Közösségi szerződés biztosítaná a MOME jövőjét és az egyetemi közösség stabilitását

Dátum: 2025.02.23
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány javaslatot tett az egyetem polgárainak egy új közösségi szerződés megkötésére, amellyel biztosítaná az intézmény békéjét és a megújulás folytatását. Az Alapítvány célja, hogy az egyetem polgáraival együttműködve rögzítse a közös munka alapelveit, és megerősítse a kölcsönös bizalmat.

A MOME Alapítvány elkötelezett az egyetem fejlesztése, és az ennek alapját adó Jövő Egyeteme program folytatása mellett. Az öt éve indított reformok célja, hogy a MOME a polgárait megbecsülni képes, nemzetközi szinten ismert és elismert művészeti egyetemmé váljon. A fenntartó hangsúlyozza, hogy a megkezdett átalakulási folyamat nem fordítható vissza, hiszen az intézmény ennek fejében élvez arányaiban kiemelkedő támogatást.

A MOME Alapítvány megerősíti, hogy az egyetem autonómiájának letéteményese a szenátus, amely önállóan határozza meg az intézmény szakmai tevékenységét. Az alapítvány világossá teszi, hogy a szenátus vezető szerepe biztosított, és hogy minden, az egyetem felépítését érintő nagyobb döntés kizárólag a fenntartó és az egyetem vezetése közötti konszenzussal hozható meg. 

A MOME Front által az elmúlt hetekben megfogalmazott követelések kapcsán az alapítvány nyitottságát fejezi ki, ugyanakkor hangsúlyozza, hogy az egyetem működésével kapcsolatos vitás ügyeket kizárólag a hatályos jogszabályok mentén lehet rendezni. A MOME Alapítvány kész meghallgatni minden olyan javaslatot, amely az egyetem javát szolgálja, ám ezeket az egyetem vezető testületével, a szenátussal folytatott párbeszéd keretében kívánja megvitatni. A fenntartó és a szenátus közötti konstruktív együttműködés biztosíthatja, hogy a MOME fejlődése zavartalanul folytatódhasson.

Közösségi szerződés: a közös célok alapja

Az alapítvány most egy újszerű, az egyetem teljes polgárságának támogatását bíró közösségi szerződést javasol, amelyben a MOME vezetői, szenátusa, hallgatói és egyéb érdekképviseletei, valamint fenntartója közösen rögzítenék a MOME megújulásáért végzett munka folytatásának alapelveit. A hivatalos dokumentumot annak demokratikus előkészítését követően a MOME vezetése és az egyetem fenntartója írnák alá. 

A cél egy olyan átfogó, mindenki számára elfogadható keretrendszer kialakítása, amely stabil alapot nyújt a MOME fejlődéséhez és biztosítja az egyetemi közösség számára a kiszámíthatóságot. „A tét a MOME jövője” – fogalmaz az Alapítvány.

További hírek

2025. március 20-án a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány kuratóriuma egyhangú szavazással, az egyetemi szenátus ajánlásával összhangban Kovács Csaba egyetemi tanárt, Ybl- és Prima Primissima-díjas építészt nevezte ki a MOME megbízott rektorának. A megbízott rektor mandátuma a 2025-26-os akadémiai év végéig szól.

Élsport, ambíció, feszültség, extrém lelki és fizikális terhelés – ezeket a témákat dolgozza fel Tőkés Anna Az utolsó dobás című filmje, amelyet beválogattak a világ egyik legrangosabb animációs szemléje, az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztivál diplomafilmes versenyprogramjába. A rendezvény mindeközben idén a magyar animáció előtt tiszteleg, bemutatva Magyarország filmiparát, alkotóit, stúdiót és iskoláit.

A nyolcadik ArtHungry Díj Formatervezési kategóriájának nyertesei között számos egykori MOME-hallgató részesült elismerésben, így Guthy Máté, Kristóffy Róbert, Szilágyi Nóra At least otthoni edzőpadja, Dávid Márk Puritaan – 03 kollekciója. A kategória fődíjasa az idén a Stockholm Furniture Fairen debütált MAIII COLLECTIVE Fragments kollekciójával. Szintén fődíjat nyert a Tervezőgrafika kategóriában Kaszanyi Nóra Biedermeier mindennapok / Művészet és polgárosodás a 19. századi Magyarországon (1815–1867) című albumával és kiállítási arculatával. A díjakat március 6-án vehették át a budapesti Deák Palotában rendezett átadóünnepségen, amely egyben a döntős projektek pop-up kiállításának a megnyitója is volt.