Készül a MOME első közösségi komposztálója

Dátum: 2025.06.25
Újabb mérföldkőhöz érkezett a MOME ZERO program: ősztől új, hallgatók bevonásával tervezett komposztáló segíti a fenntarthatóbb hulladékgazdálkodást a MOME Campuson. A komposztáló szervesen kapcsolódik a szintén ősszel induló közösségi kerthez, nem csupán egy tárgy vagy rendszer, hanem tanulási tér, amelyben hallgatók, oktatók és munkatársak közösen dolgoztak a zöldhulladék hasznosításán.

A projektbe már a tervezés fázisában bekapcsolódtak az egyetem hallgatói, az igényfelméréstől az inspirációk összegyűjtésén át a kutatási és tervezési feladatokig, majd a kiviteli tervekig, amelyeket végül két építőművész-hallgató készített el. 

A kivitelezés során a résztvevők nemcsak a gyalulás, felületkezelés és összeszerelés folyamataiban vettek részt, hanem elsajátították a komposztálás működésének és hatásának az alapjait is. A jó hangulatú műhelymunka során a közösségi élmény kiegészült a fenntartható gondolkodás és gyakorlati tudás mélyítésével, s olyannyira sikeres lett a program, hogy a résztvevők többsége később új érdeklődőket is bevont. 

A Budapest100 fesztivál – amelynek központi témája idén a városi zöldfelületek (Köz/Zöld) volt – alkalmat teremtett arra is, hogy a MOME megnyissa kapuit a helyi közösségek előtt, és bemutassa, miként válik egy komposztáló vagy egy közösségi kert a fenntarthatóság eszközévé a városi szövetben. 

A komposztáló révén most elsősorban a MOME közösségi kertjének a növényi hulladéka hasznosulhat, a későbbiekben azonban cél, hogy a 1,5 hektáros campuspark minél több komposztálható anyaga kerüljön a zöldhulladék-hasznosító rendszerbe. A tervek szerint a komposztálót szenzorokkal bővítik majd, amelyek a hőmérsékletet, a szervesanyag- és páratartalmat mérik, s az adatokat nemcsak közzéteszik, de adatvizualizációs módszerekkel fel is dolgozzák, például a digitális tárgyalkotók adatfizikalizálhatják őket, illetve ezek ismeretében ki lehet fejleszteni „a tökéletes komposzt receptúráját”. A komposztálás gyakorlatát eközben a hallgatók és az érdeklődők szemléletformáló programokon keresztül ismerhetik meg. A KompoSztár nemcsak fizikai létesítmény, hanem egy kísérlet is: hogyan lehet tervezéssel és együttműködéssel választ adni komplex környezeti kérdésekre. 

A MOME-komposztáló a KompoSztár/GiliSztár program keretében, a Mol – Új Európa Alapítvány Zöld Oázis 2025 pályázatának a támogatásával valósul meg. 

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

A víz ma még magától értetődő része az életünknek – de meddig? Diákok gondolták újra az alapvető anyag jövőjét a 2025-ös kreatív alkotópályázat keretében, amelyen 7–10. osztályosokból álló csapatok a második fordulóban MOME-mentorokkal dolgozták ki a terveiket. A júnus 25-i finálén tíz középiskolás csapat mutatta be az elképzeléseit, közülük négyet díjazott a MOME-oktatókból álló zsűri. Az első helyezést az Ísbíltúr, a másodikat a Bacsaók, a harmadikat a Code Noir csapat szerezte meg, míg a különdíjat a Newwave vihette haza. A rendszerszintű gondolkodást tükröző munkák arra figyelmeztetnek: a víz kérdése nem jövőbeli probléma – már most tennünk kell érte.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.