MOME-innováció: speciális gyűrű teheti ellenállóbbá a facsemetéket

Date:
Tehetünk-e a locsoláson kívül még valamit az elültetett facsemetékért? Hogyan biztosíthatjuk a fiatal fa fejlődését, növelhetjük ellenállását? A MOME hallgatói most egy kísérleti projekt, a Zöldbölcső keretében keresnek válaszokat ezekre a kérdésekre, a terveik szerint elkészített tíz prototípust pedig már be is vetették a vízvári MOME Erdő területén.

A MOME Design Szolfézs tantárgy keretei között fejlesztett Zöldbölcső gyűrű különlegessége, hogy növeli a frissen ültetett facsemeték megmaradási esélyét, miközben csökkenti fenntartási igényüket és költségüket a túlélés szempontjából legkritikusabbnak számító első öt évben. A tervezők reményei szerint életképesebb és klímaállóbb erdőállományt eredményező, természetvédelmi területen is alkalmazható, lebomló anyagokból készült gyűrű mikorrhiza gombafonalakat, marhatrágyát, termőföldet és speciális vadvirág-magkeveréket tartalmaz. A tíz darab prototípus, amelyet a MOME Zero támogatásával mindössze három hét alatt legyártottak, már éles tesztelésen van a novemberben frissen ültetett vízvári MOME Erdőben. 

A MOME Zero keretében két évvel ezelőtt három magyar nemzeti parkkal, a Balaton-felvidéki, a Duna–Dráva és a Duna–Ipoly Nemzeti Parkkal kötött stratégiai megállapodást az egyetem fenntartója, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány. A megállapodás értelmében három év alatt három különböző helyszínen, több mint félszáz hektáron hoznak létre örökerdőket, új természetes élőhelyeket az egyetem hallgatói és dolgozói, akik – erdész, ökológus és természetvédelmi szakemberek bevonásával – nem csak a telepítéseket, hanem az új erdők hosszú távú gondozását is vállalják. A programmal egyrészt az egyetem károsanyag-kibocsátásának a semlegesítése a cél, másrészt megmutatni a hallgatóknak a közös, szakszerű cselekvés erejét, és egyúttal konkrét eszközöket is adni a kezükbe saját klímaszorongásuk csökkentéséhez. A munka tavaly a Kis-Balatonnál kezdődött, s most a Dráva mentén folytatódott. Ezúttal a MOME százhetven hallgatója és hatvan oktatója, dolgozója ragadott ásót, és közösen 30 ezer facsemetét ültettek el, új jövőt adva ezzel egy közel 7 hektáros földterületnek. 

 

Izgatottan várjuk a következő vegetációs időszakot, amelynek során a hallgatók figyelemmel kísérik a prototípusok eredményességét, illetve az elkövetkező hat hónapban tovább teszteli és finomítja majd a projektet a hét hallgatóból álló csapat, melynek tagjai Bakai Hajnalka (Tárgyalkotás), Eigner Marcell Maxim (Textiltervezés), Horváth Domonkos (Formatervezés), Horváth Izabel (Textiltervezés), Jójárt Panna (Designkultúra), Kozma Fanni Alexandra (Tárgyalkotás), Simon-Pál Orsolya (Formatervezés). A projekt mentora Sátor Dénes, a MOME Zero szakmai támogatói pedig Barcza Dániel, Tornyánszki Éva, Weisz Szilvia voltak. 

More news

Látványos videó készült az XX Trianguli (XX Tri) nevű vörös óriáscsillag felszínén megjelenő csillagfoltok időbeli változásáról, amelyet a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) adattudósai, Radványi Ádám és Varga Viktor készítettek. A Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam (AIP) és a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézetének kutatói 16 éves méréssorozat alapján rekonstruálták a vörös óriáscsillag felszínén megjelenő, az átlagosnál hűvösebb területek, úgynevezett csillagfoltok időbeli változását, melyet a két szakember adatvizualizációs animációval tett közérthetővé.

Milyen terápiás hatása lehet egy szép virtuális természeti sétának vagy a kertészkedésnek az immerzív térben? Többek közt ezekre a kérdésekre keresi a választ a MOME FutureCare Labban a Bakk Ágnes Karolina PhD vezetésével zajló Zenctuary VR+ projekt, amely kiemelkedő, közel 1 millió eurós támogatást nyert a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal HU-rizont pályázatán. Az egészségügyi intézmények számára fejlesztett virtuális természeti környezet, amely a tervek szerint rehabilitációs és diagnosztikai célokat is szolgál, javítani tudja majd a betegek ellátását, az idősek életminőségét, elősegíti a regenerálódást, és csökkenti az egészségügyi dolgozók terhelését.

„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a MOME Doktori Iskola vezetőjeként folytathatom a munkámat egy olyan intézményben, amely mindig is az innováció, a kreativitás és a minőség szinonimája volt” – ezekkel a szavakkal fogadta el Szalontai Ábel egyetemi tanár kinevezését a Doktori Iskola élére, mely mostantól 2025. december 31-ig szól.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121