Kit érdekel a látogató? - szakmai szimpózium 2024.05.29-én

Dátum: 2024.05.29

A MOME campuson rendezett eseményen 70-en vettek részt. A teljes nap részletes programja itt olvasható. A  múzeumlátogatókra fókuszáló szakmai összejövetelt több cél is motiválta. A kulturális örökségi intézményekkel való közel másfél évtizedes együttműködésünk során konstatáltuk, hogy mennyire kevés figyelem, kapacitás jut a tudásátadást, bevonódást segítő kiállítási alkalmazások megtérülésének a vizsgálatára, noha az ilyen kutatások mind a múzeumi szakma, mind a kreatív tervezők számára  iránymutató tanulságokkal szolgálhatnak.  

A másik apropó a doktori iskolákban – így a MOME-n is – folyó látogatókutatási munkák bemutatása volt azzal a céllal is, hogy a fiatal kutatók egymást inspirálják, új kutatási módszertanokkal  ismerkedjenek meg. 

Végül az eseménnyel a Stúdiónk megalakulására is fel kívántuk hívni a figyelmet.     

A szimpózium nagy érdeklődést váltott ki, a meghívottak számának csak a teremkapacitás szabott kényszerű határt.  A résztvevők képviselték a hazai múzeumi és kiállítási szcénát: régi és vadonatúj, kicsi és nagy, fővárosi és vidéki, eltérő funkciókat betöltő intézményekből egyaránt érkeztek az érdeklődők.. Mellettük  jelen voltak kezdő vagy befutott tervezők, alumnik és hallgatók is. 

A szimpózium  délelőtti szekciójában öt, nemrég lezárt vagy folyamatban lévő kutatásról számolt be a négy doktori iskolából érkezett fiatal. A délutáni szekcióban nagy tapasztalatú felkért előadók – Berényi Marianna, German Kinga és Mácsai Ágnes,  Papp Gábor, Bényei Judit és Ruttkay Zsófia, valamint Bodóczky Antal  - beszéltek látogatókutatás különböző aspektusairól:  a múzeumi kihívásokról, a látogatókutatás módszereiről, az információs technológia nyújtotta adatgyűjtési lehetőségekről, az eredmények hasznosításáról, valamint  látogatóközpontú, élményt nyújtó kiállítás tervezésről.  

A hallgatóság mind a két szekciót  élénken követte. A  napot záró World Café  keretében megrendezett eszmecserén a látogatókutatás aktuális problémái mellett a régebbi kérdések, így az online-offline jelenlét illetve a digitális és analóg interpretációs eszközök használatának egyensúlya is napirendre kerültek. 

További hírek

Melyek a rovarmágnes növények, mit kell tenni, ha méhlegelőt szeretnénk a kertünkbe? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre válaszolt a Hegyvidéki Önkormányzat április végi beporzóbarát programja, amelynek szakmai partnere a MOME volt. A kedvezményes magkeverékvásár mellett a látogatók előadásokat hallhattak a témában, és benézhettek a MOME méhcsaládjaihoz is.

Három diplomafilm, Balogh Mirjana Wish You Were Ear, Tőkés Anna Az utolsó dobás (The Last Drop), valamint Sárdi Kata Üvegház (Glasshouse) című alkotása is versenyez a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztiválon. A Friss Hús Magyarországon elsőként vált Oscar-kvalifikáló fesztivállá, így egyes kategóriák díjazottjai automatikusan nevezési jogot nyernek az Oscar-díjra.

Újabb két családdal bővült a tavaly ökológiai és oktatási céllal indult MOME-méhészet: az április 30-án, a méhek napján tartott kaptáravatón Mézengúzék és Pempőék költöztek Tóték és Mézgáék mellé; a négy méhcsalád együtt sokat tehet a negyed ökoszisztémájáért. Az esemény egyszerre volt közösségi ünnep és ismeretterjesztő foglalkozás, a résztvevők még friss gyümölcsvirágmézet is pergethettek.