Közösségi szerződés biztosítaná a MOME jövőjét és az egyetemi közösség stabilitását

Dátum: 2025.02.23
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány javaslatot tett az egyetem polgárainak egy új közösségi szerződés megkötésére, amellyel biztosítaná az intézmény békéjét és a megújulás folytatását. Az Alapítvány célja, hogy az egyetem polgáraival együttműködve rögzítse a közös munka alapelveit, és megerősítse a kölcsönös bizalmat.

A MOME Alapítvány elkötelezett az egyetem fejlesztése, és az ennek alapját adó Jövő Egyeteme program folytatása mellett. Az öt éve indított reformok célja, hogy a MOME a polgárait megbecsülni képes, nemzetközi szinten ismert és elismert művészeti egyetemmé váljon. A fenntartó hangsúlyozza, hogy a megkezdett átalakulási folyamat nem fordítható vissza, hiszen az intézmény ennek fejében élvez arányaiban kiemelkedő támogatást.

A MOME Alapítvány megerősíti, hogy az egyetem autonómiájának letéteményese a szenátus, amely önállóan határozza meg az intézmény szakmai tevékenységét. Az alapítvány világossá teszi, hogy a szenátus vezető szerepe biztosított, és hogy minden, az egyetem felépítését érintő nagyobb döntés kizárólag a fenntartó és az egyetem vezetése közötti konszenzussal hozható meg. 

A MOME Front által az elmúlt hetekben megfogalmazott követelések kapcsán az alapítvány nyitottságát fejezi ki, ugyanakkor hangsúlyozza, hogy az egyetem működésével kapcsolatos vitás ügyeket kizárólag a hatályos jogszabályok mentén lehet rendezni. A MOME Alapítvány kész meghallgatni minden olyan javaslatot, amely az egyetem javát szolgálja, ám ezeket az egyetem vezető testületével, a szenátussal folytatott párbeszéd keretében kívánja megvitatni. A fenntartó és a szenátus közötti konstruktív együttműködés biztosíthatja, hogy a MOME fejlődése zavartalanul folytatódhasson.

Közösségi szerződés: a közös célok alapja

Az alapítvány most egy újszerű, az egyetem teljes polgárságának támogatását bíró közösségi szerződést javasol, amelyben a MOME vezetői, szenátusa, hallgatói és egyéb érdekképviseletei, valamint fenntartója közösen rögzítenék a MOME megújulásáért végzett munka folytatásának alapelveit. A hivatalos dokumentumot annak demokratikus előkészítését követően a MOME vezetése és az egyetem fenntartója írnák alá. 

A cél egy olyan átfogó, mindenki számára elfogadható keretrendszer kialakítása, amely stabil alapot nyújt a MOME fejlődéséhez és biztosítja az egyetemi közösség számára a kiszámíthatóságot. „A tét a MOME jövője” – fogalmaz az Alapítvány.

További hírek

Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.

Ismét indul a CheckINN Revitalizátor ötletverseny, amelynek célja az elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek és épületek turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek díjazása.

A technológia, a művészet és az elméleti kutatás határterületeit vizsgálja az Immersive Beats: 360-degree music video joint hackathon, amelyet a MOME Média design szak és a koreai Chung-Ang University közösen szervez. A hatnapos eseményen magyar és dél-koreai hallgatók AI-eszközöket is felhasználva egyesítik a zenét, a mesterséges intelligenciát és az immerzív filmes technológiákat, hogy egyedi 360 fokos víziókat komponálva videóklipeket hozzanak létre. A projekt nemcsak kreatív kísérlet, de egy hosszú távú nemzetközi kapcsolat fontos állomása is.