MOME-innováció: speciális gyűrű teheti ellenállóbbá a facsemetéket

Dátum: 2024.12.04
Tehetünk-e a locsoláson kívül még valamit az elültetett facsemetékért? Hogyan biztosíthatjuk a fiatal fa fejlődését, növelhetjük ellenállását? A MOME hallgatói most egy kísérleti projekt, a Zöldbölcső keretében keresnek válaszokat ezekre a kérdésekre, a terveik szerint elkészített tíz prototípust pedig már be is vetették a vízvári MOME Erdő területén.

A MOME Design Szolfézs tantárgy keretei között fejlesztett Zöldbölcső gyűrű különlegessége, hogy növeli a frissen ültetett facsemeték megmaradási esélyét, miközben csökkenti fenntartási igényüket és költségüket a túlélés szempontjából legkritikusabbnak számító első öt évben. A tervezők reményei szerint életképesebb és klímaállóbb erdőállományt eredményező, természetvédelmi területen is alkalmazható, lebomló anyagokból készült gyűrű mikorrhiza gombafonalakat, marhatrágyát, termőföldet és speciális vadvirág-magkeveréket tartalmaz. A tíz darab prototípus, amelyet a MOME Zero támogatásával mindössze három hét alatt legyártottak, már éles tesztelésen van a novemberben frissen ültetett vízvári MOME Erdőben. 

A MOME Zero keretében két évvel ezelőtt három magyar nemzeti parkkal, a Balaton-felvidéki, a Duna–Dráva és a Duna–Ipoly Nemzeti Parkkal kötött stratégiai megállapodást az egyetem fenntartója, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány. A megállapodás értelmében három év alatt három különböző helyszínen, több mint félszáz hektáron hoznak létre örökerdőket, új természetes élőhelyeket az egyetem hallgatói és dolgozói, akik – erdész, ökológus és természetvédelmi szakemberek bevonásával – nem csak a telepítéseket, hanem az új erdők hosszú távú gondozását is vállalják. A programmal egyrészt az egyetem károsanyag-kibocsátásának a semlegesítése a cél, másrészt megmutatni a hallgatóknak a közös, szakszerű cselekvés erejét, és egyúttal konkrét eszközöket is adni a kezükbe saját klímaszorongásuk csökkentéséhez. A munka tavaly a Kis-Balatonnál kezdődött, s most a Dráva mentén folytatódott. Ezúttal a MOME százhetven hallgatója és hatvan oktatója, dolgozója ragadott ásót, és közösen 30 ezer facsemetét ültettek el, új jövőt adva ezzel egy közel 7 hektáros földterületnek. 

 

Izgatottan várjuk a következő vegetációs időszakot, amelynek során a hallgatók figyelemmel kísérik a prototípusok eredményességét, illetve az elkövetkező hat hónapban tovább teszteli és finomítja majd a projektet a hét hallgatóból álló csapat, melynek tagjai Bakai Hajnalka (Tárgyalkotás), Eigner Marcell Maxim (Textiltervezés), Horváth Domonkos (Formatervezés), Horváth Izabel (Textiltervezés), Jójárt Panna (Designkultúra), Kozma Fanni Alexandra (Tárgyalkotás), Simon-Pál Orsolya (Formatervezés). A projekt mentora Sátor Dénes, a MOME Zero szakmai támogatói pedig Barcza Dániel, Tornyánszki Éva, Weisz Szilvia voltak. 

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

A Q&Alumni sorozatunk első írásos interjújában Harsány Patrícia 2021-es Fémművesség MA-alumna mesélt nekünk a MOME-n töltött éveiről: az egyetemi közösségről, a mindig izgalmas kolis élményekről, a kollaboratív projektekről. Az ékszertervező azóta is aktívan vesz részt a szakmában és a MOME életében is, Milánótól a Zugligeti útig zajlanak projektjei. Ezekről a munkákról is beszámolt Patrícia.

Magyarország volt a díszvendége, a MOME Anim pedig kiemelt szereplője a világ egyik legrangosabb animációs eseményének, a júniusi 8–14. között megrendezett Annecyi Nemzetközi Animációs Filmfesztiválnak és a MIFA szakmai vásárnak. Az egyetem sokszínű animációs közössége hallgatói alkotásokkal, filmtervekkel, installációkkal és szakmai előadásokkal képviselte világszínvonalú oktatását.