MOME-hallgató nyerte a Bosch × Richter Ipari Innovációs Díját

A Bosch x Richter Ipari Innovációs Díjat 2024 tavaszán első alkalommal hirdette meg Magyarország két meghatározó innovatív vállalata a felsőoktatásban tanulók számára. A zsűri döntése alapján a díjat idén három pályázat érdemelte ki, melyek az önvezető technológia kiterjesztését, a demencia kezelését, valamint a városi hőszigetek problémájának a megoldását tűzték ki célul. Utóbbi az idén a MOME-n végzett Teket Ádám formatervező és Urban Oasis című projektje.

A pályázat célja az volt, hogy jövőbe mutató megoldások kidolgozására ösztönözzék a fiatalokat, a szervezők mindennapi életünk valós problémáira reagáló, piacképes elképzeléseket vártak, amelyekkel a közlekedés és a gyógyítás jövője fenntarthatóbbá és hatékonyabbá tehető. 

Az Urban Oasis 2030 utasváró pavilonrendszer napjaink egyik, szó szerint égető problémájával, a sűrűn beépített, mesterséges burkolatokkal ellátott felületeken kialakuló városi hőszigetekkel veszi fel a harcot. A városi pihenőhelyeket, utasváró pavilonokat a nyári évszakra nézve komplexen átgondoló koncepció a padlóburkolattól a tetőzöldítésig térképezi fel a terek alkotóelemeit, és ad többszintű építészeti választ a problémára. 

Passzív és nagyon alacsony energiafogyasztású hűtőtechnológiákat alkalmaz, zöld megoldásokat hoz, hűt és árnyékol, ez pedig a városi betondzsungelben életmentő lehet a városlakók számára a kánikulában. Az innováció nemcsak mindennapi közérzetünk javítását célozza, hanem számol a klímaváltozás hosszú távú egészségügyi és ökológiai következményeivel is. Ráadásul a fenntarthatóság nemcsak a modulárisan alakítható pavilon funkciójában és működésében ragadható meg, hanem annak kialakításában és anyaghasználatában is. 

Robert Bosch és Richter Gedeon, a két jelentős feltaláló tizenegy év eltéréssel, de azonos napon születtek, és innovációikkal tették jobbá a világot. A magyarországi Bosch-csoport és a Richter Gedeon Nyrt. ennek apropóján rendezi már második éve a Bosch × Richter Innovátorok Napját, amelynek keretében átadták a Bosch × Richter Ipari Innovációs Díjat, mellyel Z generációs fiatalok jövőbe mutató ötleteit ismerték el. 

Teket diplomaprojektje nemrég a London Design Weeken, a MOME legkiemelkedőbb diplomamunkáiból nyílt kiállításon szerepelt. További részleteket Teket Ádám projektjéről a tervező saját pályázati videójából tudhatunk meg: 

https://www.youtube.com/watch?v=IAjThQ1QRIY 

More news

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) erdőtelepítő programjának keretében ezúttal – a Duna-Dráva Nemzeti Park szakembereivel összefogva – Vízvár területén telepítenek erdőt az egyetem hallgatói és dolgozói. A november 14–16-ra meghirdetett akciót a hét elején a témához kapcsolódó szakmai programok előzik meg az egyetem budapesti campusán. A MOME Zero program keretében november 12-én délután a biomimézis témájával foglalkozó tel-avivi kutató, Yael Helfman-Cohen tart előadást, 13-án pedig Gálhidy László biológus, a WWF Magyarország Erdő programjának vezetője érkezik a MOME-ra.

A varázslatos Zoom alkotója, a sajtótörténet, a magazinok hőskorának meghatározó alakja, a The New Yorker, a Rolling Stone, a New York és a Playboy révén ismertté vált Bányai István grafikus idén lenne hetvenöt éves. Az alkotó alma matere, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem november végén a grafikus életművéből mutat be válogatást, kiállítással tiszteleg a művész előtt, amelyen kortárs nézőpontból mutatja be munkásságát végre itthon is.

Egy tárgy, amiből erőt meríthet tulajdonosa... – így jellemezte a Highlights of Hungary új díjtárgyát Szalai Bálint designer, aki Király Adrienn-nel, ugyancsak formatervező alkotótársával közösen tervezte meg az idén második évtizedébe lépő esemény új díjtárgyát. 2024 díjazottjai már ezt a díjat vehették át, a Kreatív különdíját pedig Temesi Apol, a MOME adjunktusa, a Your Nature kollekció megalkotója kapta. Mindhárman a MOME-alumni tagjai, aktív kapcsolatban alma materükkel.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121