MOME-hallgató nyerte a Bosch × Richter Ipari Innovációs Díját

Dátum: 2024.11.29
A Bosch x Richter Ipari Innovációs Díjat 2024 tavaszán első alkalommal hirdette meg Magyarország két meghatározó innovatív vállalata a felsőoktatásban tanulók számára. A zsűri döntése alapján a díjat idén három pályázat érdemelte ki, melyek az önvezető technológia kiterjesztését, a demencia kezelését, valamint a városi hőszigetek problémájának a megoldását tűzték ki célul. Utóbbi az idén a MOME-n végzett Teket Ádám formatervező és Urban Oasis című projektje.

A pályázat célja az volt, hogy jövőbe mutató megoldások kidolgozására ösztönözzék a fiatalokat, a szervezők mindennapi életünk valós problémáira reagáló, piacképes elképzeléseket vártak, amelyekkel a közlekedés és a gyógyítás jövője fenntarthatóbbá és hatékonyabbá tehető. 

Az Urban Oasis 2030 utasváró pavilonrendszer napjaink egyik, szó szerint égető problémájával, a sűrűn beépített, mesterséges burkolatokkal ellátott felületeken kialakuló városi hőszigetekkel veszi fel a harcot. A városi pihenőhelyeket, utasváró pavilonokat a nyári évszakra nézve komplexen átgondoló koncepció a padlóburkolattól a tetőzöldítésig térképezi fel a terek alkotóelemeit, és ad többszintű építészeti választ a problémára. 

Passzív és nagyon alacsony energiafogyasztású hűtőtechnológiákat alkalmaz, zöld megoldásokat hoz, hűt és árnyékol, ez pedig a városi betondzsungelben életmentő lehet a városlakók számára a kánikulában. Az innováció nemcsak mindennapi közérzetünk javítását célozza, hanem számol a klímaváltozás hosszú távú egészségügyi és ökológiai következményeivel is. Ráadásul a fenntarthatóság nemcsak a modulárisan alakítható pavilon funkciójában és működésében ragadható meg, hanem annak kialakításában és anyaghasználatában is. 

Robert Bosch és Richter Gedeon, a két jelentős feltaláló tizenegy év eltéréssel, de azonos napon születtek, és innovációikkal tették jobbá a világot. A magyarországi Bosch-csoport és a Richter Gedeon Nyrt. ennek apropóján rendezi már második éve a Bosch × Richter Innovátorok Napját, amelynek keretében átadták a Bosch × Richter Ipari Innovációs Díjat, mellyel Z generációs fiatalok jövőbe mutató ötleteit ismerték el. 

Teket diplomaprojektje nemrég a London Design Weeken, a MOME legkiemelkedőbb diplomamunkáiból nyílt kiállításon szerepelt. További részleteket Teket Ádám projektjéről a tervező saját pályázati videójából tudhatunk meg: 

https://www.youtube.com/watch?v=IAjThQ1QRIY 

További hírek

Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.

Ismét indul a CheckINN Revitalizátor ötletverseny, amelynek célja az elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek és épületek turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek díjazása.

A technológia, a művészet és az elméleti kutatás határterületeit vizsgálja az Immersive Beats: 360-degree music video joint hackathon, amelyet a MOME Média design szak és a koreai Chung-Ang University közösen szervez. A hatnapos eseményen magyar és dél-koreai hallgatók AI-eszközöket is felhasználva egyesítik a zenét, a mesterséges intelligenciát és az immerzív filmes technológiákat, hogy egyedi 360 fokos víziókat komponálva videóklipeket hozzanak létre. A projekt nemcsak kreatív kísérlet, de egy hosszú távú nemzetközi kapcsolat fontos állomása is.