének a tagjai egyetemi pályafutásuk különböző mérföldköveit elhagyva vehetnek át. Az összetartozást erősítő új jelkép egy esztergálással, forgácsolással készült polírozott felületű bronztárgy, a koncepció alapja a MOME emblémájából kiemelt „O” betű. A Fülöp József rektor kezdeményezésére alkotott tárgyat Ádám Krisztián, a MOME mesteroktatója tervezte, és 2024-től valamennyi képzési szint végzősei vehetik át az oklevelükkel együtt.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121