Hajótúra és búvárbázis tervével is jelentkeztek a CheckINN és a MOME közös ötletversenyére

Dátum: 2022.07.21
Huszonhat csapat nevezett a Revitalizátor ötletversenyre, amelynek célja elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek, ingatlanok turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek fejlesztése, valamint díjazása.

Huszonhat csapat nevezett a Revitalizátor ötletversenyre, amelynek célja elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek, ingatlanok turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek fejlesztése, valamint díjazása. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) és a CheckINN Turisztikai Innovációmenedzsment Kft. közös pályázatában arra biztatta a felsőoktatásban résztvevőket, hogy válasszanak ki egy használaton kívüli rozsdaövezeti területet vagy épületet, és gondolják újra a saját életstílusuk és kreativitásuk szerint. 

A Revitalizátor ötletverseny célja, hogy egy fejlesztendő épület, vagy akár egy egész telek, terület új külsőt és funkciót kapjon úgy, hogy eredeti értékei is megmaradnak. Emellett fontos szempont, hogy a fenntarthatóság jegyében a terület visszakerülhessen a modern városi vagy vidéki élet körforgásába, és hosszú távon helyi, valamint turisztikai jelentőségre tehessen szert.  

A verenyre az ország számos egyeteméről jelentkeztek csapatok, köztük a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, a Budapesti Gazdasági Egyetem, Budapesti Corvinus Egyetem, az ELTE, a Budapesti Metropolitan Egyetem, a Debreceni Egyetem és a Magyar Képzőművészeti Egyetem hallgatói is.   

A több mint huszonöt pályamű az ország legkülönbözőbb tájairól hozott példákat, többek között Pécs, Nyíregyháza, Lillafüred, Visegrád, Veszprém vagy éppen Eger városából. Budapestre fókuszáló elképzelésből is akadt szép számmal: itt főként Újpest, a Népsziget, Csepel és egyéb külvárosi rozsdaövezeti épületekre érkezett revitalizációs ötlet, melyek között jelentős számú rendezvényközpont, szabadtéri programokat felölelő helyszín, vendéglátóegység és szálláshely szerepel. 

A benyújtott munkák közül 5 Terület/Telek kategóriában, 21 pedig Épület kategóriában került kidolgozásra. A revitalizálni kívánt épületek között található több funkcióját vesztett nehézipari gyárépület, telek, valamint vasúti létesítmények és bányászati célokat szolgáló területek is. Érkeztek egészen egyedi koncepciók is: egy csapat egy dunai hajótúrát képzelt el több budapesti rozsdaövezeti épület érintésével, míg mások tematikus múzeumok, kiállítások vagy éppen búvárbázis fejlesztésével, továbbá társadalmi párbeszédre alapuló emlékházzal is jelentkeztek.  

A pályaművek közül a CheckINN és MOME közös szakmai zsűrije választja majd ki azt a tíz, második fordulóba továbbjutó projektet, ahol a koncepció részletesebb kidolgozását várják, melyhez a turizmus és építészet területén mentori segítséget kapnak a résztvevők. A két forduló alapján meghatározott két díjnyertes ötletet csapatonként nettó hárommillió forint értékű ösztöndíjjal jutalmazza a CheckINN. 

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.

Az egyetem jelenéről, jövőjéről, az igazi MOME-identitásról és az álmokról is szó esett az idei diplomaosztón, amelyen nemcsak háromszázhúsz hallgató vehette át diplomáját, de új hagyományokkal is gazdagodott az egyetem legszebb ünnepe. Az eseménynek ezúttal a RaM-ArT Színház adott otthont, ahol az alapszakos és mesterszakos végzősök mellett rektori különdíjasokat, jubilálókat, valamint a Wartha-díj és az Etikus Építészeti Viselkedés Díj kitüntetettjeit is köszöntték. Ilyen volt a MOME Diplomaosztója 2025–ben!