Különleges zenei élményt nyújtó textilinnováció mutatkozik be Washingtonban

Date:
A Dung-Dkar Cloak faliszőnyeg puha felületét megérintve intuitív, újszerű zenei élményben lehet részünk, melyet ujjaink vándorlása alakít textilfelületen. Az alkotást Kárpáti Judit Eszter DLA és Esteban de la Torre Magyarországon, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Innovációs Központjának kutatói multiszenzoros textilinnovációs kutatás eredményeként készítették el, és júniusban a Sound Scene 2023 fesztiválon a Smithsonian's Hirshhorn Museum and Sculpture Gardenben, Washingtonban láthatja majd először a közönség.

A Dung-Dkar Cloak fraktálfaliszőnyeget a kutatók a tudásközpont multiszenzoros textilinnovációs kutatásainak keretében fejlesztették. Ennek fókuszában ember és anyag közötti kölcsönhatás, valamint a multiszenzoros élmények állnak, amelyek a felhasználó érzékelését kiterjesztik, és túlmutatnak a megszokott, konvencionális interfésztervezésen.  

A kutatás célja új, kiterjesztett, neoanalóg anyagok létrehozása, a most debütáló munka is erre jó példa. A szövött jacquard felület megérintése felér egy felfedezéssel, intim, fizikai élményt nyújt, az alkotás és a látogatók közt lezajló interakció egyedi hangzásvilágot hoz létre, melyet a textilfelületre gyakorolt finom gesztusok vándorlása alakít. A közönség egyszerre válik előadóművésszé és hallgatóvá: a textil úgy is felfogható, mint egy közvetítő anyag a bőr és a külvilág, a fizikai és a digitális környezet között, segítségével különböző világok közötti platformokat lehet létrehozni. Az textilanyagban csúcsok és élek, a szövött szálak különleges hálózatot alkotnak, és az ember-számítógép interakciók új felületét hozzák létre.

Az amerikai fővárosban évente megrendezett Sound Scene az Egyesült Államok egyik legizgalmasabb interaktív hang- és multiszenzoros művészeti fesztiválja, melyre tavaly többezer látogató volt kíváncsi. A fesztivál két napra a hang játszótervé változtatja a washingtoni múzeumot: az idén az After The End címet viselő fesztivál programjában a közönség találkozhat interaktív hangművészeti installációkkal, performanszokkal, szobrokkal, fejhallgató-alapú és többcsatornás kiállításokkal; de élőzene, tánc- és spoken word előadások és workshopok is várják a látogatókat. 

More news

Látványos videó készült az XX Trianguli (XX Tri) nevű vörös óriáscsillag felszínén megjelenő csillagfoltok időbeli változásáról, amelyet a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) adattudósai, Radványi Ádám és Varga Viktor készítettek. A Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam (AIP) és a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézetének kutatói 16 éves méréssorozat alapján rekonstruálták a vörös óriáscsillag felszínén megjelenő, az átlagosnál hűvösebb területek, úgynevezett csillagfoltok időbeli változását, melyet a két szakember adatvizualizációs animációval tett közérthetővé.

Milyen terápiás hatása lehet egy szép virtuális természeti sétának vagy a kertészkedésnek az immerzív térben? Többek közt ezekre a kérdésekre keresi a választ a MOME FutureCare Labban a Bakk Ágnes Karolina PhD vezetésével zajló Zenctuary VR+ projekt, amely kiemelkedő, közel 1 millió eurós támogatást nyert a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal HU-rizont pályázatán. Az egészségügyi intézmények számára fejlesztett virtuális természeti környezet, amely a tervek szerint rehabilitációs és diagnosztikai célokat is szolgál, javítani tudja majd a betegek ellátását, az idősek életminőségét, elősegíti a regenerálódást, és csökkenti az egészségügyi dolgozók terhelését.

„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a MOME Doktori Iskola vezetőjeként folytathatom a munkámat egy olyan intézményben, amely mindig is az innováció, a kreativitás és a minőség szinonimája volt” – ezekkel a szavakkal fogadta el Szalontai Ábel egyetemi tanár kinevezését a Doktori Iskola élére, mely mostantól 2025. december 31-ig szól.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121