MOME alumna és kutató az MMA idei ösztöndíjasai között

Date:
Kárpáti Judit Eszter DLA textiltervező művészt, a MOME Innovációs Központ posztdoktori kutatóját is beválasztották a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) három évre szóló Művészeti Ösztöndíjprogramjának nyertesei közé.

A Magyar Művészeti Akadémia idei, a 2022-2025. évekre szóló Művészeti Ösztöndíjprogramjának keretében több mint tízszeres túljelentkezés mellett 100 nyertest jelöltek ki, a pályázatokat Vashegyi György, az MMA elnöke által felkért tíztagú döntőbizottság külső szakértőkkel együttműködésben bírálta el. 

Az ösztöndíjprogram nyertesei között szerepel Kárpáti Judit Eszter, egyetemünk Textilszervezés szakjának és Doktori Iskolájának alumnája, az EJTECH stúdió társalapítója, aki jelenleg óraadó oktatóként és az Innovációs Központ Kreatív Technológiai Hubjának kutatójaként tevékenykedik a MOME-n. 

Művészeti kutatásában az ember és a technológia kapcsolata, valamint a különböző területek; mint a textilművészet, az újmédia, az információs technológia, az anyagtudományok, az interakció- és hangtervezés vagy a digitális technológiák közötti átjárhatóság foglalkoztatja. 


Kárpáti Judit Eszter a Kultúra.hu-nak mesélt a kísérletező szemléletű művészetéről: Pénteki kultúrrandi Kárpáti Judit Eszter art-tech textilművésszel – kultúra.hu (kultura.hu) 

Az ösztöndíjprogram nyerteseinek teljes listája elérhető az MMA honlapján: Ösztöndíjasok 2022 (mma-mmki.hu) 

More news

Látványos videó készült az XX Trianguli (XX Tri) nevű vörös óriáscsillag felszínén megjelenő csillagfoltok időbeli változásáról, amelyet a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) adattudósai, Radványi Ádám és Varga Viktor készítettek. A Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam (AIP) és a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézetének kutatói 16 éves méréssorozat alapján rekonstruálták a vörös óriáscsillag felszínén megjelenő, az átlagosnál hűvösebb területek, úgynevezett csillagfoltok időbeli változását, melyet a két szakember adatvizualizációs animációval tett közérthetővé.

Milyen terápiás hatása lehet egy szép virtuális természeti sétának vagy a kertészkedésnek az immerzív térben? Többek közt ezekre a kérdésekre keresi a választ a MOME FutureCare Labban a Bakk Ágnes Karolina PhD vezetésével zajló Zenctuary VR+ projekt, amely kiemelkedő, közel 1 millió eurós támogatást nyert a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal HU-rizont pályázatán. Az egészségügyi intézmények számára fejlesztett virtuális természeti környezet, amely a tervek szerint rehabilitációs és diagnosztikai célokat is szolgál, javítani tudja majd a betegek ellátását, az idősek életminőségét, elősegíti a regenerálódást, és csökkenti az egészségügyi dolgozók terhelését.

„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a MOME Doktori Iskola vezetőjeként folytathatom a munkámat egy olyan intézményben, amely mindig is az innováció, a kreativitás és a minőség szinonimája volt” – ezekkel a szavakkal fogadta el Szalontai Ábel egyetemi tanár kinevezését a Doktori Iskola élére, mely mostantól 2025. december 31-ig szól.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121