Kiállításkritikai platform nyerte el az utolsó Deák Erika-ösztöndíjat

A MOME Elméleti Intézetének hallgatói 2020 óta összesen öt alkalommal pályázhattak az egy évre szóló támogatásra, amely kifejezetten elméleti szakemberek és kurátorok pályakezdését támogatta. Az 2024/2025-ös tanévben a most utolsó alkalommal átadott Deák Erika-ösztöndíjat a Rendes Kapuőrök szerkesztősége, tíz Designelmélet mesterképzésben részt vevő hallgató nyerte el egy kiállításkritikával foglalkozó Instagram-platform koncepciójával.

A 500 ezer forint összegű pénzjutalommal járó támogatás Deák Erika nagylelkű vállalásával jött létre 2020-ban, azzal a céllal, hogy öt éven keresztül támogassa az egyetem legkiemelkedőbb, következő évben diplomázó Designelmélet vagy Design- és művészetmenedzsment MA-szakos hallgatóit: a jövő kurátorait, menedzsereit és elméleti szakembereit. 

Az ösztöndíj a hallgatókat szakmai attitűdjük erősítésében, diplomamunkájuk kidolgozásában és az egyetemet érintő projektjeik megvalósításában hivatott segíteni, így az értékelés során a zsűri idén is ellátta a díjazott szakmai formációt a pályázat továbbfejlesztését segítő javaslataival. A zsűri a támogatást életre hívó Deák Erika mellett idén is az egyetem oktatóiból állt, ezúttal Ébli Gáborral és Zwickl Andrással választotta ki a nyertes pályázatot. 

A Rendes Kapuőrök szerkesztőségének tagjai: Balázs Dávid, Fedics Laura, Patek Andrea, Sógor Abigél, Szentiványi-Székely Enikő, Szolomayer Márk, Tomka Róza, Tóth-Meisels Bence, Ujfaluczky Aida és Vass Réka (a Designelmélet MA designkurátor specializációjában részt vevő hallgatók). Céljuk egy kiállításkritikával foglalkozó, sokszínű és színvonalas Instagram-platform működtetése, amely friss szemléletével és sajátos formátumával szélesíti a hazai kulturális tartalomközvetítői palettát, diskurzust teremtve a művészetkritikának. 

  

Deák Erika 2024 őszén, a mesterszakos évnyitón köszöntötte a támogatásban részesülőket.    

More news

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) erdőtelepítő programjának keretében ezúttal – a Duna-Dráva Nemzeti Park szakembereivel összefogva – Vízvár területén telepítenek erdőt az egyetem hallgatói és dolgozói. A november 14–16-ra meghirdetett akciót a hét elején a témához kapcsolódó szakmai programok előzik meg az egyetem budapesti campusán. A MOME Zero program keretében november 12-én délután a biomimézis témájával foglalkozó tel-avivi kutató, Yael Helfman-Cohen tart előadást, 13-án pedig Gálhidy László biológus, a WWF Magyarország Erdő programjának vezetője érkezik a MOME-ra.

A varázslatos Zoom alkotója, a sajtótörténet, a magazinok hőskorának meghatározó alakja, a The New Yorker, a Rolling Stone, a New York és a Playboy révén ismertté vált Bányai István grafikus idén lenne hetvenöt éves. Az alkotó alma matere, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem november végén a grafikus életművéből mutat be válogatást, kiállítással tiszteleg a művész előtt, amelyen kortárs nézőpontból mutatja be munkásságát végre itthon is.

Egy tárgy, amiből erőt meríthet tulajdonosa... – így jellemezte a Highlights of Hungary új díjtárgyát Szalai Bálint designer, aki Király Adrienn-nel, ugyancsak formatervező alkotótársával közösen tervezte meg az idén második évtizedébe lépő esemény új díjtárgyát. 2024 díjazottjai már ezt a díjat vehették át, a Kreatív különdíját pedig Temesi Apol, a MOME adjunktusa, a Your Nature kollekció megalkotója kapta. Mindhárman a MOME-alumni tagjai, aktív kapcsolatban alma materükkel.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121