MOME Alumna animációja Arany Pálmát nyert Cannes-ban

Dátum: 2023.06.01
Buda Flóra Anna 27 című animációs filmje nyerte el a legjobb rövidfilmnek járó Arany Pálmát a 76. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon, a filmet a magyar közönség a június 1-én indult Friss Hús Fesztiválon láthatja

A MOME alumna animációs rendező neve nem ismeretlen a nemzetközi fesztiválokon, miután 2018-ban diplomázott az Animáció szakon, a 2019-es Berlinalén megnyerte a legjobb rövidfilmnek járó Teddy-díjat Entropia című diplomafilmjével. 

A Cannes-i Filmfesztivál rövidfilmes programjába több mint négyezer-kétszáz rövidfilmet neveztek idén, melyek közül 11 alkotás került a shortlist válogatásba, közülük választotta nyertesnek a zsűri a 11 perces animációs filmet. Az díjat Enyedi Ildikó adta át a rendezőnek a záróünnepségén, aki azt a magyar tanároknak és diákoknak, valamint a Clermont-Ferrand Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválnak ajánlotta. 

A most elkészült 27 sokéves munka eredménye, tervét az annecy-i fesztivál MIFA pitchfórumának Ciclic-díjával méltatták először, és ennek köszönhetően fejleszthette tovább Buda Franciaországban hat hónapon át.  
A stáblistán csupa ismerős név tűnik fel, de nem csak a film köti össze az alkotógárda tagjait, sokan közülük a MOME-n végeztek, még a magyar producer Osváth Gábor is látogatta az egyetem képzéseit. A film a francia Miyu és a magyar Boddah gyártásában készült. 

A cannes-i bemutatót követően a 27 című produkció júniusban a világ egyik legrangosabb animációs filmfesztiválján, Annecyban, ugyancsak a rövidfilmes versenyprogramban szerepel majd, ezt megelőzően a hazai nézők is láthatják az alkotást június 1-7. közötti Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztiválon, ahol a Magyar Versenyfilmek VI. Blokkban vetítik.  
Buda Flóra Annával nemrég a Designisso készített interjút, melyben a film készítésének folyamatáról, történetéről, a rajzokról, és a rendező stílusának alakulásáról beszél. 

További hírek

Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.

Ismét indul a CheckINN Revitalizátor ötletverseny, amelynek célja az elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek és épületek turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek díjazása.

A technológia, a művészet és az elméleti kutatás határterületeit vizsgálja az Immersive Beats: 360-degree music video joint hackathon, amelyet a MOME Média design szak és a koreai Chung-Ang University közösen szervez. A hatnapos eseményen magyar és dél-koreai hallgatók AI-eszközöket is felhasználva egyesítik a zenét, a mesterséges intelligenciát és az immerzív filmes technológiákat, hogy egyedi 360 fokos víziókat komponálva videóklipeket hozzanak létre. A projekt nemcsak kreatív kísérlet, de egy hosszú távú nemzetközi kapcsolat fontos állomása is.