MOME alkotók a Budapest Fotó Fesztiválon

Dátum: 2022.03.23
A kortárs fotográfiát bemutató tavaszi rendezvénysorozat hatodik évadához érkezett. A kiállítások között az olyan nemzetközi sztárfotográfusok mellett, mint Martin Parr, már az első tárlatokon találkozhatunk egyetemünkön végzett alkotók, hallgatók és oktatók munkáival. A március 25. és május 8. között megrendezett rendezvény programgazdagsága lenyűgöző: széles spektrumon ismerkedhetünk meg alkotásokkal, a kísérleti műfajoktól a dokumentarista megközelítésű projektekig.

A kortárs fotográfiát bemutató tavaszi rendezvénysorozat hatodik évadához érkezett. A kiállítások között az olyan nemzetközi sztárfotográfusok mellett, mint Martin Parr, már az első tárlatokon találkozhatunk egyetemünkön végzett alkotók, hallgatók és oktatók munkáival. A március 25. és május 8. között megrendezett rendezvény programgazdagsága lenyűgöző: széles spektrumon ismerkedhetünk meg alkotásokkal, a kísérleti műfajoktól a dokumentarista megközelítésű projektekig.

A fesztivál célja idén is a fotográfia értékeinek, újdonságainak bemutatása a szakmai és a nagyközönség számára, változatos programokkal, workshopokkal, múzeumpedagógiai foglalkozásokkal. A programot minden évben vetítések, előadások, közönségtalálkozók, fotográfiai szakmai események és portfolio review kíséri, melynek helyszíne ezúttal  a nemrégiben megnyílt Dokubrom galéria, amely a BPF fesztiválközpontja lesz. 

A Magdolna Udvar Művészeti Galéria és Helytörténeti Gyűjteményben Drégely Imre oktatónk képei is láthatók az Artér Művészeti Egyesület tárlatának keretében 03.25-től. A FUGA Budapesti Építészeti Központban március 28-án nyílik Molnár Zoltán alumnus Zűrállomás című önálló kiállítása a fotográfus Budapest-képeiből. 

Szintén  március 28-án nyílik a tavaly alapképzésben diplomát szerzett Szekeres Laura Virág és Tóth Emese kiállítása a Foton Galériában. A két fiatal fotográfus éppen a covid krízis kellős közepén kezdte meg tanulmányi útját a mediterrán Marseille-ben és a szubtrópusi Hongkongban. A korlátozások következtében egyszerre nyílt ki és zárult be előttük a világ, szimbolikus fotográfiákon keresztül saját élményeiket mutatják meg.

Április 1-jén nyílik a Fresh Meat című szemle a Király utca 29. és K6 Galériában. A 35 év alatti fotográfusok csoportos kiállításán számos hallgatónk mutatkozik be. 

A  K11 Laborban Olajos Ilka Fotográfia MA végzős hallgató Panel című kiállításának megnyitója április 8-án lesz. A húsz napig látogatható tárlat Łódź lakótelepeinek világába és a város történelmébe kalauzol bennünket.

Zagyvai Sári alumna kiállítása április 13-án nyílik a Viltin Galériában. A Kirándulás című sorozat a digitális képi kultúra kérdéseit a népszerű turisztikai tájak ábrázolásán keresztül vizsgálja. 

A Faur Zsófi Galériában Bányász Anna diplomamunkájába nyerhetünk bepillantást Már a jövő sem a régi címmel. Az idén diplomázó alkotó az önfenntartó gazdaság mai relevanciáját vizsgáló sorozatáról a designisson jelent meg nemrégiben összefoglaló.

A BPF Screening Nights keretében alumnánk, Sivák Zsófia tart előadást április 13-án 18:30 órától a Fesztiválközpontban. A hosszú távú sorozatokban gondolkodó alkotó izgalmas képekkel tarkított előadásában olyan kedvenc projektjeiről mesél nekünk mint a Család, a Vidék, a Józsiék, a Hajnalhasadásig vagy az Áraink forintban értendők.

A RANDOM kortárs fotóművészeti csoport új tagjainak kiállításán április 20-tól Intro címmel a Fesztiválközpontban többek között a tavaly Fotográfia MA-n diplomázott Asszonyi Eszter munkái is láthatók lesznek.

A szintén egyetemünkön végzett Réthey-Prikkel Tamás kiállításán március 26-tól a FISE Galériában a  Magyar Állami Operaház felújításának folyamatát és a megújult épületet ismerhetjük meg.

A FUGA Budapesti Építészeti Központ - Karcos tükör. Fotó/művészet a K-ARTS Művészeti Alapítvány gyűjteményéből címmel rendez kiállítást április 6-án. A tárlaton többek között láthatók lesznek Gulyás Miklós és Erdei Krisztina oktatóink alkotásai is.

Májusban nyílik az EXPERIMENTKísérleti fotográfia a kortárs magyar fotóművészetben című csoportos kiállítás. A változatos terület bemutatására vállalkozó platformon olyan autonóm művészi megközelítéseket és projekteket láthatunk, melyek az experimentális fotográfia fogalmához vagy hagyományához kapcsolódnak.

További hírek

Hét első díj, öt harmadik helyezés és két különdíj – április 23-25 között rendezték Egerben az egyetemi hallgatók legrangosabb hazai tudományos-művészeti versenyét, a 37. OTDK-t, melyen a MOME hallgatói minden korábbinál nagyobb sikert értek el. Összesen 14 díjat nyertek hallgatóink a négyszáz hallgató részvételével zajló Művészeti és Művészettudományi Szekcióban.

Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.

Ismét indul a CheckINN Revitalizátor ötletverseny, amelynek célja az elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek és épületek turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek díjazása.