Minden a digitális nyomtatásról szólt a Textil /R/Evolúció szakmai nyílt napon

Dátum: 2023.05.09
Április 20-án a MOME TechPark filmstúdiója adott otthont a Textil /R/Evolúció szakmai napnak, melyen a digitális nyomtatás legújabb technológiáival ismerkedhettek meg az érdeklődők. A MOME, az Eurojet Hungária Kft., és Magyar Könnyűipari Szövetség szervezésében megvalósult programon az egyetem egykori hallgatói is előadtak.

Az esemény Tomcsányi Dóri és Balázs Viola, MOME alumnik előadásával indult, akik a 13 éve sikeresen működő TOMCSANYI márkáról, valamint a digitális nyomtatás és az egyetemen elsajátított tudás a brand életében betöltött szerepéről beszéltek.  
Dr. Kokasné Dr. Palicska Lívia, a Magyar Könnyűipari Szövetség elnöke, az európai fenntartható és körforgásos textilstratégiát ismertette a résztvevőkkel. Előadásából kiderült, hogy milyen kihívásokkal áll szemben jelenleg a textilipar, milyenek lesznek 2030-ra az uniós piacon forgalomba hozott textiltermékek, valamint szó esett fenntarthatósági kérdésekről és az OEKO-TEX tanúsítványok rendszeréről is. 

A „Fókuszban a digitális nyomtatás” című előadásán Németh Henriett, szervizvezető, avatta be az érdeklődőket, hogy milyen módokon és folyamatokon keresztül lehet textilt nyomtatni, és milyen berendezések állnak erre a célra rendelkezésre a szélesformátumú nyomtatóktól kezdve, a hőkezelést biztosító Transmatic kalandereken át egészen a digitális vágóberendezésekig. 


A belsőépítészeti dekorációk térnyerésével az elmúlt évtizedekben jelentősen megváltozott a textilek felhasználása. A jelenlévők megismerhették a Berger Textiles alapanyagait; mind a belsőépítészeti textileket és a dekorációs ipar számára kínált alapanyagokat is, köztük a Berger Samba-t, a világ elsőszámú backlit textiljét, a Luminát és a Revolution-t is, mely a rendezvény dekorációjául is szolgált. 

A résztvevők az előadók mellett három grandiózus nyomtatót is megismerhettek (egy Signracer 1600 UV nyomtatót, egy HP Stitch S500 Textilnyomtatót és egy Mutoh 461 UF Tárgynyomtatót), melyeken a Könnyűipari Szövetség munkatársai interkatív módon mutatták be a termékek gyártását.  

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

A víz ma még magától értetődő része az életünknek – de meddig? Diákok gondolták újra az alapvető anyag jövőjét a 2025-ös kreatív alkotópályázat keretében, amelyen 7–10. osztályosokból álló csapatok a második fordulóban MOME-mentorokkal dolgozták ki a terveiket. A júnus 25-i finálén tíz középiskolás csapat mutatta be az elképzeléseit, közülük négyet díjazott a MOME-oktatókból álló zsűri. Az első helyezést az Ísbíltúr, a másodikat a Bacsaók, a harmadikat a Code Noir csapat szerezte meg, míg a különdíjat a Newwave vihette haza. A rendszerszintű gondolkodást tükröző munkák arra figyelmeztetnek: a víz kérdése nem jövőbeli probléma – már most tennünk kell érte.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.