Jó szokásokkal a jövőbe: az amerikai viselkedéskutató Nir Eyal tartja a MOME idei diplomabeszédét

Dátum: 2024.06.21
Végzőseit idén sem engedi el inspiráció nélkül a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME): folytatódik az a friss és nagy sikerű hagyomány, amelynek keretében évről évre világhírű kreatívipari szakemberek köszöntik a diplomásokat. Az idei diplomaosztó meghívottja Nir Eyal magyar-izraeli származású amerikai viselkedéskutató, író, a szokások tudósa, aki mind az alap, mind a mesterszakosok oklevélátadóján beszédet mond majd. A jövő szempontjából ugyanis kulcsfontosságú tudatosítani a szokások jelentőségét, mivel azok egész életünket, sőt a gazdaságot is mozgatják.

A szakember olyan kérdésekre keres válaszokat, hogy miként tervezhetők olyan technológiák és termékek, amelyek a felhasználóban pozitív szokásokat alakítanak ki, hogyan tarthatjuk meg koncentrációs készségünket céljaink elérése érdekében, vagy hogy miképpen fejlődhet az emberiség az egyre fejlettebb technológia által. 

Eyal, akit a pozitív szokásformálás prófétájának is neveznek, a pszichológia, a technológia és az üzleti tudományok keresztmetszetében dolgozik. A viselkedéstervezéssel foglalkozó szerző, tanácsadó, oktató és befektető a felhasználók bevonódását és elköteleződését vagy éppen a koncentrációs készség fenntartását segítő innovatív megközelítéseket, módszereket fejleszt, és mutat be könyveiben. A technológiát és a tárgykultúrát pszichológiai ösztönzők és a viselkedési gazdaságtan elvei mentén értelmezi, s kutatásai a designkultúra tudományához is jól kapcsolódnak, amikor a terméktervezés jövőjéről gondolkodik. 

Horogra akasztva: Hogyan fejlessz szokásformáló termékeket (Hooked: How to Build Habit-Forming Products, 2014) című, magyarul is megjelent bestsellerében a szokásokat kialakító termékek fejlesztéséhez ad keretet, A tudatos figyelem művészete: Hogyan irányítsd a figyelmedet és az életedet című kötetében (Indistractable, 2019) pedig a koncentrációs készséget a technológia hasznosításának az eszközeként értelmezi, hogy mielőtt a technológia fogvatartottjaivá válnánk, az szolgáljon minket, és ne fordítva. Karrierje és sokrétű tapasztalata izgalmas átfedésben áll a termékek tervezésével, elméletével és menedzselésével foglalkozó friss diplomások szakterületeivel. Befektetőként olyan ismert platformok létrehozását segítette, mint az Eventbrite vagy jól ismert Canva. 

Nir Eyal több mint egy évtizede törekszik arra, hogy megértse, mi teszi vonzóvá a technológiát, és hogyan őrizhető meg a koncentrációs készség ebben a túlkínálatban. A témában a Stanford Graduate School of Business és a Hasso Plattner Design Intézetnél viselkedéstervezés kurzusokat is tartott, könyvei számos díjat nyertek el, így az Outstanding Works of Literature (OWL) Díjat a Nagy Ötlet kategóriában, az év marketingkönyvének díját a „Hooked”-ért 2019-ben, legutóbbi könyvét pedig az Amazon is beválogatta a 20 legjobb üzleti és vezetői könyv közé. Írásait olyan folyóiratok közlik, mint a Fast Company, a Harvard Business Review és a Psychology Today. 
 

A 2022-ben újragondolt diplomaosztó ünnepségek célja, hogy a végzett alkotók az oklevéllel együtt szellemi útravalót is kapjanak, ezért olyan, a kreatíviparban nemzetközileg jegyzett, neves szakembereket hív vendégül az eseményre a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány, akiknek pályája, életútja példa lehet a hallgatók számára is. A MOME korábbi diplomaosztóin Byung-Chul Han világhírű filozófus és Gorden Wagener, a Mercedes-Benz vezető designere, Elizabeth Chai Vasarhelyi magyar származású Oscar-díjas filmrendező és Paola Antonelli világhírű építész, a New York-i Museum of Modern Art (MoMA) vezető kurátora, kutatás-fejlesztési igazgatója mondott emlékezetes beszédet, amelyek megtekinthetők a MOME Budapest YouTube-csatornáján. 

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

A víz ma még magától értetődő része az életünknek – de meddig? Diákok gondolták újra az alapvető anyag jövőjét a 2025-ös kreatív alkotópályázat keretében, amelyen 7–10. osztályosokból álló csapatok a második fordulóban MOME-mentorokkal dolgozták ki a terveiket. A júnus 25-i finálén tíz középiskolás csapat mutatta be az elképzeléseit, közülük négyet díjazott a MOME-oktatókból álló zsűri. Az első helyezést az Ísbíltúr, a másodikat a Bacsaók, a harmadikat a Code Noir csapat szerezte meg, míg a különdíjat a Newwave vihette haza. A rendszerszintű gondolkodást tükröző munkák arra figyelmeztetnek: a víz kérdése nem jövőbeli probléma – már most tennünk kell érte.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.