Hajótúra és búvárbázis tervével is jelentkeztek a CheckINN és a MOME közös ötletversenyére

Dátum: 2022.07.21
Huszonhat csapat nevezett a Revitalizátor ötletversenyre, amelynek célja elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek, ingatlanok turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek fejlesztése, valamint díjazása.

Huszonhat csapat nevezett a Revitalizátor ötletversenyre, amelynek célja elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek, ingatlanok turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek fejlesztése, valamint díjazása. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) és a CheckINN Turisztikai Innovációmenedzsment Kft. közös pályázatában arra biztatta a felsőoktatásban résztvevőket, hogy válasszanak ki egy használaton kívüli rozsdaövezeti területet vagy épületet, és gondolják újra a saját életstílusuk és kreativitásuk szerint. 

A Revitalizátor ötletverseny célja, hogy egy fejlesztendő épület, vagy akár egy egész telek, terület új külsőt és funkciót kapjon úgy, hogy eredeti értékei is megmaradnak. Emellett fontos szempont, hogy a fenntarthatóság jegyében a terület visszakerülhessen a modern városi vagy vidéki élet körforgásába, és hosszú távon helyi, valamint turisztikai jelentőségre tehessen szert.  

A verenyre az ország számos egyeteméről jelentkeztek csapatok, köztük a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, a Budapesti Gazdasági Egyetem, Budapesti Corvinus Egyetem, az ELTE, a Budapesti Metropolitan Egyetem, a Debreceni Egyetem és a Magyar Képzőművészeti Egyetem hallgatói is.   

A több mint huszonöt pályamű az ország legkülönbözőbb tájairól hozott példákat, többek között Pécs, Nyíregyháza, Lillafüred, Visegrád, Veszprém vagy éppen Eger városából. Budapestre fókuszáló elképzelésből is akadt szép számmal: itt főként Újpest, a Népsziget, Csepel és egyéb külvárosi rozsdaövezeti épületekre érkezett revitalizációs ötlet, melyek között jelentős számú rendezvényközpont, szabadtéri programokat felölelő helyszín, vendéglátóegység és szálláshely szerepel. 

A benyújtott munkák közül 5 Terület/Telek kategóriában, 21 pedig Épület kategóriában került kidolgozásra. A revitalizálni kívánt épületek között található több funkcióját vesztett nehézipari gyárépület, telek, valamint vasúti létesítmények és bányászati célokat szolgáló területek is. Érkeztek egészen egyedi koncepciók is: egy csapat egy dunai hajótúrát képzelt el több budapesti rozsdaövezeti épület érintésével, míg mások tematikus múzeumok, kiállítások vagy éppen búvárbázis fejlesztésével, továbbá társadalmi párbeszédre alapuló emlékházzal is jelentkeztek.  

A pályaművek közül a CheckINN és MOME közös szakmai zsűrije választja majd ki azt a tíz, második fordulóba továbbjutó projektet, ahol a koncepció részletesebb kidolgozását várják, melyhez a turizmus és építészet területén mentori segítséget kapnak a résztvevők. A két forduló alapján meghatározott két díjnyertes ötletet csapatonként nettó hárommillió forint értékű ösztöndíjjal jutalmazza a CheckINN. 

További hírek

2025. március 20-án a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány kuratóriuma egyhangú szavazással, az egyetemi szenátus ajánlásával összhangban Kovács Csaba egyetemi tanárt, Ybl- és Prima Primissima-díjas építészt nevezte ki a MOME megbízott rektorának. A megbízott rektor mandátuma a 2025-26-os akadémiai év végéig szól.

Élsport, ambíció, feszültség, extrém lelki és fizikális terhelés – ezeket a témákat dolgozza fel Tőkés Anna Az utolsó dobás című filmje, amelyet beválogattak a világ egyik legrangosabb animációs szemléje, az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztivál diplomafilmes versenyprogramjába. A rendezvény mindeközben idén a magyar animáció előtt tiszteleg, bemutatva Magyarország filmiparát, alkotóit, stúdiót és iskoláit.

A nyolcadik ArtHungry Díj Formatervezési kategóriájának nyertesei között számos egykori MOME-hallgató részesült elismerésben, így Guthy Máté, Kristóffy Róbert, Szilágyi Nóra At least otthoni edzőpadja, Dávid Márk Puritaan – 03 kollekciója. A kategória fődíjasa az idén a Stockholm Furniture Fairen debütált MAIII COLLECTIVE Fragments kollekciójával. Szintén fődíjat nyert a Tervezőgrafika kategóriában Kaszanyi Nóra Biedermeier mindennapok / Művészet és polgárosodás a 19. századi Magyarországon (1815–1867) című albumával és kiállítási arculatával. A díjakat március 6-án vehették át a budapesti Deák Palotában rendezett átadóünnepségen, amely egyben a döntős projektek pop-up kiállításának a megnyitója is volt.