Megtekinthetők a tavaszi Humánökológia és design előadássorozatról készült felvételek

Date:
A tavaszi félévben a MOME Elméleti Intézet és Haba Péter koordinálásával és az ELTE Humánökológia mesterszak közreműködésével Humánökológia és design címmel rendezett előadássorozatot, melynek előadásait most minden érdeklődő megtekintheti.

Az első előadás során Takács-Sánta András, humánökológus, az ELTE Humánökológia MA szakigazgatója járta körbe az ökológiai válság kapcsán felmerülő, mindannyiunk jövőjét befolyásoló alapkérdéseket.

A sorozat második előadásában Lányi András filozófus, az ELTE Humánökológia MA szak alapítója, aki a globális ökológiai válság társadalmi recepcióját, az ebből fakadó morális dilemmákat és a fejlődés/fenntarthatóság fogalmak körüli zavart járta körül. 

A harmadi előadásban Antal Miklós ökológiai közgazdász, az MTA-ELTE Lendület Új Vízió Kutatócsoportjának vezetője és az ELTE Humánökológia mesterszak oktatója volt a vendégünk, aki a világ alapvető közgazdasági struktúráinak körüljárása után a közgazdaságtan ökológiai reformjáról beszélt.

Munkácsy Béla energiaföldrajz-kutató, az ELTE TTK Környezet- és Tájföldrajzi Tanszékének adjunktusa, az ELTE Humánökológia MA szak oktatója előadásában a szélerőművek és a táj kapcsolatát vizsgálta:

"Korunk szélturbinája szembetűnő elemként jelenik meg a tájban. Minden olyan elképzelés, ami ennek elrejtését, takarását célozza, összeegyeztethetetlen magával a technológiával. Érthető tehát az a törekvés, ami a jobb tájba illesztést célozza, ám gyakran ennél is hatékonyabb eszköz a közösségi tervezés vagy a gazdasági érdekeltség kialakítása. Néhány esettanulmány segítségével ezeket az eszközöket tekinti át az előadás."

A tavaszi Humánökológia és design előadássorozat ötödik részében Jakabfi-Kovács Boglárka építész, fenntartható design oktató, és Juhász Janka építész (mindketten a MOME Doktori Iskola hallgatói) előadása hallható a rendszerszemléletű designról és a proenvironmentális építész szerepekről.

A Humánökológia és design című előadássorozat utolsó részében Poszthumanizmus és design

témában tart előadást Schneider Ákos (az Elméleti Intézet oktatója, designkultúra-kutató, MOME Doktori Iskola végzett hallgatója) valamint meghallgathatjuk Szalai Dániel (a MOME Doktori Iskola hallgatója, képzőművész) A transztehén felé című előadását.

More news

A Jövő Egyeteme a MOME fejlesztéséről és átfogó megújulásáról szól, ami az idei év egyik kiemelt fókuszpontja. Az elmúlt időszakban tizenkét munkacsoport dolgozott a programon, akik a Jövő Egyeteme Műhely vezetésével, az egyetem polgárainak széleskörű bevonásával megvalósították a MOME történetének legátfogóbb tervezési folyamatát és kidolgozták a 2023 decemberében a Szenátus által támogatott Jövő Egyeteme program, azaz a „Három Iskola modell” részletes implementációs tervét. Most pedig újabb mérföldkőhöz ért az egyetem. 2024. július 18-án tartott ülésén a MOME Szenátusa meggyőző többséggel és ellenszavazat nélkül támogatásáról biztosította a tervezetet, így tovább folytatódhat a közös munka annak érdekében, hogy jövő télen életbe léphessen az új struktúra, és a MOME Európa meghatározó design-felsőoktatási intézményévé váljon...

A világ egyik legrangosabb digitális művészeti fesztiváljára, az Ars Electronica 2024-re kapott meghívást egyetemünk. A nagy múltú fesztivál Campus-sorozatában minden évben bemutat egy-egy művészeti egyetemet; a kiállítást a linzi egyetemmel közösen szervezik – Linz főterén ezúttal a MOME hallgatói mutatkozhatnak be. Kárpáti Judit Eszter, Esteban de la Torre és Nagy Ágoston kurátorok az elmúlt évek kiemelkedő diplomamunkáiból válogattak.

Új szimbólummal bővült azoknak az emléktárgyaknak a köre, amelyeket a MOME közösségének a tagjai egyetemi pályafutásuk különböző mérföldköveit elhagyva vehetnek át. Az összetartozást erősítő új jelkép egy esztergálással, forgácsolással készült polírozott felületű bronztárgy, a koncepció alapja a MOME emblémájából kiemelt „O” betű. A Fülöp József rektor kezdeményezésére alkotott tárgyat Ádám Krisztián, a MOME mesteroktatója tervezte, és 2024-től valamennyi képzési szint végzősei vehetik át az oklevelükkel együtt.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121