Lengyel művészeti folyóiratban szerepel az EJTECH

Date:
Lehet-e a textil segítségével történeteket mesélni, történeteket szőni, milyen üzeneteket hordozhat? Textile Art: In the face of contemporary times címmel jelentette meg a poznańi Magdalena Abakanowicz Művészeti Egyetem a Zeszyty Artystyczne (Művészeti Jegyzetek) folyóirat 44. számát, amelyben a hosszú idő után önálló művészeti ággá vált textilművészet kortárs törekvéseiről olvashatunk.

Ahogy a képzőművészet más területein, a textilművészetben is folynak kreatív kutatások, a kiadványban megjelent interjúban ezekről is szó esik, példaként az EJTECH (Kárpáti Judit Eszter DLA és Esteban de la Torre, az IK kutatói) munkáját is bemutatva. Beatrijs Sterk, Janis Jefferies és Claudia Melo Magdalena Kleszyńskával beszélgetnek, az EJTECH munkáját Melo, a Contextile művészeti vezetője, kurátora hozza szóba, bemutatva a kortárs kísérleti szcénát, elsősorban azokat, akik digitális technikákat is alkalmaznak, az alkotás során ezzel kiterjesztve a szövetek „hatótávolságát”. A szakember a csapatot a 2022-es Contextile kapcsán ismerte meg, ahová az alkotópáros a Phase In, Phase Out című munkájával került be.

Az EJTECH duó textilalapú interfészekkel és programozható anyagokkal dolgozik, kutatásaik eredményeinek megismertetésére gyakran installációkat hoznak létre. Magyarországon legutóbb a Zene Házában állították ki Dung Dkar Cloak fantázianevű, jacquard szövött textilből készült interaktív installációjukat, amelyet megérintve a látogatók különböző hangkompozíciókat hozhattak létre.

A Zeszyty Artystyczne folyóirat, amely egyedülálló módon ötvözi a tudományos elemzést a kritikus művészeti alkotó- és írói módszerekkel, 1983 óta jelenik meg, és ezen a szakterületen az egyetlen nagy múltú tudományos és művészeti folyóirat Lengyelországban. 

További információ

More news

Látványos videó készült az XX Trianguli (XX Tri) nevű vörös óriáscsillag felszínén megjelenő csillagfoltok időbeli változásáról, amelyet a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) adattudósai, Radványi Ádám és Varga Viktor készítettek. A Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam (AIP) és a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézetének kutatói 16 éves méréssorozat alapján rekonstruálták a vörös óriáscsillag felszínén megjelenő, az átlagosnál hűvösebb területek, úgynevezett csillagfoltok időbeli változását, melyet a két szakember adatvizualizációs animációval tett közérthetővé.

Milyen terápiás hatása lehet egy szép virtuális természeti sétának vagy a kertészkedésnek az immerzív térben? Többek közt ezekre a kérdésekre keresi a választ a MOME FutureCare Labban a Bakk Ágnes Karolina PhD vezetésével zajló Zenctuary VR+ projekt, amely kiemelkedő, közel 1 millió eurós támogatást nyert a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal HU-rizont pályázatán. Az egészségügyi intézmények számára fejlesztett virtuális természeti környezet, amely a tervek szerint rehabilitációs és diagnosztikai célokat is szolgál, javítani tudja majd a betegek ellátását, az idősek életminőségét, elősegíti a regenerálódást, és csökkenti az egészségügyi dolgozók terhelését.

„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a MOME Doktori Iskola vezetőjeként folytathatom a munkámat egy olyan intézményben, amely mindig is az innováció, a kreativitás és a minőség szinonimája volt” – ezekkel a szavakkal fogadta el Szalontai Ábel egyetemi tanár kinevezését a Doktori Iskola élére, mely mostantól 2025. december 31-ig szól.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121