Kiállításkritikai platform nyerte el az utolsó Deák Erika-ösztöndíjat

Dátum: 2024.09.11
A MOME Elméleti Intézetének hallgatói 2020 óta összesen öt alkalommal pályázhattak az egy évre szóló támogatásra, amely kifejezetten elméleti szakemberek és kurátorok pályakezdését támogatta. Az 2024/2025-ös tanévben a most utolsó alkalommal átadott Deák Erika-ösztöndíjat a Rendes Kapuőrök szerkesztősége, tíz Designelmélet mesterképzésben részt vevő hallgató nyerte el egy kiállításkritikával foglalkozó Instagram-platform koncepciójával.

A 500 ezer forint összegű pénzjutalommal járó támogatás Deák Erika nagylelkű vállalásával jött létre 2020-ban, azzal a céllal, hogy öt éven keresztül támogassa az egyetem legkiemelkedőbb, következő évben diplomázó Designelmélet vagy Design- és művészetmenedzsment MA-szakos hallgatóit: a jövő kurátorait, menedzsereit és elméleti szakembereit. 

Az ösztöndíj a hallgatókat szakmai attitűdjük erősítésében, diplomamunkájuk kidolgozásában és az egyetemet érintő projektjeik megvalósításában hivatott segíteni, így az értékelés során a zsűri idén is ellátta a díjazott szakmai formációt a pályázat továbbfejlesztését segítő javaslataival. A zsűri a támogatást életre hívó Deák Erika mellett idén is az egyetem oktatóiból állt, ezúttal Ébli Gáborral és Zwickl Andrással választotta ki a nyertes pályázatot. 

A Rendes Kapuőrök szerkesztőségének tagjai: Balázs Dávid, Fedics Laura, Patek Andrea, Sógor Abigél, Szentiványi-Székely Enikő, Szolomayer Márk, Tomka Róza, Tóth-Meisels Bence, Ujfaluczky Aida és Vass Réka (a Designelmélet MA designkurátor specializációjában részt vevő hallgatók). Céljuk egy kiállításkritikával foglalkozó, sokszínű és színvonalas Instagram-platform működtetése, amely friss szemléletével és sajátos formátumával szélesíti a hazai kulturális tartalomközvetítői palettát, diskurzust teremtve a művészetkritikának. 

  

Deák Erika 2024 őszén, a mesterszakos évnyitón köszöntötte a támogatásban részesülőket.    

További hírek

Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.

Ismét indul a CheckINN Revitalizátor ötletverseny, amelynek célja az elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek és épületek turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek díjazása.

A technológia, a művészet és az elméleti kutatás határterületeit vizsgálja az Immersive Beats: 360-degree music video joint hackathon, amelyet a MOME Média design szak és a koreai Chung-Ang University közösen szervez. A hatnapos eseményen magyar és dél-koreai hallgatók AI-eszközöket is felhasználva egyesítik a zenét, a mesterséges intelligenciát és az immerzív filmes technológiákat, hogy egyedi 360 fokos víziókat komponálva videóklipeket hozzanak létre. A projekt nemcsak kreatív kísérlet, de egy hosszú távú nemzetközi kapcsolat fontos állomása is.