Lezárult a Tiéd a holnap ösztöndíjprogram első féléve

Dátum: 2024.07.10
Mind a huszonhárom résztvevő sikeresen elvégezte a Tiéd a holnap – A jövő kreatív tehetségeiért ösztöndíjprogram első képzési félévét, amelyet hátrányos helyzetű, középiskolás magyar fiatalok számára hirdetett a MOME a PADME, az NTK és a Libri támogatásával.

A képzés küldetése, hogy közelebb hozza a diákok és családjaik számára a kreatív, alkotói életpálya lehetőségét, szakmai és mentális felkészítéssel jutattva el őket a sikeres felvételi kapujába. A tizenkét képzési hétvége bővelkedett a kulturális programokban, ennek során a résztvevők ellátogattak a Ludwig és a Light Art Múzeumba, bejárták Budapestet, és még a falmászást is kipróbálhatták, volt részük Budapest Eye óriáskerék élményben, túrázhattak a Hárs hegyre, játszhattak a Balatórium társasjátékkal. 

Lezajlottak a mentorprogramok, emellett vezetéssel egybekötve tekintették meg a 2024-es diplomkiállítást. A képzést egy közös piknikkel zárták le, előtta azonban a bizottság tagjai kötetlen beszélgetésben jeleztek vissza minden ösztöndíjasnak fejlődéséről, s a diákok a Libri irodalmi díj nyertes köteteit kapták a nyárra útravalóul. 

Következő lépésként augusztus első hetében az ösztöndíjasok a MOME szakjait bemutató nyári táborba utaznak, hogy könnyebben választhassanak majd szakos előkészítőt. 

További hírek

A 2025-ben tizenharmadik alkalommal megrendezett Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiválja, amely a kortárs magyar animáció kiemelkedő platformjaként is ismert. Számos, a MOME Anim műhelyéből kikerült alkotó filmje mutatkozott már be itt, például Buda Flóra Anna 27 című Arany Pálma díjas műve vagy Turai Balázs Amok című alkotása, amely Annecyban Kristály-díjat és a szarajevói filmfesztiválon Szarajevó Szíve díjat is nyert. Az idei legjobb magyar animációs film díját is alumna nyerte: Sárdi Katalin Üvegház című diplomafilmje kapta az elismerést.

Mi a cukiság tudományos háttere, hogyan lehet újragondolni a budapesti lomtalanítást, vagy akár egy gyümölcsaszalót, miként kapcsolódhatunk újra a természethez, és fontos-e tárolni a rengeteg ma rögzített adatot? A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) 2025-ös mestermunkái idén négy nagy tématerületen bontakoznak ki, a design és a művészet eszközeivel körbejárva a klímaválság, a társadalmi innováció, a méltó gondoskodás – egészségügyi ellátás, a gyorsuló idő – kulturálisörökség-kezelés egy-egy kérdését.

Túlélőfelszerelés, vízmentes ruhatisztítás, lebegő városok és egy 3D nyomtatott bogárgép is szerepel annak a tíz csapatnak a munkája között, amelyek a 2025-ös Ugrás a jövőbe! pályázat döntőjébe jutottak. Ők máris elkezdhetik mentoraikkal a projektjeik továbbfejlesztését, erre bő három hetük van a fináléig, amely június 25-én lesz a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen.