Magyarország legismertebb társadalomtudós kutatópárosát ismerték el az idei Moholy-Nagy-díjjal

Date:
Tanítható-e a tolerancia? Ez a kiindulópontja Kapitány Ágnes és Kapitány Gábor társadalomkutatói munkásságának, hiszen a kultúrantropológia nemcsak egy tudomány, hanem eszköz is, amellyel a világ jobbá tehető. A két tudósnak az egyetem november 28-án tartott Őszi Címátadó és Moholy-Nagy-díj-átadó ünnepségén Koós Pál rektor adta át a MOME közösségének elismerését is szimbolizáló díjat.

A Moholy-Nagy-díj kuratóriumának indoklása szerint „jelölésük a páratlanul gazdag és kiemelkedő szakmai tevékenységük elismerésén túl az intézmény alapjaihoz való visszanyúlást, azok tiszteletét jelképezi a MOME közössége számára”. 

Kapitány Ágnes társadalomkutató, Széchenyi-díjas professor emerita és Kapitány Gábor társadalomkutató, író, Széchenyi-díjas egyetemi magántanár több mint negyven éve aktív résztvevői a hazai felsőoktatásnak, 2000 óta a MOME egyetemi tanárai. Itt több szak, így a Designkultúra, valamint a Design- és művészetmenedzsment szakok megalapításában, korszerűsítésében, továbbá a MOME Doktori Iskola PhD- képzésének az akkreditációjában is szerepet vállaltak, s a mai napig alakítói az iskola életének. 

A két társadalomtudós kutatói pályája a kezdetektől összefonódott. Kiterjedt munkásságuk a nyolcvanas évektől kezdve a rendszerváltozáson keresztül napjainkig követi végig a társadalmi értékek, értékrendszerek változását. Több mint harminc könyvet és háromszáznál több tanulmányt publikáltak együtt, közös életművük megkerülhetetlen az értékszociológia, a kulturális és vizuális antropológia, a kultúra- és szimbolizációkutatás, a tárgykultúra, a mindennapi élet kultúrája, a világképek, a túlélési stratégiák, valamint a motivációelméletek kutatásának a területén generációk szakemberei nőttek fel műveiket olvasva. Tudományos eredményeikért 2004-ben kapták meg az MTA doktora címet, 2016-ban pedig Széchenyi-díjjal ismerték el sokrétű munkásságukat. Díjaik sorát gyarapítja most már a Moholy-Nagy-díj is, amellyel olyan személyiségek munkáját, életművét kívánja elismerni az egyetem, akiknek kiemelkedő alkotói, kutatói, művészeti tevékenysége az intézménnyel és névadójával azonos értékeken alapul. 

A díjazottak tudományos tevékenységét Keszeg Anna egyetemi docens, oktatási tevékenységüket pedig German Kinga egyetemi docens méltatta ünnepi beszédben. A laudációk után Koós Pál rektor köszöntötte a Kapitány házaspárt, majd ünnepélyesen átadta nekik az Ádám Krisztián Ferenczy Noémi-díjas ötvösművész, a MOME Design Intézet oktatója tervezte Moholy-Nagy-díjat. Ezután a két társadalomtudós közös előadását hallgathatta meg a közönség.  

„Egész életünkben szimbolikus megnyilvánulások elemzésével foglalkoztunk. Alapvető célunk megérteni és megértetni a világ szimbolikus megközelítésének sajátosságait, természetét és működését, s mivel a szimbólumhasználat mind a világ megismerésének, mind mások befolyásolásának igen hatékony eszköze, rendkívül fontosnak tartjuk, hogy minél több ember, lehetőleg mindenki képes legyen tudatosan használni ezt az eszközt” – idézett előadásában A szimbolizáció – Hogyan cselekszünk szimbólumokkal? című könyvükből Kapitány Ágnes.  

„Ne hidd, hogy egymagad nem tehetsz semmit, mert oly kicsi pont vagy a világban. Egy ember is szembeszállhat akár az egész világgal is, mert a pillangóeffektus folytán igenis lehet akkora hatása, mint a világ bármely hatalmas erőinek” – folytatta a gondolatmenetet fenti könyvükből Kapitány Gábor.  

A Moholy-Nagy-díj-átadót idén a doktori fokozatok és a habilitációs címek átadása előzte meg. Doktori fokozatot szerzett Csernák Janka social design kutató, Kellner Balázs kultúrakutató-esztéta, Kormos Anna Zsófia divattervező, Szerencsés Rita social design kutató, Turcsány Villő médiaművész, Fiáth Henrietta designteoretikus és Ducki Tamás animációs tervezőművész. Habilitációs oklevelet kapott A művészeti kutatás ellentmondásai című előadásáért Erhardt Miklós médiaművész.  

Az ünnepség fényét Szokolay Dongó Balázs, a népi fúvós hangszerek mestere és Lisztes Jenő cimbalomművész rövid zenei előadásai emelték.  

More news

Látványos videó készült az XX Trianguli (XX Tri) nevű vörös óriáscsillag felszínén megjelenő csillagfoltok időbeli változásáról, amelyet a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) adattudósai, Radványi Ádám és Varga Viktor készítettek. A Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam (AIP) és a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézetének kutatói 16 éves méréssorozat alapján rekonstruálták a vörös óriáscsillag felszínén megjelenő, az átlagosnál hűvösebb területek, úgynevezett csillagfoltok időbeli változását, melyet a két szakember adatvizualizációs animációval tett közérthetővé.

Milyen terápiás hatása lehet egy szép virtuális természeti sétának vagy a kertészkedésnek az immerzív térben? Többek közt ezekre a kérdésekre keresi a választ a MOME FutureCare Labban a Bakk Ágnes Karolina PhD vezetésével zajló Zenctuary VR+ projekt, amely kiemelkedő, közel 1 millió eurós támogatást nyert a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal HU-rizont pályázatán. Az egészségügyi intézmények számára fejlesztett virtuális természeti környezet, amely a tervek szerint rehabilitációs és diagnosztikai célokat is szolgál, javítani tudja majd a betegek ellátását, az idősek életminőségét, elősegíti a regenerálódást, és csökkenti az egészségügyi dolgozók terhelését.

„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a MOME Doktori Iskola vezetőjeként folytathatom a munkámat egy olyan intézményben, amely mindig is az innováció, a kreativitás és a minőség szinonimája volt” – ezekkel a szavakkal fogadta el Szalontai Ábel egyetemi tanár kinevezését a Doktori Iskola élére, mely mostantól 2025. december 31-ig szól.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121