Megtekinthetők a tavaszi Humánökológia és design előadássorozatról készült felvételek

Date:
A tavaszi félévben a MOME Elméleti Intézet és Haba Péter koordinálásával és az ELTE Humánökológia mesterszak közreműködésével Humánökológia és design címmel rendezett előadássorozatot, melynek előadásait most minden érdeklődő megtekintheti.

Az első előadás során Takács-Sánta András, humánökológus, az ELTE Humánökológia MA szakigazgatója járta körbe az ökológiai válság kapcsán felmerülő, mindannyiunk jövőjét befolyásoló alapkérdéseket.

A sorozat második előadásában Lányi András filozófus, az ELTE Humánökológia MA szak alapítója, aki a globális ökológiai válság társadalmi recepcióját, az ebből fakadó morális dilemmákat és a fejlődés/fenntarthatóság fogalmak körüli zavart járta körül. 

A harmadi előadásban Antal Miklós ökológiai közgazdász, az MTA-ELTE Lendület Új Vízió Kutatócsoportjának vezetője és az ELTE Humánökológia mesterszak oktatója volt a vendégünk, aki a világ alapvető közgazdasági struktúráinak körüljárása után a közgazdaságtan ökológiai reformjáról beszélt.

Munkácsy Béla energiaföldrajz-kutató, az ELTE TTK Környezet- és Tájföldrajzi Tanszékének adjunktusa, az ELTE Humánökológia MA szak oktatója előadásában a szélerőművek és a táj kapcsolatát vizsgálta:

"Korunk szélturbinája szembetűnő elemként jelenik meg a tájban. Minden olyan elképzelés, ami ennek elrejtését, takarását célozza, összeegyeztethetetlen magával a technológiával. Érthető tehát az a törekvés, ami a jobb tájba illesztést célozza, ám gyakran ennél is hatékonyabb eszköz a közösségi tervezés vagy a gazdasági érdekeltség kialakítása. Néhány esettanulmány segítségével ezeket az eszközöket tekinti át az előadás."

A tavaszi Humánökológia és design előadássorozat ötödik részében Jakabfi-Kovács Boglárka építész, fenntartható design oktató, és Juhász Janka építész (mindketten a MOME Doktori Iskola hallgatói) előadása hallható a rendszerszemléletű designról és a proenvironmentális építész szerepekről.

A Humánökológia és design című előadássorozat utolsó részében Poszthumanizmus és design

témában tart előadást Schneider Ákos (az Elméleti Intézet oktatója, designkultúra-kutató, MOME Doktori Iskola végzett hallgatója) valamint meghallgathatjuk Szalai Dániel (a MOME Doktori Iskola hallgatója, képzőművész) A transztehén felé című előadását.

More news

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) erdőtelepítő programjának keretében ezúttal – a Duna-Dráva Nemzeti Park szakembereivel összefogva – Vízvár területén telepítenek erdőt az egyetem hallgatói és dolgozói. A november 14–16-ra meghirdetett akciót a hét elején a témához kapcsolódó szakmai programok előzik meg az egyetem budapesti campusán. A MOME Zero program keretében november 12-én délután a biomimézis témájával foglalkozó tel-avivi kutató, Yael Helfman-Cohen tart előadást, 13-án pedig Gálhidy László biológus, a WWF Magyarország Erdő programjának vezetője érkezik a MOME-ra.

A varázslatos Zoom alkotója, a sajtótörténet, a magazinok hőskorának meghatározó alakja, a The New Yorker, a Rolling Stone, a New York és a Playboy révén ismertté vált Bányai István grafikus idén lenne hetvenöt éves. Az alkotó alma matere, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem november végén a grafikus életművéből mutat be válogatást, kiállítással tiszteleg a művész előtt, amelyen kortárs nézőpontból mutatja be munkásságát végre itthon is.

Egy tárgy, amiből erőt meríthet tulajdonosa... – így jellemezte a Highlights of Hungary új díjtárgyát Szalai Bálint designer, aki Király Adrienn-nel, ugyancsak formatervező alkotótársával közösen tervezte meg az idén második évtizedébe lépő esemény új díjtárgyát. 2024 díjazottjai már ezt a díjat vehették át, a Kreatív különdíját pedig Temesi Apol, a MOME adjunktusa, a Your Nature kollekció megalkotója kapta. Mindhárman a MOME-alumni tagjai, aktív kapcsolatban alma materükkel.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121