Magyar Zene Háza - KFI MOME kurzus

Date:

A 2022/23 tanév első félévében a Bényei Judit vezetésével, a Stúdió tagjainak a részvételével szervezett KFI kurzus témája  a Magyar Zene Háza   „Hangdimenziók” című, frissen átadott állandó kiállításának, pontosabban az ott nagy számban és változatosságban használt digitális  alkalmazásoknak a vizsgálata volt. A MOME hallgatói számára az intézménnyel való együttműködés többféle előnnyel járt: 

  • Learning by doing tanulási módszer megvalósulása: egy  “valódi” problémahelyzet felhasználása a tanulásban 
  • A Zene Háza kiállításának megismerése - új és egyedi a digitális alkalmazások komplexitását tekintve 
  • A digitális alkalmazások hasznosulásának kutatása innovatív, új kihívás 
  • A hallgatók saját, teljes körű kutatási élményt szereztek, és önállóan reflektáltak a tapasztaltakra 

A kurzusra 13  hallgató jelentkezett, mind tervezői, mind elméleti szakokról.  A hallgatók részt vettek a kutatás tervezésében, a fókusz és a kutatási kérdések  kialakításában, a mérőeszközök kidolgozásában és validálásában, majd az adatgyűjtésben (megfigyelés, interjúk), illetve az adatvizualizáció eszközével (melynek megismerését az IK egy munkatársa, Minkó Mihály biztosította) elemezték, majd értelmezték az empirikus adatokat. A hallgatók összesen 35 alkalmazásról gyűjtöttek adatokat (a teljes 45-ből).  Mind az empirikus eredmények, mind a hallgatók szubjektív, az “átlag” látogatói véleményeknél jóval árnyaltabb és kritikusabb meglátásai értékes és unikális  visszajelzést adtak a kiállításról, melyek alapul szolgálhattak a kiállítás előre eltervezett revíziójához.  A vizsgálathoz kialakított kutatási módszertant Kőhalmi Anett a doktori kutatásaiban használja más helyszíneken is.  

A KFI kurzus a hallgatók és közreműködő oktatók révén közös platformot teremtett az Akadémia (design és elmélet oktatás, BA és MA szintek), az IK és a Doktori Iskola számára.  

More news

Látványos videó készült az XX Trianguli (XX Tri) nevű vörös óriáscsillag felszínén megjelenő csillagfoltok időbeli változásáról, amelyet a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) adattudósai, Radványi Ádám és Varga Viktor készítettek. A Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam (AIP) és a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézetének kutatói 16 éves méréssorozat alapján rekonstruálták a vörös óriáscsillag felszínén megjelenő, az átlagosnál hűvösebb területek, úgynevezett csillagfoltok időbeli változását, melyet a két szakember adatvizualizációs animációval tett közérthetővé.

Milyen terápiás hatása lehet egy szép virtuális természeti sétának vagy a kertészkedésnek az immerzív térben? Többek közt ezekre a kérdésekre keresi a választ a MOME FutureCare Labban a Bakk Ágnes Karolina PhD vezetésével zajló Zenctuary VR+ projekt, amely kiemelkedő, közel 1 millió eurós támogatást nyert a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal HU-rizont pályázatán. Az egészségügyi intézmények számára fejlesztett virtuális természeti környezet, amely a tervek szerint rehabilitációs és diagnosztikai célokat is szolgál, javítani tudja majd a betegek ellátását, az idősek életminőségét, elősegíti a regenerálódást, és csökkenti az egészségügyi dolgozók terhelését.

„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a MOME Doktori Iskola vezetőjeként folytathatom a munkámat egy olyan intézményben, amely mindig is az innováció, a kreativitás és a minőség szinonimája volt” – ezekkel a szavakkal fogadta el Szalontai Ábel egyetemi tanár kinevezését a Doktori Iskola élére, mely mostantól 2025. december 31-ig szól.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121