Hegyvidéki beporzónap a MOME Campuson

Dátum: 2025.05.08
Melyek a rovarmágnes növények, mit kell tenni, ha méhlegelőt szeretnénk a kertünkbe? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre válaszolt a Hegyvidéki Önkormányzat április végi beporzóbarát programja, amelynek szakmai partnere a MOME volt. A kedvezményes magkeverékvásár mellett a látogatók előadásokat hallhattak a témában, és benézhettek a MOME méhcsaládjaihoz is.

A rendezvény betekintést adott a kerületben már évek óta zajló beporzóbarát programba, valamint megismerhettük a MOME-méhészet és a MOMÉZ történetét. Sisák Eszter, a MOME Alapítványának kabinetfőnöke az egyetemi méhészet fenntarthatósági céljaira világított rá, elmesélte, mi indította az egyetemet méhészet alapítására. Kiemelte, hogy a MOME célja nemcsak a szemléletformálás, hanem az is, hogy olyan hallgatókat képezzenek, akik a tervezői munka során alkalmazzák a fenntarthatóság szempontjait. Kutasi Tamás, a MOME méhésze a méhek életéről, azok téli pusztulásáról beszélt, elmondta, hogy emiatt mennyire felértékelődött az egyes kaptárak jelentősége. A hallgatóság legbátrabbjai végül védőfelszerelésben a méhkaptárakba is betekinthettek. 

A Hegyvidéki Zöld Iroda részéről Laki Nóra hangsúlyozta a kezdeményezés hagyományteremtő szándékát, míg Szigeti Viktor, a Lendület Ökoszisztéma-szolgáltatás Kutatócsoport tudományos munkatársa a természetközeli élőhelyek fenntartásának a fontosságáról, a növények és a beporzók terepi megfigyelésének a jellegzetes feladatairól beszélt. Szó esett a ritkább kaszálásról, vadvirágos foltokról és a Pollino projektről is, amelyet Butter Kitti, a MOME junior kutatója mutatott be. 

A Pollino kezdeményezés a design, az ökológia és a várostervezés területeit ötvözve gondolkodik arról, hogy miként alakíthatók át a városi területek a beporzók igényeinek megfelelően, és hogyan fokozható ezáltal a biológiai sokféleség, illetve az ellenálló képesség az adott helyen. 

Máté András természetvédelmi biológus (Vadvirág Világ) az őshonos növények városi szerepét emelte ki: megtudhattuk, hogy sajnos a rovarok számának a csökkenése az utóbbi évtizedekben sem állt meg. 

https://hegyvidek.hu/ugyintezes/zold-iroda/kedvezmenyes-beporzobarat 

https://mome.hu/hu/projects/pollino 

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.

Az egyetem jelenéről, jövőjéről, az igazi MOME-identitásról és az álmokról is szó esett az idei diplomaosztón, amelyen nemcsak háromszázhúsz hallgató vehette át diplomáját, de új hagyományokkal is gazdagodott az egyetem legszebb ünnepe. Az eseménynek ezúttal a RaM-ArT Színház adott otthont, ahol az alapszakos és mesterszakos végzősök mellett rektori különdíjasokat, jubilálókat, valamint a Wartha-díj és az Etikus Építészeti Viselkedés Díj kitüntetettjeit is köszöntték. Ilyen volt a MOME Diplomaosztója 2025–ben!