Kiállításkritikai platform nyerte el az utolsó Deák Erika-ösztöndíjat

Date:
A MOME Elméleti Intézetének hallgatói 2020 óta összesen öt alkalommal pályázhattak az egy évre szóló támogatásra, amely kifejezetten elméleti szakemberek és kurátorok pályakezdését támogatta. Az 2024/2025-ös tanévben a most utolsó alkalommal átadott Deák Erika-ösztöndíjat a Rendes Kapuőrök szerkesztősége, tíz Designelmélet mesterképzésben részt vevő hallgató nyerte el egy kiállításkritikával foglalkozó Instagram-platform koncepciójával.

A 500 ezer forint összegű pénzjutalommal járó támogatás Deák Erika nagylelkű vállalásával jött létre 2020-ban, azzal a céllal, hogy öt éven keresztül támogassa az egyetem legkiemelkedőbb, következő évben diplomázó Designelmélet vagy Design- és művészetmenedzsment MA-szakos hallgatóit: a jövő kurátorait, menedzsereit és elméleti szakembereit. 

Az ösztöndíj a hallgatókat szakmai attitűdjük erősítésében, diplomamunkájuk kidolgozásában és az egyetemet érintő projektjeik megvalósításában hivatott segíteni, így az értékelés során a zsűri idén is ellátta a díjazott szakmai formációt a pályázat továbbfejlesztését segítő javaslataival. A zsűri a támogatást életre hívó Deák Erika mellett idén is az egyetem oktatóiból állt, ezúttal Ébli Gáborral és Zwickl Andrással választotta ki a nyertes pályázatot. 

A Rendes Kapuőrök szerkesztőségének tagjai: Balázs Dávid, Fedics Laura, Patek Andrea, Sógor Abigél, Szentiványi-Székely Enikő, Szolomayer Márk, Tomka Róza, Tóth-Meisels Bence, Ujfaluczky Aida és Vass Réka (a Designelmélet MA designkurátor specializációjában részt vevő hallgatók). Céljuk egy kiállításkritikával foglalkozó, sokszínű és színvonalas Instagram-platform működtetése, amely friss szemléletével és sajátos formátumával szélesíti a hazai kulturális tartalomközvetítői palettát, diskurzust teremtve a művészetkritikának. 

  

Deák Erika 2024 őszén, a mesterszakos évnyitón köszöntötte a támogatásban részesülőket.    

More news

Látványos videó készült az XX Trianguli (XX Tri) nevű vörös óriáscsillag felszínén megjelenő csillagfoltok időbeli változásáról, amelyet a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) adattudósai, Radványi Ádám és Varga Viktor készítettek. A Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam (AIP) és a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézetének kutatói 16 éves méréssorozat alapján rekonstruálták a vörös óriáscsillag felszínén megjelenő, az átlagosnál hűvösebb területek, úgynevezett csillagfoltok időbeli változását, melyet a két szakember adatvizualizációs animációval tett közérthetővé.

Milyen terápiás hatása lehet egy szép virtuális természeti sétának vagy a kertészkedésnek az immerzív térben? Többek közt ezekre a kérdésekre keresi a választ a MOME FutureCare Labban a Bakk Ágnes Karolina PhD vezetésével zajló Zenctuary VR+ projekt, amely kiemelkedő, közel 1 millió eurós támogatást nyert a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal HU-rizont pályázatán. Az egészségügyi intézmények számára fejlesztett virtuális természeti környezet, amely a tervek szerint rehabilitációs és diagnosztikai célokat is szolgál, javítani tudja majd a betegek ellátását, az idősek életminőségét, elősegíti a regenerálódást, és csökkenti az egészségügyi dolgozók terhelését.

„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a MOME Doktori Iskola vezetőjeként folytathatom a munkámat egy olyan intézményben, amely mindig is az innováció, a kreativitás és a minőség szinonimája volt” – ezekkel a szavakkal fogadta el Szalontai Ábel egyetemi tanár kinevezését a Doktori Iskola élére, mely mostantól 2025. december 31-ig szól.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121