Magyarország legismertebb társadalomtudós kutatópárosát ismerték el az idei Moholy-Nagy-díjjal

Date:
Tanítható-e a tolerancia? Ez a kiindulópontja Kapitány Ágnes és Kapitány Gábor társadalomkutatói munkásságának, hiszen a kultúrantropológia nemcsak egy tudomány, hanem eszköz is, amellyel a világ jobbá tehető. A két tudósnak az egyetem november 28-án tartott Őszi Címátadó és Moholy-Nagy-díj-átadó ünnepségén Koós Pál rektor adta át a MOME közösségének elismerését is szimbolizáló díjat.

A Moholy-Nagy-díj kuratóriumának indoklása szerint „jelölésük a páratlanul gazdag és kiemelkedő szakmai tevékenységük elismerésén túl az intézmény alapjaihoz való visszanyúlást, azok tiszteletét jelképezi a MOME közössége számára”. 

Kapitány Ágnes társadalomkutató, Széchenyi-díjas professor emerita és Kapitány Gábor társadalomkutató, író, Széchenyi-díjas egyetemi magántanár több mint negyven éve aktív résztvevői a hazai felsőoktatásnak, 2000 óta a MOME egyetemi tanárai. Itt több szak, így a Designkultúra, valamint a Design- és művészetmenedzsment szakok megalapításában, korszerűsítésében, továbbá a MOME Doktori Iskola PhD- képzésének az akkreditációjában is szerepet vállaltak, s a mai napig alakítói az iskola életének. 

A két társadalomtudós kutatói pályája a kezdetektől összefonódott. Kiterjedt munkásságuk a nyolcvanas évektől kezdve a rendszerváltozáson keresztül napjainkig követi végig a társadalmi értékek, értékrendszerek változását. Több mint harminc könyvet és háromszáznál több tanulmányt publikáltak együtt, közös életművük megkerülhetetlen az értékszociológia, a kulturális és vizuális antropológia, a kultúra- és szimbolizációkutatás, a tárgykultúra, a mindennapi élet kultúrája, a világképek, a túlélési stratégiák, valamint a motivációelméletek kutatásának a területén generációk szakemberei nőttek fel műveiket olvasva. Tudományos eredményeikért 2004-ben kapták meg az MTA doktora címet, 2016-ban pedig Széchenyi-díjjal ismerték el sokrétű munkásságukat. Díjaik sorát gyarapítja most már a Moholy-Nagy-díj is, amellyel olyan személyiségek munkáját, életművét kívánja elismerni az egyetem, akiknek kiemelkedő alkotói, kutatói, művészeti tevékenysége az intézménnyel és névadójával azonos értékeken alapul. 

A díjazottak tudományos tevékenységét Keszeg Anna egyetemi docens, oktatási tevékenységüket pedig German Kinga egyetemi docens méltatta ünnepi beszédben. A laudációk után Koós Pál rektor köszöntötte a Kapitány házaspárt, majd ünnepélyesen átadta nekik az Ádám Krisztián Ferenczy Noémi-díjas ötvösművész, a MOME Design Intézet oktatója tervezte Moholy-Nagy-díjat. Ezután a két társadalomtudós közös előadását hallgathatta meg a közönség.  

„Egész életünkben szimbolikus megnyilvánulások elemzésével foglalkoztunk. Alapvető célunk megérteni és megértetni a világ szimbolikus megközelítésének sajátosságait, természetét és működését, s mivel a szimbólumhasználat mind a világ megismerésének, mind mások befolyásolásának igen hatékony eszköze, rendkívül fontosnak tartjuk, hogy minél több ember, lehetőleg mindenki képes legyen tudatosan használni ezt az eszközt” – idézett előadásában A szimbolizáció – Hogyan cselekszünk szimbólumokkal? című könyvükből Kapitány Ágnes.  

„Ne hidd, hogy egymagad nem tehetsz semmit, mert oly kicsi pont vagy a világban. Egy ember is szembeszállhat akár az egész világgal is, mert a pillangóeffektus folytán igenis lehet akkora hatása, mint a világ bármely hatalmas erőinek” – folytatta a gondolatmenetet fenti könyvükből Kapitány Gábor.  

A Moholy-Nagy-díj-átadót idén a doktori fokozatok és a habilitációs címek átadása előzte meg. Doktori fokozatot szerzett Csernák Janka social design kutató, Kellner Balázs kultúrakutató-esztéta, Kormos Anna Zsófia divattervező, Szerencsés Rita social design kutató, Turcsány Villő médiaművész, Fiáth Henrietta designteoretikus és Ducki Tamás animációs tervezőművész. Habilitációs oklevelet kapott A művészeti kutatás ellentmondásai című előadásáért Erhardt Miklós médiaművész.  

Az ünnepség fényét Szokolay Dongó Balázs, a népi fúvós hangszerek mestere és Lisztes Jenő cimbalomművész rövid zenei előadásai emelték.  

More news

AR-szimpózium, Zenctuary VR+, Waterside Voices – csak néhány azok közül az izgalmas kutatási projektek közül, amelyek számára a MOME Pályázati és Fejlesztési Igazgatóság sokmilliós forrást szerzett az elmúlt évben. Ezek között van a városfejlesztés, a természetvédelem, a kortárs tánc, valamint az egészségügy terén fejlesztett innovatív VR-technológiai kutatás is. A MOME számára kiemelt fontosságú, hogy a 21. század komplex kihívásaira válaszoló projektjei változó finanszírozási környezetben is megvalósuljanak, ezért a pályázati források feltárása és azok hatékony kihasználása stratégiai jelentőségűvé vált.

Miért lehet vonzó a MOME a fiatalok számára? Ezt a kérdést járta körbe a 8. Konnekt Live pályaorientációs fesztiválon a MOME-t képviselve Ruppert Dániel, formatervező, oktató, Svarcz Enikő Animáció szakos hallgató, Parag András Textiltervezés BA szakos hallgató és Sirály Dóra grafikus, MOME-alumna. Többek között arról beszélgettek a 16-20 éves korú közönséggel, hogy miről szól egy adott szak, hogyan lehet bekerülni a MOME-ra, és milyen karrierlehetőségek várhatók az egyetem elvégzése után.

Az új darabokat, amelyek helyet kaptak a hat, MOME-alkotásokat bemutató vitrinben, mától lehet megtekinteni a Nemzeti Múzeum Kupolatermében. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem jelenlegi és végzett hallgatóinak műveiből válogatott Határvonalakon című kiállítás a nemrég nyílt Ragyogj! – Ékszerek ideje tárlat része; az őskőkortól napjainkig felvonultatott műtárgyak mellett a kortárs ékszertervezés izgalmas és sokrétű világa elevenedik meg az anyagban. A darabok a természet, a tér, a test, az emlékezet és a képzelet tematikái köré csoportosulnak, bemutatva a MOME képzésének egyedi szemléletét.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121