Kovács Csabát terjesztette fel megbízott rektori pozícióra a MOME Szenátusa

Dátum: 2025.03.06
Március 3-ai rendkívüli szenátusi ülésén a MOME Szenátusa 70%-os szavazattöbbséggel Kovács Csaba, Ybl-díjas és Prima Primissima-díjas építészt, egyetemi tanárt választotta meg az egyetem ügyvivő rektori pozíciójára. A szavazást követő megerősítő bizalmi szavazáson a Szenátus több mint 90%-a támogatta Kovács Csaba jelölését.

A rendkívüli ülést követően a Szenátus őt terjesztette fel az egyetemet fenntartó alapítvány Kuratóriuma felé, azzal a kéréssel, hogy nevezze ki a Szenátus jelöltjét. 

“Történelmi esély a MOME számára, hogy a hallgatók nyitotta lehetőséggel élve az egyetem saját értékeit, hagyományait és a jövő vélhető követelményeit is figyelembe véve tudja alakítani a sorsát.” Az ügyvivő rektor fontos feladatának tartja az egyetemi autonómia megerősítését, a szakmai autonómia kérdéskörének átgondolását, a kis szakmai közösségek, hallgatói és oktatói közösségek és nagyobb szakmai közösségek szintjén is. „Előttünk áll a Jövő Egyeteme program értékelése, újra- és továbbgondolása is: teret és időt kell adni az erről való gondolkodásnak egyeztetéseknek és döntéshozatalnak, valamint a változások előkészítésének. Mindez egy konszolidációs folyamat keretében képzelhető el, ahol minden érintett szereplő nézőpontja és véleménye felszínre kerül. Ebben kérem a közösség együttműködését, hogy együtt elvégezhessük az ehhez szükséges munkát és elérhessük a kitűzött közös célokat”– mondta el Kovács Csaba a MOME Szenátusa előtt.

Az ügyvivő rektor feladatai között a fentieken túl és az akadémiai működés biztosítása mellett a Vezérigazgatósággal szoros együttműködésben a Szenátus és Kuratórium közötti jövőbeli együttműködés kereteinek kialakítása és a következő Rektori pályázat előkészítése is szerepel. 

Az egyetemet fenntartó alapítvány Kuratóriuma a soron következő ülésén tárgyalja a felterjesztést.

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

A víz ma még magától értetődő része az életünknek – de meddig? Diákok gondolták újra az alapvető anyag jövőjét a 2025-ös kreatív alkotópályázat keretében, amelyen 7–10. osztályosokból álló csapatok a második fordulóban MOME-mentorokkal dolgozták ki a terveiket. A júnus 25-i finálén tíz középiskolás csapat mutatta be az elképzeléseit, közülük négyet díjazott a MOME-oktatókból álló zsűri. Az első helyezést az Ísbíltúr, a másodikat a Bacsaók, a harmadikat a Code Noir csapat szerezte meg, míg a különdíjat a Newwave vihette haza. A rendszerszintű gondolkodást tükröző munkák arra figyelmeztetnek: a víz kérdése nem jövőbeli probléma – már most tennünk kell érte.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.