Magyarország legismertebb társadalomtudós kutatópárosa veheti át az idei Moholy-Nagy díjat

Dátum: 2024.11.25
Tanítható –e a tolerancia? Ez a kiindulópontja Kapitány Ágnes és Kapitány Gábor társadalomkutatói munkásságának, hiszen a kultúrantropológia nemcsak egy tudomány, hanem eszköz is, amellyel a világ jobbá tehető. A két tudós, akiket a Magyar Televízíó Rejtjelek című sorozatából a kilencvenes években egy ország ismert meg, november 28-án a MOME Campusán vehetik át a Moholy-Nagy-díjat.

A díj kuratóriumának indoklása szerint „jelölésük a páratlanul gazdag és kiemelkedő szakmai tevékenységük elismerésén túl az intézmény alapjaihoz való visszanyúlást, azok tiszteletét jelképezi a MOME közössége számára”. 

Kapitány Ágnes és Kapitány Gábor több mint negyven éve aktív résztvevői a hazai felsőoktatásnak, tanítottak többek között az ELTE Kulturális Antropológia Tanszékén, az ELTE és a Pécsi Tudományegyetem doktori iskolájában, 2000 óta pedig a MOME egyetemi tanárai. Itt több, így a Designkultúra, a Design- és művészetmenedzsment szakok megalapításában, korszerűsítésében, valamint a MOME Doktori Iskola PhD- képzésének az akkreditációjában is szerepet vállaltak, s a mai napig alakítói az iskola életének. 

Kapitány Ágnes és Kapitány Gábor kutatói pályája a kezdetektől összefonódott. Kiterjedt munkásságuk a nyolcvanas évektől kezdve a rendszerváltozáson keresztül napjainkig követi végig a társadalmi értékek, értékrendszerek változását. Több mint harminc könyvet és háromszáznál több tanulmányt publikáltak együtt, közös életművük megkerülhetetlen az értékszociológia, a kulturális és vizuális antropológia, a kultúra- és szimbolizációkutatás, a tárgykultúra, a mindennapi élet kultúrája, a világképek, a túlélési stratégiák, valamint a motivációelméletek kutatásának a területén generációk szakemberei nőttek fel műveiket olvasva. 

Gazdag szellemi életművük legújabb darabja, A mindennapi élet magyarságszimbólumai – a három kiadást megért Magyarságszimbólumok folytatásaként – 2023-ban jelent meg. Új könyvük azért is nagyon izgalmas olvasmány, mert megismételték hozzá az 1997-es, országos mintán végzett kutatásukat, így huszonhat év távlatából vizsgálva, hogy a mindennapi élet mely elemei játszanak szerepet identitásunk alakulásában. 

Tudományos eredményeikért 2004-ben kapták meg az MTA doktora címet, 2016-ban pedig Széchenyi-díjjal ismerték el sokrétű munkásságukat. A díjak sorát gyarapítja novembertől a Moholy-Nagy-díj, amellyel olyan személyiségek munkáját, életművét kívánja elismerni az egyetem, akiknek kiemelkedő alkotói, kutatói, művészeti tevékenysége az intézménnyel és névadójával azonos értékeken alapul. 

A Moholy-Nagy László ma is érvényes gondolatainak, ideáinak közvetítését szolgáló díjban részesült többek között Hattula Moholy-Nagy archeológus, Hannes Böhringer művészetfilozófus, Passuth Krisztina művészettörténész, Karole P. B. Vail kurátor, Botár Olivér művészettörténész, Stefan Lengyel formatervező, Rubik Ernő, valamint 2023-ban Gazdag Gyula filmrendező. Őket és a MOME közösségét a kreativitás mellett az integratív gondolkodás, a szellemi innováció és a felelősségteljes alkotói attitűd köti össze. 

 

További információk a Moholy-Nagy-díjról, annak történetéről és a díjtárgyról: 
https://mome.hu/hu/moholy-nagy-dij 

További hírek

Melyek a rovarmágnes növények, mit kell tenni, ha méhlegelőt szeretnénk a kertünkbe? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre válaszolt a Hegyvidéki Önkormányzat április végi beporzóbarát programja, amelynek szakmai partnere a MOME volt. A kedvezményes magkeverékvásár mellett a látogatók előadásokat hallhattak a témában, és benézhettek a MOME méhcsaládjaihoz is.

Három diplomafilm, Balogh Mirjana Wish You Were Ear, Tőkés Anna Az utolsó dobás (The Last Drop), valamint Sárdi Kata Üvegház (Glasshouse) című alkotása is versenyez a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztiválon. A Friss Hús Magyarországon elsőként vált Oscar-kvalifikáló fesztivállá, így egyes kategóriák díjazottjai automatikusan nevezési jogot nyernek az Oscar-díjra.

Újabb két családdal bővült a tavaly ökológiai és oktatási céllal indult MOME-méhészet: az április 30-án, a méhek napján tartott kaptáravatón Mézengúzék és Pempőék költöztek Tóték és Mézgáék mellé; a négy méhcsalád együtt sokat tehet a negyed ökoszisztémájáért. Az esemény egyszerre volt közösségi ünnep és ismeretterjesztő foglalkozás, a résztvevők még friss gyümölcsvirágmézet is pergethettek.