MOME-s hallgatók álmodták meg a Színes Város Csoport új falfestményét

Date:
300 négyzetméteres víz alatti világ kapott helyet a II. kerületi Frankel Leó út 46. számú ház tűzfalán.

A murális alkotás a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) és a Színes Város Csoport együttműködéseként, a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jött létre; fókuszában a tűzfalak kommunikációs szerepének újragondolása állt. A MOME kapcsolódó kurzusán 22 hallgató, 3 oktató részvételével tanulmányozta a műemléki épületek egyedi vizuális rekonstrukcióját, ezek műemlékvédelmi szabályozásait, lehetőségeit – így vizsgálva egy murális alkotás városszínesítő funkcióját. A festett falat a szomszédos telken található Molnár János barlang inspirálta, a vizuális elemek a barlangvilág tematikájából merítenek.

A MOME és a Színes Város Csoport között 2018-ban megkezdődött együttműködés keretében több kurzus épült eleinte az egyetem Tervezőgrafika Tanszékén, az idei tanévben pedig már a Média Intézet KFI (Kutatás-Fejlesztés-Innováció) kurzusaként arra a szakmai tartalomra, melynek középpontjában a tűzfalak mint közösségi kommunikációs felületek újragondolása áll. Az első közös projekt eredménye a Bertalan Lajos u. 16. szám alatt ma is látható Kócsag című alkotás volt, és ennek a programnak a keretében valósult meg a Frankel Leó út 46. számú társasház tűzfalának festése is. Idén a Nemzeti Kulturális Alap Összművészeti Programok Kollégiuma támogatta az egyetemi kurzus megvalósulását. 

A MOME Média Intézetének kurzusán 22 hallgató, 3 oktató részvételével működött együtt, a 2021. szeptemberétől kezdődő félévben a köztéren folytatott közösségi kommunikációs platformokat állították középpontba. Az épületet a kurzus hallgatói terjesztették elő a projektre, melynek lényege egy tűzfallal rendelkező, műemléki védelem alatt álló épület megújítása, újragondolása volt a környező városi szövetben. A kiválasztott épületre több vizuális projektterv született, melyeket az erre a célra felállított szakmai testület zsűrizett. A zsűriben Budapest Főváros Kormányhivatalának Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztályának szakemberei, a II. kerület főépítésze, valamint a MOME tanárai vettek részt.  

A grafikai kialakítás a szomszédos ingatlanon (Frankel Leó út 48.) található Molnár János barlanghoz kapcsolódik, mely Magyarország fokozottan védett barlangjai közül az egyik, valamint hazánk víz alatt lévő legnagyobb, a Budai-hegység és Budapest egyetlen, jelentős hosszban feltárt aktív hévizes barlangja. A MOME-s hallgatók ezt a rejtőzködő természeti kincset, és annak víz alatti fantáziavilágát vizualizálták a tűzfalra. A tervezőcsapat tagjai Kérdy Zsófia, Pilbák Petra, Pittmann Glória és Szabó Marci, a kurzus oktatói Schmidt Andrea, Lakner Antal és Vargha Balázs kurzusvezető voltak. A falfestés és a festést megelőző felújítás öt héten keresztül tartott a Színes Város Csoport művészeivel és a hallgatók bevonásával, a 300 négyzetméteres alkotáshoz 330 liter festéket használtak fel. 

More news

Látványos videó készült az XX Trianguli (XX Tri) nevű vörös óriáscsillag felszínén megjelenő csillagfoltok időbeli változásáról, amelyet a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) adattudósai, Radványi Ádám és Varga Viktor készítettek. A Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam (AIP) és a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézetének kutatói 16 éves méréssorozat alapján rekonstruálták a vörös óriáscsillag felszínén megjelenő, az átlagosnál hűvösebb területek, úgynevezett csillagfoltok időbeli változását, melyet a két szakember adatvizualizációs animációval tett közérthetővé.

Milyen terápiás hatása lehet egy szép virtuális természeti sétának vagy a kertészkedésnek az immerzív térben? Többek közt ezekre a kérdésekre keresi a választ a MOME FutureCare Labban a Bakk Ágnes Karolina PhD vezetésével zajló Zenctuary VR+ projekt, amely kiemelkedő, közel 1 millió eurós támogatást nyert a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal HU-rizont pályázatán. Az egészségügyi intézmények számára fejlesztett virtuális természeti környezet, amely a tervek szerint rehabilitációs és diagnosztikai célokat is szolgál, javítani tudja majd a betegek ellátását, az idősek életminőségét, elősegíti a regenerálódást, és csökkenti az egészségügyi dolgozók terhelését.

„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a MOME Doktori Iskola vezetőjeként folytathatom a munkámat egy olyan intézményben, amely mindig is az innováció, a kreativitás és a minőség szinonimája volt” – ezekkel a szavakkal fogadta el Szalontai Ábel egyetemi tanár kinevezését a Doktori Iskola élére, mely mostantól 2025. december 31-ig szól.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121