Mit mondhat el az anyag?

Dátum: 2022.04.08
Budapesten járt a HAWK Hochschule Hildesheim/Holzminden/Göttingen professzora. Egy nemzetközi együttműködés keretében látogatott egyetemünkre a 2020-ban Herbert-Hofman díjat nyert Prof. Melanie Isverding, aki az anyagokról és a hozzájuk kapcsolható narratívák lehetőségeiről tartott előadást és workshopot az Ékszer és fémművesség MA hallgatói számára.

Isverding, az ékszer és fémművesség professzora márciusban tartott prezentációjában az anyagokról, és azoknak különféle felhasználásairól, jelentőségéről adott elő. A design és a művészet kreatív folyamataiban az anyagnak fontos szerep jut: egyszerre kapcsolódik az ötletekhez és a formákhoz. A tárgyalkotásban, fémművességben az anyagválasztás és -használat alapvetően üzenetet hordoz, ugyanakkor kifejezést - vagy jelentés- és képhordozó anyag funkcióját is betöltheti. 

Az anyagban rejlő jelentéstartalmat annak történetisége határozza meg. Ez a szemantika magában foglalja mindazokat a mellékjelentéseket és értékeket, amelyekkel egy anyag története (azaz természeti, földrajzi, gazdasági, társadalmi és kulturális eredete, felhasználása és értékelése), származása miatt rendelkezik.   

Ha az anyag szemantikáját a felszín alatt is megvizsgáljuk, akkor láthatjuk, hogy a saját anyagválasztásunk hogyan támogathatja a gondolatainkat, és hogyan változtathatja meg a narratívánkat.  Az anyag és a motívum használatának, valamint jelentésének a vizsgálata itt is fontos, mivel ez a reflexió teszi lehetővé, hogy a saját alkotói folyamataink tudatosabbá váljanak, és a bennük rejlő kapcsolat olvasható legyen” - olvashatjuk a professzor előadásának ajánlójában. 

A németországi professzor Vági Flóra MOME Ékszer és fémműves MA szakvezető meghívására látogatott intézményünkbe.

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.

Az egyetem jelenéről, jövőjéről, az igazi MOME-identitásról és az álmokról is szó esett az idei diplomaosztón, amelyen nemcsak háromszázhúsz hallgató vehette át diplomáját, de új hagyományokkal is gazdagodott az egyetem legszebb ünnepe. Az eseménynek ezúttal a RaM-ArT Színház adott otthont, ahol az alapszakos és mesterszakos végzősök mellett rektori különdíjasokat, jubilálókat, valamint a Wartha-díj és az Etikus Építészeti Viselkedés Díj kitüntetettjeit is köszöntték. Ilyen volt a MOME Diplomaosztója 2025–ben!