Merj álmodni: a MOME a legszemélyesebb pályaorientációs fesztiválon

Dátum: 2024.12.15
Miért lehet vonzó a MOME a fiatalok számára? Ezt a kérdést járta körbe a 8. Konnekt Live pályaorientációs fesztiválon a MOME-t képviselve Ruppert Dániel, formatervező, oktató, Svarcz Enikő Animáció szakos hallgató, Parag András Textiltervezés BA szakos hallgató és Sirály Dóra grafikus, MOME-alumna. Többek között arról beszélgettek a 16-20 éves korú közönséggel, hogy miről szól egy adott szak, hogyan lehet bekerülni a MOME-ra, és milyen karrierlehetőségek várhatók az egyetem elvégzése után.

Nagy érdeklődés övezte november közepén a MOME csapatát a CEU-ban tartott KonnektLive pályaorientációs fesztiválon, ahol idén 800 résztvevővel zajlott az esemény. A többség arra kereste a választ, hogy mit takar egy adott szak, hogyan lehet a lehető legeredményesebben felkészülni a felvételire, hogyan lehet jelentkezni, és hogy mégis hogyan lehet elhelyezkedni az egyetem elvégzése után, milyen karrierutak várják a diploma után a hallgatókat, meg lehet-e élni egy MOME-s szak elvégzése után. 

  

„Ki kell találni, hogy mi leszek, de nem az a fontos, hogy akkor ebből hogyan fogok megélni”– hangsúlyozta Ruppert Dániel, formatervező, egykori MOME-s hallgató, aki ma a Mobility Lab oktatója. A beszélgetésre még Szegedről is érkeztek érdeklődők.  

  

Svarcz Enikő az animációval kapcsolatban tartott előadást, a szakma sokszínűségét és az izgalmas fejlődési lehetőségeket emelte ki: a filmipartól kezdve a videójáték-fejlesztésen át nagyon sokféle utat járhat be valaki, miután elvégzi a MOME képzését. 

  

Parag András az egyik idei kurzusmunkáját és a felvételi portfólióját is elvitte, hogy az érdeklődő fiatalok élőben is megtapasztalhassák, miről is szól maga a textiltervezés. Az interaktív, közvetlen, jó hangulatú beszélgetésen nagyjából 25-35 diák vett részt, akik nagyon kíváncsiak voltak, hogy mégis hogyan kell elképzelni egy tanévet a MOME-n, milyen feladatok vannak évközben, milyen lehetőségek vannak, hogy valaki megmutassa, bemutassa tehetségét és önmagát. 

  

Sirály Dóra grafikus pedig kiemelte a hallgatóságnak, mennyire fontos az adott szakmában a felkészültség, a tanulás, ugyanis a leggyakoribb kérdések között szerepelt, hogy „Muszáj-e tanulni ahhoz, hogy grafikusként dolgozhassak?". Mint a szakember kifejtette, a folyamatos önfejlesztés és a portfólióépítés elengedhetetlen, ha valaki helyt akar állni. 

 

A legtöbb résztvevő, akiknek 76%-a középiskolás volt, igen hasznosnak tartotta az eseményt, egyikük megjegyezte, hogy számára a LIVE olyan élmény volt, amely ráébresztette, hogy a világ hatalmas és rengeteg lehetőség várja, és azzal kell foglalkoznia, amit nagyon szeret. A MOME szakembereinek közvetlensége és hitelessége egyértelműen hozzájárult ahhoz, hogy a fiatalok valós képet kapjanak a kreatív szakmákról és a hozzájuk vezető útról. Az esemény nemcsak irányt mutatott, hanem motivációt is adott, hogy merjenek nagyot álmodni. 

 

Ha szeretnéd bejárni a régió egyik legizgalmasabb campusát a Mobility Labtől a műhelyeken át a legendás Gond-űzőig egy kis “osztálykirándulás" keretében, a MOME nyitva áll előtted is, csak írj egy e-mailt a brand@-ra, és felvesszük veled a kapcsolatot! 

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

A víz ma még magától értetődő része az életünknek – de meddig? Diákok gondolták újra az alapvető anyag jövőjét a 2025-ös kreatív alkotópályázat keretében, amelyen 7–10. osztályosokból álló csapatok a második fordulóban MOME-mentorokkal dolgozták ki a terveiket. A júnus 25-i finálén tíz középiskolás csapat mutatta be az elképzeléseit, közülük négyet díjazott a MOME-oktatókból álló zsűri. Az első helyezést az Ísbíltúr, a másodikat a Bacsaók, a harmadikat a Code Noir csapat szerezte meg, míg a különdíjat a Newwave vihette haza. A rendszerszintű gondolkodást tükröző munkák arra figyelmeztetnek: a víz kérdése nem jövőbeli probléma – már most tennünk kell érte.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.