MOME Fotográfusok a Budapest Fotó Fesztiválon

Date:
A 2023-ban hetedik alkalommal megrendezett Budapest Fotó Fesztivál a kortárs és a klasszikus magyar és nemzetközi fotográfiát mutatja be, ismét izgalmas nemzetközi sztárkiállítással, kortárs hazai körképpel, a fővárosi múzeumok és galériák, valamint a nemzetközi kultúrintézetek fotókiállításaival várja a látogatókat. A programsorozatotban idén is jelentős szerepet vállal a MOME Fotográfia szak. Néhány kiállítás még megtekinthető, ezekről írunk alább.

Még néhány napig látható a több hallgató részvételével zajló izgalmas Fresh Meat kiállítás. Az idei válogatás a fiatal felnőttek útkeresésével szembesít. Útkeresés: más, mégis ugyanaz generációról generációra. Szembenézés a múlttal, ismerkedés a testünkkel, az anyasággal. Reflexió az elmúlt években mindent meghatározó járványra, a felgyorsult, követhetetlen világra. Az évente összeállított anyag a Fesztivál és az Erzsébetváros közös, 35 év alatti fotográfusok számára meghirdetett pályázatán alapul. A kiállítókról és a munkákról bővebben az Index cikkében lehet olvasni.

Szintén április 23-ig látható a Budapest arcai szabadtéri fotókiállítás a Városháza Parkban, ahol Szombat Éva, a MOME Fotográfia szak oktatójának munkái is láthatók. A tárlat öt neves, kortárs magyar fotográfus, budapesti városlakókat bemutató képeinek válogatása. Hogyan látják kortárs fotográfusok a budapestieket? Kik vagyunk, milyenek vagyunk? Életek, álmok, történetek bújnak elő a városlakók portréi mögül, elevenednek meg jól ismert budapesti helyszínek, arcok, akik mellett naponta elmegyünk, egy különleges kiállítás főszereplőjévé válnak.  

A fesztivál keretében láthatjuk a Photography MA szakos hallgatók Menekülés a valóság elől című kiállítását, amelyben a From Artist to Audience (A művésztől a közönségig) kurzus résztvevői mutatkoznak be, és reflektálnak az egyre nyomasztóbb hétköznapok valóságára.

A szak oktatójának, Fabricius Annának egyéni kiállítása május végéig látható a TOBE Galériában. A 12 gesztus című anyag nagyméretű tájképein és portréin keresztül a jövőbe vetett hitre kérdez rá. Az utópikus/disztópikus tájképek a múlt jövőbe szánt pozitív élettereinek romjai, köztük például bemutatott ’70-es években épült futurisztikus épületegyüttes, mely mobilitást, közösségi együttlétet és magas életszinvonalat kínált a tajvani elit közönségének, és rövid virágkorát az olajválság törte ketté. A falra ragasztott elhagyatott életterek negatív erőtérbe helyezik Fabricius fekete-fehér portréit, mely a jelen jövőbe szánt pozitív élethelyzeteinek gesztusai.  

Alumánk Viski Noémi kurátori munkájával nyílt meg Grinberg Daniella, a Fotográfia MA szak hallgatójának ugyancsak önálló kiállítása. A Terepmunka a laboratóriumban olyan rejtett konfliktusok feltérképezésére tesz kísérletet az alkotó, melyek az ember és nem emberi entitások között létrejövő kapcsolódást jelzik.  

A BPF Screening Nights, vetítéssel egybekötött beszélgetés sorozat vendégeként Bartha Máté fotográfus alumnusunk mesélt pályafutásáról, művészi munkáiról. A Capa-nagydíjas dokumentarista fotográfusról a Futures platformon is olvashattunk.

Fresh Meat: https://fb.me/e/159AAmsw2  

Budapest arcai szabadtéri fotókiállítás Szombat Éva, oktató részvételével: https://fb.me/e/5HdqCEwAp 

Fabricius Anna, oktató egyéni kiállítása: https://fb.me/e/z8gOWCqm   

Grinberg Daniella Photography MA hallgató, egyéni kiállítása: https://fb.me/e/POT9XXK9 

Menekülés a valóság elől című kiállítás a MOME Photography MA szakos hallgatóinak munkáiból From Artist to Audience (A művésztől a közönségig) kurzus résztvevőivel: https://fb.me/e/2ud19cJKU 

 

Borítókép: Legát Franciska

More news

“Nem gondolhatjuk, hogy csak a mának élve kell érveinket értelmezni. A krízishelyzetekben messzebbre kell látnunk. Az egyetem megmaradása, normalitása és hírnevének erősítése túl kell mutasson a napi küzdelmek szintjén, megteremtve a közösség kohézióját, hiszen tétje közösségként csak a hétköznapi cselekedeteink összességének van” – fogalmazta meg gondolatait az egyetem korábbi rektora, egyetemi tanár.

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány az egyetem fenntartójaként ötödik éve dolgozik a MOME megújításán. Az intézmény költségvetése 2020 óta közel négyszeresére nőtt, a MOME végrehajtotta a magyar felsőoktatás történetének legnagyobb arányú béremelését, a hallgatói ösztöndíjak és támogatások több mint duplájára-, az egyetem pályázati bevételei közel húszszorosára emelkedtek. Felépültek a MOME egyedülálló fenntarthatósági-, és hátrányos helyzetű tehetségeket segítő szerepvállalásai.

Koós Pál, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem rektora, aki 24 éve szolgálja - korábban oktatóként, tanszékvezetőként, rektorhelyettesként, majd rektorként - az intézményt, elkötelezett az elmúlt napokban kialakult helyzet megoldása iránt. Célja a nyugodt, zavartalan munka és oktatás feltételeinek megteremtése, ehhez azonban elengedhetetlen a rektor legitimitásának tisztázása, így a mai napon a saját személyével kapcsolatban bizalmi szavazást kezdeményezett a Szenátusnál.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121