Kiemelkedő hallgatóit díjazta a MOME: ötödik Stefan Lengyel Kiválósági Ösztöndíj átadó

Dátum: 2023.07.17
Az építészeti újjáépítés, a transzhumanizmus, valamint a méhek veszélyeztetettségének témái is megjelennek a friss Stefan Lengyel Kiválósági Ösztöndíjasok projektjei között. Június 29-én hirdették ki a Stefan Lengyel Kiválósági Ösztöndíj 2022/23 tanév tavaszi félévének díjazottjait a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen.

A tizenhat, elismerésben részesült hallgató az öthónapos ösztöndíj támogatásával dolgozhat tovább koncepcióján, nyertes munkáikat pedig ősszel egy kiállítás keretében láthatja majd a nagyközönség a MOME Campuson.

A nyertes pályamunkák között kiemelkedő projekteket találunk mind a társadalmi kérdések, a fenntarthatóság és a kulturális örökség, mind pedig a mobilitás és a digitalizáció területéről: az egyik díjazott kutatás például a hordozható zenelejátszó eszközök társadalmi hatását vizsgálja hazai és nemzetközi szinten, született a méhek és méhészetetek nélkülözhetetlen szerepére fókuszáló edukációs és művészeti célú fotográfiai projekt, de sürgősségi szervszállító járműkoncepció, komplex fesztiválarculat, formabontó ékszer valamint elhagyatott telket és épületegyüttest új funkciókkal felruházó és a tereket az inkuzivitás, a helyi közösség igényei szerint újragondoló különleges építészeti projekt is szerepel a tizenhat díjazott koncepció között.

A támogatás a hallgatói munkák fejlesztése mellett a résztvevők iparági kompetenciáinak és gyakorlati tapasztalatainak fejlesztésére is alkalmat ad, ami egyedülálló lehetőség a szakmai háttér bővítésére. Az ösztöndíj különlegessége, hogy az első fordulóban a diákok egymást jelölik  az elismerésre, a másodikban  pedig az egyetem vezetőiből, oktatóiból és szakemberekből álló zsűri választja ki a nyertes pályaműveket.

A díjakat ünnepélyes keretek között Böszörményi-Nagy Gergely, az egyetem alapítványi elnöke és Fülöp József rektor adta át. 

A díjazottak teljes listája: 

Design Intézet  

Biki Viktória (Interaction Design MA1) 
Pályázat címe: Immersive in-car experience 
Témavezető: Ágoston Bence, Fogarasy Tamás 

Illés Eszter (Interaction Design MA1) 
Pályázat címe: Autók gesztus- és hangvezérlés fejlesztése 
Témavezető: Ágoston Bence, Fogarasy Tamás 

Kiss Balázs Ágoston (Tárgyalkotás BA2) 
Pályázat címe: Exoskin 
Témavezető: Kövér Dóra Rea, Tarr Kálmán 

Nagy Fanni (Ékszertervezés és fémművesség MA1) 
Pályázat címe: Egyszer majd... 
Témavezető: Vági Flóra 

Sárady Gergely (Formatervező művész MA1) 
Pályázat címe: MORA - Sürgősségi szervszállító jármű 
Témavezető: Húnfalvi András, Ruppert Dániel 

Építészeti Intézet  

Angyal Mátyás (Építőművészet BA3) 
Pályázat címe: PLATFORM 
Témavezető: Barcza Gergely, Kovács Csaba 

Majnár Rebeka (Építőművész MA1) 
Pályázat címe: Istenszeme alkotóház 
Témavezető: Csomay Zsófia, Marián Balázs 

Elméleti Intézet: 

Kicsák Blanka (Design-és művészetmenedzsment MA1 
Pályázat címe: Oázis Sitkén 
Témavezető: German Kinga, Ébli Gábor 

Páskuly Mercédesz (Designkultúra BA1) 
Pályázat címe: Beloiannisz történelmének digitalizálása 
Témavezető: Kapitány Gábor 

Pokker Lili Nadin (Designelmélet MA1) 
Pályázat címe: A hordozható zenelejátszó eszközök társadalmi hatásai 
Témavezető: Fiáth Henrietta 

Média Intézet  

Bencsik Beáta (Tervezőgrafika BA2) 
Pályázat címe: UH Festival kommunikációs kampány 
Témavezető: Császár Adrienn, Kozma Dániel 

Horváth Júlia (Média design BA1) 
Pályázat címe: Útvesztő 
Témavezető: Pálfalusi Attila Viktor, Fábián Noémi 

Nóvé Vivien (Tervezőgrafika MA1) 
Pályázat címe: Anyai szeretet 
Témavezető: Hegyi Béla 

Petrucz Ágnes (Tervezőgrafika MA1) 
Pályázat címe: Book as object: Black box 
Témavezető: Vargha Balázs, Lakner Antal 

Tóth Bence (Média design MA1) 
Pályázat címe: Nyílt definíció 
Témavezető: Erhardt Miklós, Tasnádi József 

Varga-Jancsó Dániel (Fotográfia BA2) 
Pályázat címe: Mézes-Képes 
Témavezető: Szalay Kriszta 
 

További hírek

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) a FISU Healthy Campus program részeként 2024-ben elindította a MOME Balance programot, amely Magyarországon egyedülálló módon támogatja a tudatos életmódváltást. A kezdeményezés célja az egészségmegőrzés, a stressz és a kiégés megelőzése egy komplex, integrált rendszer segítségével, ahol a mozgás, a megfelelő táplálkozás és az életmódtanácsadás találkozik.

Idén a 110 éves magyar animáció előtt tiszteleg a világ legjelentősebb nemzetközi animációsfilm-fesztiválja, az eseményre a MOME Anim mint a magyar animációs film kiemelkedő műhelye is készül. Ennek részeként jártak egyetemünkön a MOME partneriskolája, a Gobelins Paris hallgatói, akik Budapesten inspirálódtak, hiszen ők készítik majd a világfesztivál függönyfilmjeit.

A nyolcadik ArtHungry Díj Formatervezési kategóriájának nyertesei között számos egykori MOME-hallgató részesült elismerésben, így Guthy Máté, Kristóffy Róbert, Szilágyi Nóra At least otthoni edzőpadja, Dávid Márk Puritaan – 03 kollekciója. A kategória fődíjasa az idén a Stockholm Furniture Fairen debütált MAIII COLLECTIVE Fragments kollekciójával. Szintén fődíjat nyert a Tervezőgrafika kategóriában Kaszanyi Nóra Biedermeier mindennapok / Művészet és polgárosodás a 19. századi Magyarországon (1815–1867) című albumával és kiállítási arculatával. A díjakat március 6-án vehették át a budapesti Deák Palotában rendezett átadóünnepségen, amely egyben a döntős projektek pop-up kiállításának a megnyitója is volt.