Hiánypótló kötetek a magyar filmművészetről Dr. Kollarik Tamás szerkesztésében

Dátum: 2023.07.12
Újabb két kötettel bővült a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézetének filmes könyvsorozata, melyeket a Kecskeméti Animációs Fesztivál keretén belül mutattak be: a Magyar animációs alkotók II., és a Csupó Gábor - A Pannónia Stúdiótól a hollywoodi csillagig című könyvek is a már korábban elindult sorozatok folytatásai.

Az elmúlt fél évtizedben a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet Kollarik Tamás filmes szakember koordinálásával hiánypótló kutatásokat végzett, és olyan filmes könyveket jelentetett meg, amelyek nemcsak a mozgóképszektorban dolgozó szakemberek könyvtárának fontos kötetei lettek, de bekerültek az egyetemi oktatásba is. 

A könyveket nemcsak a szerző-szerkesztő Kollarik személye és munkája köti össze, hanem az is, hogy a legelismertebb kortárs szakemberek lettek ezek szerzői és szereplői.

A júniusban megrendezett Kecskeméti Animációs Filmfesztiválon a Magyar animációs alkotók sorozat és a Magyarok Hollywoodban könyvsorozat is újabb kötetekkel bővültek. Utóbbiból a Csupó Gábor munkásságáról szóló monográfiát mutatták be, de már elkészült a sorozat következő eleme is: ez a világ egyik legismertebb filmes szakemberének, a filmes legendák egyik újabb magyar származású tagjának önéletrajzi kötete: Pressburger Imre egy forgatókönyvíró élete és halála. 

A kecskeméti eseményen a fentiek mellett a közönség megismerkedhetett a magyar filmfesztiválok működéseit és lehetőségeit a 2010-es években bemutató Filmfesztiválkörkép című kötettel is. A könyvbemutató moderátora Gorka-Focht Máté, MOME doktorandusz volt.  

További információ: https://2023.kaff.hu/hu/egyeb-programok/reszletes-program/60 

További hírek

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) a FISU Healthy Campus program részeként 2024-ben elindította a MOME Balance programot, amely Magyarországon egyedülálló módon támogatja a tudatos életmódváltást. A kezdeményezés célja az egészségmegőrzés, a stressz és a kiégés megelőzése egy komplex, integrált rendszer segítségével, ahol a mozgás, a megfelelő táplálkozás és az életmódtanácsadás találkozik.

Idén a 110 éves magyar animáció előtt tiszteleg a világ legjelentősebb nemzetközi animációsfilm-fesztiválja, az eseményre a MOME Anim mint a magyar animációs film kiemelkedő műhelye is készül. Ennek részeként jártak egyetemünkön a MOME partneriskolája, a Gobelins Paris hallgatói, akik Budapesten inspirálódtak, hiszen ők készítik majd a világfesztivál függönyfilmjeit.

A nyolcadik ArtHungry Díj Formatervezési kategóriájának nyertesei között számos egykori MOME-hallgató részesült elismerésben, így Guthy Máté, Kristóffy Róbert, Szilágyi Nóra At least otthoni edzőpadja, Dávid Márk Puritaan – 03 kollekciója. A kategória fődíjasa az idén a Stockholm Furniture Fairen debütált MAIII COLLECTIVE Fragments kollekciójával. Szintén fődíjat nyert a Tervezőgrafika kategóriában Kaszanyi Nóra Biedermeier mindennapok / Művészet és polgárosodás a 19. századi Magyarországon (1815–1867) című albumával és kiállítási arculatával. A díjakat március 6-án vehették át a budapesti Deák Palotában rendezett átadóünnepségen, amely egyben a döntős projektek pop-up kiállításának a megnyitója is volt.