MOME-diplomafilm versenyez Annecy-ban

Dátum: 2025.03.20
Élsport, ambíció, feszültség, extrém lelki és fizikális terhelés – ezeket a témákat dolgozza fel Tőkés Anna Az utolsó dobás című filmje, amelyet beválogattak a világ egyik legrangosabb animációs szemléje, az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztivál diplomafilmes versenyprogramjába. A rendezvény mindeközben idén a magyar animáció előtt tiszteleg, bemutatva Magyarország filmiparát, alkotóit, stúdiót és iskoláit.

Az edzés és a tréneri visszaélések dinamikáját tematizáló film a versenyző Kata szemszögéből enged bepillantást a ritmikus sportgimnasztika világába. A csillogó dresszek, a mosolyok és az összhang mögött gyakran olyan tinédzser lányok állnak, akikre az edzőjük rendkívüli nyomást gyakorol. A lelki és fizikális kihívások, amelyekkel az olimpikonnak készülő lány szembesül, fokozatosan felemésztik a lelkesedését, ereje, kitartása percről percre csökken... A valaha lelkes versenysportolónak pedig rá kell jönnie, hogy hol ér véget a csapat, és hol kezdődik ő, hogy újra megtalálja a helyét. 

Tőkés Anna fikciós rövidfilmje önéletrajzi elemekből táplálkozik, a rendező tizenkét évig tagja volt a magyar ritmikusgimnasztika-válogatottnak, aminek során gyakran sokkoló, extrém edzésmódszereket tapasztalt meg. 

Az utolsó dobás készítésekor az is motivált, hogy olyan alkotás jöjjön létre, amely segít a sportolóknak beszélgetést kezdeményezni a témáról, és párbeszéd alakulhat ki” – fogalmazott Tőkés Anna, aki a filmhez kapcsolódóan kutatást is végzett. 

A MOME Anim gyártásában, a Nemzeti Filmintézet támogatásával 2024-ben készült diplomafilm már jelentős fesztiválszerepléseket tudhat maga mögött: nemzetközi premierje a Szarajevói Filmfesztiválon volt, majd a CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztiválon, a Friss Kakason, nemrég pedig 44. Magyar Filmszemlén szerepelt, ahol elnyerte a rövid animációs filmek különdíját. Ezt megelőzően is jelentős szakmai elismerésekben részesült, megkapta a Cinemira DIGIC Pictures  és a Primanima  elismerő okleveleit, 2021-ben pedig a CEE Animation Forum Rising Star szekciójában érdemelt ki fejlesztési támogatást. Franciaországi vetítése előtt azonban a film még szerepel a ma kezdődő Monstrán, az egyik legjelentősebb portugál seregszemlén, májusban pedig a Stuttgart ITFS nemzetközi animációs fesztiválon is versenyben lesz. 

A film vizuális világa letisztult geometrikus formáival, színtónusaival a sportág esztétikáját tükrözi, a szereplők érzelmi állapotának a változását követi. A fantasztikus hangzásvilágnak, amely a csontok ropogásának, a nyújtásnak a hangjaira épül, kiemelt szerepe van. Sikere nem véletlen, hiszen társadalmi érzékenysége mellett olyan aktuális problémát dolgoz fel, amelyben sokan érintettek, és amelyről kevés szó esik. 

A MOME-rektori különdíjban is részesült alkotás méltatása szerint a film az alkotói szándékot pontosan tükröző történetet mesél el, s az alkotó szakmai felkészültsége a jövőben diplomázók számára is inspirációként szolgálhat. 

Az utolsó dobás producere Fülöp József, vágója Czakó Judit, dramaturgja Ruttkay Zsófi, zeneszerzője Alpár Balázs, hangdizájnere Lukács Péter Benjámin. 

Az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztiválon 2025-ben a magyar animációé lesz a főszerep, kiválóalkotók, műhelyek, élvonalbeli gyártók és a legifjabb tehetségek mutatkozhatnak be. Magyarország kiemelt szerepét a Nemzeti Filmintézet kezdeményezte a fesztivál elnökségénél a magyar animáció születésének 110. évfordulója alkalmából.  

 

Trailer: https://vimeo.com/1022092040?share=copy 

Instagram: https://www.instagram.com/tokes_anna_/ 

Facebook: https://www.facebook.com/thelastdropanimation/ 

További hírek

A technológia, a művészet és az elméleti kutatás határterületeit vizsgálja az Immersive Beats: 360-degree music video joint hackathon, amelyet a MOME Média design szak és a koreai Chung-Ang University közösen szervez. A hatnapos eseményen magyar és dél-koreai hallgatók AI-eszközöket is felhasználva egyesítik a zenét, a mesterséges intelligenciát és az immerzív filmes technológiákat, hogy egyedi 360 fokos víziókat komponálva videóklipeket hozzanak létre. A projekt nemcsak kreatív kísérlet, de egy hosszú távú nemzetközi kapcsolat fontos állomása is.

Tizennégy, az ország legkülönbözőbb pontjáról érkező, különböző hátterű középiskolai tanár részvételével indult el a Tiéd a holnap pedagógus-ösztöndíjprogram.

Kevés művészeti ágban öröklődik olyan töretlenül a tradíció, mint a japán kerámiaművészetben. A MOME Tárgyalkotás szak hallgatói 2025 márciusában rendkívüli lehetőséget kaptak, hiszen az egyik leghíresebb kortárs japán keramikusmester, XI. Ohi Toshio Chozaemon tartott mesterkurzust egyetemünkön. A műhelymunka során a résztvevők nemcsak a világhírű Ohi-kerámia készítési technikájával ismerkedhettek meg, hanem egy autentikus japán teaszertartáson is részt vehettek.