Megtekinthetők a tavaszi Humánökológia és design előadássorozatról készült felvételek

Dátum: 2022.11.06
A tavaszi félévben a MOME Elméleti Intézet és Haba Péter koordinálásával és az ELTE Humánökológia mesterszak közreműködésével Humánökológia és design címmel rendezett előadássorozatot, melynek előadásait most minden érdeklődő megtekintheti.

Az első előadás során Takács-Sánta András, humánökológus, az ELTE Humánökológia MA szakigazgatója járta körbe az ökológiai válság kapcsán felmerülő, mindannyiunk jövőjét befolyásoló alapkérdéseket.

A sorozat második előadásában Lányi András filozófus, az ELTE Humánökológia MA szak alapítója, aki a globális ökológiai válság társadalmi recepcióját, az ebből fakadó morális dilemmákat és a fejlődés/fenntarthatóság fogalmak körüli zavart járta körül. 

A harmadi előadásban Antal Miklós ökológiai közgazdász, az MTA-ELTE Lendület Új Vízió Kutatócsoportjának vezetője és az ELTE Humánökológia mesterszak oktatója volt a vendégünk, aki a világ alapvető közgazdasági struktúráinak körüljárása után a közgazdaságtan ökológiai reformjáról beszélt.

Munkácsy Béla energiaföldrajz-kutató, az ELTE TTK Környezet- és Tájföldrajzi Tanszékének adjunktusa, az ELTE Humánökológia MA szak oktatója előadásában a szélerőművek és a táj kapcsolatát vizsgálta:

"Korunk szélturbinája szembetűnő elemként jelenik meg a tájban. Minden olyan elképzelés, ami ennek elrejtését, takarását célozza, összeegyeztethetetlen magával a technológiával. Érthető tehát az a törekvés, ami a jobb tájba illesztést célozza, ám gyakran ennél is hatékonyabb eszköz a közösségi tervezés vagy a gazdasági érdekeltség kialakítása. Néhány esettanulmány segítségével ezeket az eszközöket tekinti át az előadás."

A tavaszi Humánökológia és design előadássorozat ötödik részében Jakabfi-Kovács Boglárka építész, fenntartható design oktató, és Juhász Janka építész (mindketten a MOME Doktori Iskola hallgatói) előadása hallható a rendszerszemléletű designról és a proenvironmentális építész szerepekről.

A Humánökológia és design című előadássorozat utolsó részében Poszthumanizmus és design

témában tart előadást Schneider Ákos (az Elméleti Intézet oktatója, designkultúra-kutató, MOME Doktori Iskola végzett hallgatója) valamint meghallgathatjuk Szalai Dániel (a MOME Doktori Iskola hallgatója, képzőművész) A transztehén felé című előadását.

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

A Q&Alumni sorozatunk első írásos interjújában Harsány Patrícia 2021-es Fémművesség MA-alumna mesélt nekünk a MOME-n töltött éveiről: az egyetemi közösségről, a mindig izgalmas kolis élményekről, a kollaboratív projektekről. Az ékszertervező azóta is aktívan vesz részt a szakmában és a MOME életében is, Milánótól a Zugligeti útig zajlanak projektjei. Ezekről a munkákról is beszámolt Patrícia.

Magyarország volt a díszvendége, a MOME Anim pedig kiemelt szereplője a világ egyik legrangosabb animációs eseményének, a júniusi 8–14. között megrendezett Annecyi Nemzetközi Animációs Filmfesztiválnak és a MIFA szakmai vásárnak. Az egyetem sokszínű animációs közössége hallgatói alkotásokkal, filmtervekkel, installációkkal és szakmai előadásokkal képviselte világszínvonalú oktatását.