Merj álmodni: a MOME a legszemélyesebb pályaorientációs fesztiválon

Dátum: 2024.12.15
Miért lehet vonzó a MOME a fiatalok számára? Ezt a kérdést járta körbe a 8. Konnekt Live pályaorientációs fesztiválon a MOME-t képviselve Ruppert Dániel, formatervező, oktató, Svarcz Enikő Animáció szakos hallgató, Parag András Textiltervezés BA szakos hallgató és Sirály Dóra grafikus, MOME-alumna. Többek között arról beszélgettek a 16-20 éves korú közönséggel, hogy miről szól egy adott szak, hogyan lehet bekerülni a MOME-ra, és milyen karrierlehetőségek várhatók az egyetem elvégzése után.

Nagy érdeklődés övezte november közepén a MOME csapatát a CEU-ban tartott KonnektLive pályaorientációs fesztiválon, ahol idén 800 résztvevővel zajlott az esemény. A többség arra kereste a választ, hogy mit takar egy adott szak, hogyan lehet a lehető legeredményesebben felkészülni a felvételire, hogyan lehet jelentkezni, és hogy mégis hogyan lehet elhelyezkedni az egyetem elvégzése után, milyen karrierutak várják a diploma után a hallgatókat, meg lehet-e élni egy MOME-s szak elvégzése után. 

  

„Ki kell találni, hogy mi leszek, de nem az a fontos, hogy akkor ebből hogyan fogok megélni”– hangsúlyozta Ruppert Dániel, formatervező, egykori MOME-s hallgató, aki ma a Mobility Lab oktatója. A beszélgetésre még Szegedről is érkeztek érdeklődők.  

  

Svarcz Enikő az animációval kapcsolatban tartott előadást, a szakma sokszínűségét és az izgalmas fejlődési lehetőségeket emelte ki: a filmipartól kezdve a videójáték-fejlesztésen át nagyon sokféle utat járhat be valaki, miután elvégzi a MOME képzését. 

  

Parag András az egyik idei kurzusmunkáját és a felvételi portfólióját is elvitte, hogy az érdeklődő fiatalok élőben is megtapasztalhassák, miről is szól maga a textiltervezés. Az interaktív, közvetlen, jó hangulatú beszélgetésen nagyjából 25-35 diák vett részt, akik nagyon kíváncsiak voltak, hogy mégis hogyan kell elképzelni egy tanévet a MOME-n, milyen feladatok vannak évközben, milyen lehetőségek vannak, hogy valaki megmutassa, bemutassa tehetségét és önmagát. 

  

Sirály Dóra grafikus pedig kiemelte a hallgatóságnak, mennyire fontos az adott szakmában a felkészültség, a tanulás, ugyanis a leggyakoribb kérdések között szerepelt, hogy „Muszáj-e tanulni ahhoz, hogy grafikusként dolgozhassak?". Mint a szakember kifejtette, a folyamatos önfejlesztés és a portfólióépítés elengedhetetlen, ha valaki helyt akar állni. 

 

A legtöbb résztvevő, akiknek 76%-a középiskolás volt, igen hasznosnak tartotta az eseményt, egyikük megjegyezte, hogy számára a LIVE olyan élmény volt, amely ráébresztette, hogy a világ hatalmas és rengeteg lehetőség várja, és azzal kell foglalkoznia, amit nagyon szeret. A MOME szakembereinek közvetlensége és hitelessége egyértelműen hozzájárult ahhoz, hogy a fiatalok valós képet kapjanak a kreatív szakmákról és a hozzájuk vezető útról. Az esemény nemcsak irányt mutatott, hanem motivációt is adott, hogy merjenek nagyot álmodni. 

 

Ha szeretnéd bejárni a régió egyik legizgalmasabb campusát a Mobility Labtől a műhelyeken át a legendás Gond-űzőig egy kis “osztálykirándulás" keretében, a MOME nyitva áll előtted is, csak írj egy e-mailt a brand@-ra, és felvesszük veled a kapcsolatot! 

További hírek

Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.

Ismét indul a CheckINN Revitalizátor ötletverseny, amelynek célja az elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek és épületek turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek díjazása.

A technológia, a művészet és az elméleti kutatás határterületeit vizsgálja az Immersive Beats: 360-degree music video joint hackathon, amelyet a MOME Média design szak és a koreai Chung-Ang University közösen szervez. A hatnapos eseményen magyar és dél-koreai hallgatók AI-eszközöket is felhasználva egyesítik a zenét, a mesterséges intelligenciát és az immerzív filmes technológiákat, hogy egyedi 360 fokos víziókat komponálva videóklipeket hozzanak létre. A projekt nemcsak kreatív kísérlet, de egy hosszú távú nemzetközi kapcsolat fontos állomása is.