Mit mondhat el az anyag?

Dátum: 2022.04.08
Budapesten járt a HAWK Hochschule Hildesheim/Holzminden/Göttingen professzora. Egy nemzetközi együttműködés keretében látogatott egyetemünkre a 2020-ban Herbert-Hofman díjat nyert Prof. Melanie Isverding, aki az anyagokról és a hozzájuk kapcsolható narratívák lehetőségeiről tartott előadást és workshopot az Ékszer és fémművesség MA hallgatói számára.

Isverding, az ékszer és fémművesség professzora márciusban tartott prezentációjában az anyagokról, és azoknak különféle felhasználásairól, jelentőségéről adott elő. A design és a művészet kreatív folyamataiban az anyagnak fontos szerep jut: egyszerre kapcsolódik az ötletekhez és a formákhoz. A tárgyalkotásban, fémművességben az anyagválasztás és -használat alapvetően üzenetet hordoz, ugyanakkor kifejezést - vagy jelentés- és képhordozó anyag funkcióját is betöltheti. 

Az anyagban rejlő jelentéstartalmat annak történetisége határozza meg. Ez a szemantika magában foglalja mindazokat a mellékjelentéseket és értékeket, amelyekkel egy anyag története (azaz természeti, földrajzi, gazdasági, társadalmi és kulturális eredete, felhasználása és értékelése), származása miatt rendelkezik.   

Ha az anyag szemantikáját a felszín alatt is megvizsgáljuk, akkor láthatjuk, hogy a saját anyagválasztásunk hogyan támogathatja a gondolatainkat, és hogyan változtathatja meg a narratívánkat.  Az anyag és a motívum használatának, valamint jelentésének a vizsgálata itt is fontos, mivel ez a reflexió teszi lehetővé, hogy a saját alkotói folyamataink tudatosabbá váljanak, és a bennük rejlő kapcsolat olvasható legyen” - olvashatjuk a professzor előadásának ajánlójában. 

A németországi professzor Vági Flóra MOME Ékszer és fémműves MA szakvezető meghívására látogatott intézményünkbe.

További hírek

Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.

Ismét indul a CheckINN Revitalizátor ötletverseny, amelynek célja az elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek és épületek turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek díjazása.

A technológia, a művészet és az elméleti kutatás határterületeit vizsgálja az Immersive Beats: 360-degree music video joint hackathon, amelyet a MOME Média design szak és a koreai Chung-Ang University közösen szervez. A hatnapos eseményen magyar és dél-koreai hallgatók AI-eszközöket is felhasználva egyesítik a zenét, a mesterséges intelligenciát és az immerzív filmes technológiákat, hogy egyedi 360 fokos víziókat komponálva videóklipeket hozzanak létre. A projekt nemcsak kreatív kísérlet, de egy hosszú távú nemzetközi kapcsolat fontos állomása is.