Kit érdekel a látogató? - szakmai szimpózium 2024.05.29-én

Date:

A MOME campuson rendezett eseményen 70-en vettek részt. A teljes nap részletes programja itt olvasható. A  múzeumlátogatókra fókuszáló szakmai összejövetelt több cél is motiválta. A kulturális örökségi intézményekkel való közel másfél évtizedes együttműködésünk során konstatáltuk, hogy mennyire kevés figyelem, kapacitás jut a tudásátadást, bevonódást segítő kiállítási alkalmazások megtérülésének a vizsgálatára, noha az ilyen kutatások mind a múzeumi szakma, mind a kreatív tervezők számára  iránymutató tanulságokkal szolgálhatnak.  

A másik apropó a doktori iskolákban – így a MOME-n is – folyó látogatókutatási munkák bemutatása volt azzal a céllal is, hogy a fiatal kutatók egymást inspirálják, új kutatási módszertanokkal  ismerkedjenek meg. 

Végül az eseménnyel a Stúdiónk megalakulására is fel kívántuk hívni a figyelmet.     

A szimpózium nagy érdeklődést váltott ki, a meghívottak számának csak a teremkapacitás szabott kényszerű határt.  A résztvevők képviselték a hazai múzeumi és kiállítási szcénát: régi és vadonatúj, kicsi és nagy, fővárosi és vidéki, eltérő funkciókat betöltő intézményekből egyaránt érkeztek az érdeklődők.. Mellettük  jelen voltak kezdő vagy befutott tervezők, alumnik és hallgatók is. 

A szimpózium  délelőtti szekciójában öt, nemrég lezárt vagy folyamatban lévő kutatásról számolt be a négy doktori iskolából érkezett fiatal. A délutáni szekcióban nagy tapasztalatú felkért előadók – Berényi Marianna, German Kinga és Mácsai Ágnes,  Papp Gábor, Bényei Judit és Ruttkay Zsófia, valamint Bodóczky Antal  - beszéltek látogatókutatás különböző aspektusairól:  a múzeumi kihívásokról, a látogatókutatás módszereiről, az információs technológia nyújtotta adatgyűjtési lehetőségekről, az eredmények hasznosításáról, valamint  látogatóközpontú, élményt nyújtó kiállítás tervezésről.  

A hallgatóság mind a két szekciót  élénken követte. A  napot záró World Café  keretében megrendezett eszmecserén a látogatókutatás aktuális problémái mellett a régebbi kérdések, így az online-offline jelenlét illetve a digitális és analóg interpretációs eszközök használatának egyensúlya is napirendre kerültek. 

More news

Budapest–Róma A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) és a Collegium Hungaricum Róma rezidenciaprogramot indít a művészi kreativitás, az interdiszciplinaritás és a kulturális értékteremtés jegyében. A két intézmény együttműködésében létrejövő Római Hallgatói Rezidenciaprogram ünnepélyes szerződésének az aláírására október 21-én, a MOME Campusán került sor.

Az Elle magazin harmadik alkalommal rendezi meg az ELLE Decoration International Design Awards Hungaryt (EDIDA), amelyen a hazai design kiemelkedő alkotóit díjazzák. A MOME-alumni tervezői idén is nagy számban szerepelnek a díj shortlistjén, mind „Az Év Fiatal Tervezője”, „Az Év Terméke”, „Az Év Márkája” és „Az Év Fenntartható Kezdeményezése” kategóriákban.

A fenntarthatóság és a környezetvédelem iránti elkötelezettségének újabb bizonyítékaként, valamint a FISU Healthy Campus program részeként a GreenGo- és a MOL Bubi-együttműködés keretében a MOME új, zöld közlekedési lehetőségeket biztosít minden hallgató, oktató és dolgozó számára, zöld közlekedésre ösztönözve az egyetem közösségét a Zugligeti úti Campus vonzatában is.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121